Úterý 21. května 2024
Svátek slaví Monika, zítra Emil
Oblačno, déšť 22°C

Čaputová o atentátu na Fica: Jsem šokovaná! Pavel varuje před agresivitou ve společnosti

 • Autor: ver - 
  15. 5. 2024
  15:28

  Slovenský premiér Robert Fico byl dnes podle listu Denník N postřelen, když po výjezdním jednání vlády ve městě Handlová vyšel mezi lidi. „Jsem zděšen, kam může vést nenávist k jiným politickým názorům,“ napsal bezprostředně po útoku nově zvolený slovenský prezident Peter Pellegrini. Reagují i čeští politici. 

 • 1.Peter Pellegrini

  Útok na Roberta Fica odsoudil nově zvolený prezident Slovenska Peter Pellegrini. „S hrůzou jsem obdržel informaci, že premiér Robert Fico byl terčem pokusu o atentát v Handlové a při setkáních s lidmi utrpěl zranění. Jsem zděšen, kam může vést nenávist k jiným politickým názorům. Nemusíme souhlasit se vším, ale existuje spousta způsobů, jak vyjádřit svůj nesouhlas demokraticky a legálně,“ reagoval Pellegrini, jenž má být uveden do funkce hlavy státu přesně za měsíc, tedy 15. června.

  „Atentát na jednoho z nejvyšších ústavních činitelů je bezprecedentní hrozbou pro Slovensko. Vyjadřujeme-li jiné politické názory pistolemi na náměstích, a ne ve volebních místnostech, ohrožujeme vše, co jsme společně za 31 let slovenské nadvlády vybudovali. Přeji panu premiérovi brzké uzdravení. A moc si přeji, aby se takový nesmyslný a brutální čin stal terčem všeobecného odsouzení,“ dodal Pellegrini. 

  Video  První záběry z atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica  - HNonline.sk/Blesk
  Video se připravuje ...

 • 2.Zuzana Čaputová

  Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová ostře odsoudila „brutální a bezohledný“ útok na premiéra. „Jsem šokována. Robertu Ficovi přeji v této kritické chvíli hodně sil, aby se z útoku zotavil.“

  „Fyzický útok na předsedu vlády je především útok na člověka. Ale je to i útok na demokracii. Jakékoliv násilí je neakceptovatelné,“ uvedla Čaputová na tiskové konferenci ve středu odpoledne. Ficovi znovu popřála brzké uzdravení. 

  Video Čaputová o atentátu na Fica: Jsem šokovaná z hrozivého útoku. - FB Zuzana Čaputová
  Video se připravuje ...

 • 3.Michal Šimečka

  Opoziční lídr Šimečka na svém účtu na X napsal, že je střelbou šokován a zhrozen. „Jakékoli násilí jednoznačně a ostře odsuzujeme. Věříme, že premiér Fico bude v pořádku a že tento hrozný čin bude co nejdříve objasněn,“ napsal politik. 

  Později Šimečka napsal, že sdílí zděšení z dnešního atentátu na premiéra. „Máme obavu z další eskalace napětí ve společnosti. Varujeme proto před šířením nepravdivých informací o střelci. Jednoznačně odmítáme, že by byl členem našeho hnutí. Neexistuje ani vůbec žádné jiné jeho propojení na naši stranu nebo naše členy. Ostře odsuzujeme jeho ohavný čin,“ doplnil opozičník. 

 • 4.Petr Pavel

  Podle českého prezidenta Petra Pavla by pro nás útok na slovenského prezidenta měl být varováním. „Útok na Roberta Fica je jednoznačně odsouzeníhodný, ať už byl motivován čímkoliv. Měl by být pro nás varováním, kam až může vést prohlubování nevraživosti a agresivity ve společnosti,“ napsal Pavel. „Robertu Ficovi přeji, aby z tohoto incidentu vyšel bez následků,“ dodal prezident. 

 • 5.Petr Fiala

  Atentát odsoudil i český premiér Petr Fiala (ODS)„Zpráva o postřelení slovenského premiéra Roberta Fica je šokující. Přeji panu premiérovi, ať je co nejdříve v pořádku. Násilí nesmíme tolerovat, nesmí mít ve společnosti místo,“ napsal na svůj účet na sociální síti X předseda občanských demokratů. 

 • 6.Joe Biden

  Prohlášení vydal i americký prezident Joe Biden, který sdělil, že je „znepokojen“ zprávami o útoku na Roberta Fica. Americký prezident řekl, že on i jeho manželka Jill se modlí za Ficovo rychlé uzdravení a že jejich myšlenky jsou s rodinou slovenského premiéra a lidem na Slovensku. 

  „Odsuzujeme tento hrozný akt násilí. Naše velvyslanectví je v úzkém kontaktu s vládou Slovenska a je připraveno pomoci,“ dodal Biden. 

  Americký prezident Joe Biden (2. 5. 2024) Americký prezident Joe Biden (2. 5. 2024) | ČTK / AP / Evan Vucci

 • 7.Ursula von der Leyenová

  K útoku se vyjádřila i šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová: „Důrazně odsuzuji zákeřný útok na premiéra Roberta Fica. Tyto násilné skutky nemají v naší společnosti místo a podkopávají demokracii jako naši společnou nejcennější hodnotu. V myšlenkách jsme s premiérem Ficem a jeho rodinou.“

  Atentát na slovenského premiéra Roberta Fica Atentát na slovenského premiéra Roberta Fica | Reprofoto ČT

 • 8.Volodymyr Zelenskyj

  Atentát odsoudil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj„Útok na slovenského premiéra Roberta Fica je otřesný. Důrazně odsuzujeme tento násilný čin proti předsedovi vlády našeho sousedního partnerského státu,“ řekl. 

  „Mělo by být vynaloženo veškeré úsilí, aby se zajistilo, že se násilí nestane normou v žádné zemi, formě nebo sféře. Upřímně doufáme, že se Robert Fico brzy uzdraví, a vyjadřujeme naši solidaritu s lidem na Slovensku,“ dodala ukrajinská hlava státu. 

 • 9.Emmanuel Macron

  Francouzský prezident Emmanuel Macron se na sociální síti X vyjádřil k útoku mimo jiné ve slovenštině. „Som šokovaný streľbou na slovenského premiéra Roberta Fica. Tento útok dôrazne odsudzujem. Moje myšlienky a solidarita sú s ním, jeho rodinou a slovenským národom,“ napsal Macron. 

 • 10.Jens Stoltenberg

  K útoku se vyjádřil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg: „Jsem šokovaný a zděšený střelbou na premiéra Roberta Fica. Přeji mu hodně síly k brzkému uzdravení,“ napsal norský politik na X. „Moje myšlenky jsou s Robertem Ficem, jeho blízkými a lidmi na Slovensku,“ dodal Stoltenberg. 

 • 11.Vladimir Putin

  Atentát na slovenského premiéra odsoudil i ruský prezident Vladimir Putin. Ten podle Reuters uvedl, že útok na Fica nemá ospravedlnění. 

  Vladimir Putin s Robertem Ficem Vladimir Putin s Robertem Ficem | Profimedia.cz

 • 12.Vít Rakušan

  Pohoršení nad atentátem vyjádřili i tuzemští politici. Jako jeden z prvních reagoval ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). „Násilí do politiky nepatří. Nepatří vlastně vůbec nikam. Útok na slovenského premiéra jednoznačně a důrazně odsuzuji,“ napsal šéf starostů. 

 • 13.Marian Jurečka

  K útoku se vyjádřil i vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Můžeme se lišit v názorech, ale vždy má být nejen politika o diskuzi, naslouchání, respektu, argumentech a slušnosti. Útok, násilí, v jakékoliv formě je nepřijatelné, přeji Robertu Ficovi brzké uzdravení,“ uvedl šéf lidovců na X. 

 • 14.Igor Matovič

  Bývalý slovenský premiér Igor Matovič připomněl, že s Robertem Ficem se politicky neshodli. Odsoudil ale násilí a slovenskému premiérovi popřál brzké uzdravení. 

  „Robert Fico je můj dlouholetý politický soupeř. To je politika. Jako člověku mu však přeji brzké uzdravení a odsuzuji jakékoliv násilí. Pěstmi a střelbou v politice nic nevyřešíme. Prosím, buďme lidé,“ reagoval na útok Igor Matovič.

  Igor Matovič (2022) Igor Matovič (2022) | Reuters

 • 15.Jan Lipavský

  Šok z brutálního útoku vyjádřil i šéf české diplomacie Jan Lipavský (Piráti). „Útok na slovenského premiéra Roberta Fica mě šokoval. Násilí v politice naprosto odsuzuji. Přeji panu premiérovi hodně sil a brzké uzdravení,“ napsal ministr zahraničí na X. 

 • 16.Markéta Pekarová Adamová

  Atentát nenechala bez komentáře ani předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). „Jakákoliv forma politicky motivovaného násilí je naprosto nepřijatelná. Robertu Ficovi přeji brzké uzdravení bez trvalých následků,“ napsala šéfka TOP 09. 

 • 17.Ivan Bartoš

  Útok odsoudil i šéf Pirátů Ivan Bartoš. „Zpráva ze Slovenska mě šokovala. Kategoricky odsuzuji jakékoli násilí. Věřím, že se celá situace co nejdříve vyšetří a premiér Fico bude brzy v pořádku,“ napsal ministr pro místní rozvoj. 

 • 18.Andrej Babiš

  K atentátu se vyjádřil i opoziční lídr Andrej Babiš (ANO). „Strašné zprávy ze Slovenska. Modlím se za Roberta Fica, hodně sil jemu, všem jeho blízkým i celému Slovensku,“ napsal bývalý premiér. 

 • 19.Miloš Zeman

  Bývalý prezident Miloš Zeman považuje slovenského premiéra za svého přítele. „S hlubokou lítostí jsem přijal zprávu o atentátu na mého přítele Roberta Fica. Pevně věřím, že se Robertovi podaří uzdravit. A přál bych si velmi, aby byl pachatel atentátu přísně potrestán. Vnášet násilí do politiky je absolutně nepřijatelné,“ sdělil Zeman Blesku. 

  Orbán a Fico u Zemana Orbán a Fico u Zemana | Blesk:Rusinova Maria

 • 20.Donald Tusk

  Podporu svému protějšku vyjádřil i polský premiér Donald Tusk„Šokující zpráva ze Slovenska. Roberte, mé myšlenky jsou v této velmi těžké chvíli s tebou,“ napsal polský předseda vlády na svůj profil na sociální síti X. 

 • 21.Václav Klaus

  K útoku na Roberta Fica se vyjádřil i další z bývalých prezidentů Václav Klaus„Zprávou o atentátu na slovenského premiéra Fica jsem hluboce otřesen a šokován. Vždy jsem ho považoval za svého přítele a za klíčovou osobu pro budoucnost Slovenska,“ napsal Klaus. 

  „Teď je chvíle vyjádřit naději a přání, že jeho život bude zachráněn. Je příliš brzy na to soudit, ale není pochyb o tom, že to, co se v Handlové stalo, je důsledkem vyhrocování atmosféry ve společnosti, politické nenávisti a nepřátelství, které bohužel cítíme i u nás,“ dodal bývalý prezident. 

  Robert Fico a Václav Klaus Robert Fico a Václav Klaus | Profimedia.cz

 • 22.Olaf Scholz

  Útok na slovenského premiéra odsoudil i německý kancléř Olaf Scholz. „Jsem hluboce otřesen zprávou o zbabělém atentátu na slovenského premiéra Fica. Násilí nesmí mít v evropské politice místo. V těchto hodinách jsem v myšlenkách s Robertem Ficem, jeho rodinou a občany Slovenska,“ napsal Scholz na sociální síti X. 

 • 23.Viktor Orbán

  Na atentát reagovali i další evropští politici. Mezi nimi je i maďarský premiér a blízký přítel slovenského předsedy vlády Viktor Orbán. „Hluboce mě šokoval odporný útok na mého přítele, premiéra Roberta Fica. Modlíme se za jeho zdraví a brzké uzdravení! Bůh žehnej jemu i jeho zemi!“ uvedl k útoku Orbán. 

 • 24.Rishi Sunak

  Britský premiér Rishi Sunak se k atentátu vyjádřil na svém profilu na sociální síti X. „Tato hrozná zpráva mě šokovala. Všichni myslíme na premiéra Fica a jeho rodinu,“ napsal Sunak. 

 • 25.Miloš Vystrčil

  Svou účast se slovenským politikem vyjádřil i předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). „Zpráva o útoku na Roberta Fica je děsivá. V myšlenkách jsem se Slovenskem a přeji hodně sil,“ napsal Vystrčil na X. 

 • 26.Vlastimil Válek

  S přáním brzkého uzdravení přišel i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). „Útok na slovenského premiéra naprosto odsuzuji a doufám, že bude brzy v pořádku. Násilí a šíření nenávisti do politiky v demokratickém státě prostě nepatří. V žádné formě, protože přispívá k její erozi,“ napsal na sociální síti X. 

 • 27.Martin Kupka

  Atentát ostře odsoudil i ministr dopravy Martin Kupka: „Ostře odsuzuji dnešní útok na slovenského premiéra Roberta Fica. Násilí tohoto druhu je naprosto nepřijatelné – v jakékoli zemi. A nemá být předmětem jakýchkoli politických půtek. Především přeji Robertu Ficovi rychlé uzdravení.“

 • 28.Ivan Korčok

  Bývalý slovenský ministr zahraničí a neúspěšný kandidát z poslední volby hlavy státu Ivan Korčok se přidal k reakcím odsuzujícím brutální útok. „Šokovala mě zpráva o střelbě na předsedu vlády Roberta Fica. Upřímně mu přeji, aby to dobře dopadlo, a věřím, že bezpečnostní složky tento nepřijatelný akt násilí vyšetří,“ uvedl Korčok. 

  „Zároveň, dokud se tento čin řádně nevyšetří, chci všechny vyzvat ke zdrženlivosti ve vyjádřeních o odpovědnosti a vině,“ dodal konkurent nově zvoleného prezidenta Petera Pellegriniho z druhého kola poslední volby hlavy státu. 

  Video  První záběry z atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica  - HNonline.sk/Blesk
  Video se připravuje ...