Středa 22. května 2024
Svátek slaví Emil, zítra Vladimír
Oblačno, déšť 22°C

Novinky o Ficově zdravotním stavu po atentátu: Převoz jinam není možný! Co dalšího řekla nemocnice?

Aktualizováno -
20. května 2024
14:50
Autor: red, swp, ČTK - 
15. května 2024
15:02

Šel pozdravit voliče, když se k němu z boku prodral muž, vytáhl zbraň a z pár metrů na slovenského premiéra Roberta Fica (59, SMER-SD) vypálil 5 ran. Až potom ho ochranka dokázala zastavit. Fico po atentátu absolvoval dvě operace. Podle lékařů je mimo ohrožení života. Jeho stav je ale vážný, rekonvalescence si vyžádá dlouhou dobu, uvedla nemocnice. Soud poslal Juraje C. do vazby, k atentátu na premiéra se přiznal. Slovenské bezpečnostní složky pracují také s verzí, že útočník na Fica nebyl osamělým vlkem, uvedli ministr vnitra a zástupce tajné služby. Nemocnice v Banské Bystrici zveřejnila aktuální informace k Ficovu zdravotnímu stavu: „Po dnešním konziliu je pacientův stav stabilizovaný. Klinicky se zlepšuje, komunikuje, zánětlivé hodnoty pomalu klesají. Pan premiér zůstává nadále v naší peči," uvedla nemocnice na Facebooku. Převoz Roberta Fica do jiného zařízení ale podle zdravotníků není zatím na pořadu dne. 

  • Slovenského premiéra Roberta Fica postřelili. Podle slovenského ministerstva vnitra šlo o atentát. Policie obvinila 71letého Juraje C. z Levic z úkladné vraždy a soud ho poslal do vazby. Hrozí mu doživotí
  • Fico měl mnohočetné střelné poranění, jeho stav je stabilizovaný, ale nadále velmi vážný. Převoz do jiného zařízení zatím není možný, uvedla nemocnice po konzíliu v pondělí na sociální síti.
  • Apeloval na to, abychom se pokusili uklidnit společnost, aby se nic dalšího takového nestalo nejbližší hodiny a dny. Prosil mě o to a plně se s tím ztotožňuji,“ řekl webu Pravda.sk Peter Pellegrini, který Fica v nemocnici navštívil.
  • První Ficova operace v nemocnici v Banské Bystrici trvala 5 hodin, uvedla ředitelka banskobystrické nemocnice Miriam Lapuníková. Druhé se podrobil v pátek.
  • Útok odsoudili čeští i slovenští politici včetně Petra Pavla, Zuzany Čaputové, Petra Fialy či Andreje Babiše.

Atentát na Fica
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
11:21
20. 5. 2024

„Po dnešním konziliu je pacientův stav stabilizovaný. Klinicky se zlepšuje, komunikuje, zánětlivé hodnoty pomalu klesají. Pan premiér zůstává nadále v naší peči," uvedla nemocnice na Facebooku. Převoz Roberta Fica do jiného zařízení v hlavním městě tak zatím není na pořadu dne. 

10:35
20. 5. 2024

Lékařské konzilium by se dnes mělo sejít k vyhodnocení zdravotního stavu těžce zraněného premiéra Roberta Fica. Jak během víkendu vedení Rooseveltovy nemocnice v Bánské Bystrici uvedlo, šéf vlády by měl být mimo ohrožení života, jeho stav nicméně zůstává nadále velmi vážný. Není tak zatím jasné, zda jeho stav dovolí transport do nemocnice v Bratislavě. 

22:00
19. 5. 2024

Děkujeme vám za pozornost, kterou našemu online přenosu věnujete. Veškeré dění na Slovensku po atentátu na premiéra Roberta Fica budeme sledovat zase od pondělního rána.

21:47
19. 5. 2024

Socioložka Zuzana Kusá na tiskové konferenci okomentovala atmosféru ve slovenské společnosti a skutečnosti, že spolu politické strany nejspíše nezasednou ke kulatému stolu, který svolala prezidentka Zuzana Čaputová. Záznam přinesla ta3

„Myslím si, že je to práce na delší období a je potřeba zažít každý od sebe. Politici by nám měli jít příkladem, že spolu dokáží mluvit s úctou a bez ponižování,“ podotkla. „Co nepomůže, je vzájemné obviňování a ukazování prstem s tím, že zrovna tento politický subjekt to způsobil. Chtělo by to sebereflexi,“ dodala. „Zásadní je s tímto přestat, s tím znevažujícím způsobem komunikace, a to nejen na politické úrovni, ale u všech, co mají prostor se veřejně vyjadřovat. Neměli bychom vynášet prognózy o Slovensku, sice to uchvátí publikum, ale spíše je teď potřeba se vyjadřovat věcně a jasně. Jinak by to akorát mohlo vést k další akceleraci nenávisti ve společnosti,“ konstatovala dále expertka. 

Kusá si myslí, že kvůli politice je i mnoho rodin rozhádaných, za příklad dala například to, že mnoho rodičů takto vyhnalo děti i do zahraničí kvůli podobným neshodám. Nyní ani nejde o to, aby se našel společný názor, ale spíše by se měla najít etika komunikace, zdůraznila Kusá. 

20:51
19. 5. 2024

O atentátu na premiéra informují celosvětové agentury, například i Reuters. 

19:33
19. 5. 2024

Do preventivní vazby směřuje i muž , kterého zadržela NAKA ještě před pár dny, informuje zpravodajský portál TV MarkízyMuž měl poslat výhrůžnou zprávu ministrovi vnitra a dalším dvěma poslancům přes sociální síť.

Vyšetřovatel ho obvinil z nebezpečného vyhrožování. Svého skutku muž lituje.

18:55
19. 5. 2024

Okresní soud v Banské Bystrici v tzv. superrychlém řízení poslal na tři měsíce do vězení muže, který schvaloval útok na slovenského premiéra Roberta Fica. Informoval o tom dnes na facebooku slovenský generální prokurátor Maroš Žilinka. Muž skandoval nenávistná hesla před nemocnicí, ve které se Fico zotavuje ze zranění utrpěných při středečním atentátu.

Rozsudek je podle prokurátora pravomocný. Žilinka uvedl, že Ivan Č. se dopustil trestného činu tím, že den po útoku před nemocnicí za přítomnosti desítek lidí křičel k davu: „Tady leží Fico!“, „Ať chcípne!“, „Ať zdechne!“, „Měli ho dorazit!“, „Dobře mu tak, měli ho střelit do hlavy!“ a další výroky.

18:32
19. 5. 2024

Slovenský soud v tzv. superrychlém řízení poslal na tří měsíce do vězení muže, který schvaloval útok na Fica, informoval generální prokurátor.

18:13
19. 5. 2024

Z vyjádření Gašpara, který v praxi SIS řídí, vyplynulo, že právě tato tajná služba postoupila úřadům informaci, že by informace o takzvaném osamělém vlkovi nemusela být jedinou verzí při vyšetřování zločinu.

Na Fica, který je na základě dnešního sdělení zástupce nemocnice v Banské Bystrici mimo ohrožení života, útočník střílel po výjezdním zasedání vlády ve městě Handlová. Slovenská média zadrženého podezřelého identifikovala jako 71letého Juraje Cintulu a soud muže v sobotu poslal do vazby, za pokus o vraždu mu hrozí 25 let vězení nebo doživotí. Podle Kaliňáka útočník dříve byl na místě dvou jiných výjezdních zasedání vlády v Trnavě a v Galantě. „Asi čekal na příležitost,“ uvedl ministr obrany.

Gašpar také informoval o zadržení podezřelého, který podle něj plánoval na Slovensku podobný útok, jakým byla střelba v Praze. „Tento atentát inspiroval další pachatele i na území Slovenské republiky, kteří se na podobný čin připravovali na našem území. Toto se nám ve spolupráci s ministerstvem vnitra podařilo eliminovat a pachatele zadržet,“ řekl Gašpar. Zmínil také hrozbu útoků na nemocnice. Podle Gašpara je rovněž možné, že i útok na premiéra Fica v Handlové bude inspirovat někoho dalšího k podobnému činu.

17:25
19. 5. 2024

Slovensko začíná ustupovat od verze, že byl střelec Juraj C. osamělým vlkem. Podle ministra vnitra Matúše Šutaje tomu nasvědčuje i fakt, že byla zhruba dvě hodiny po spáchání čina smazána facebooková komunikace střelce. „Nebyla vymazána jím, zřejmě ani jeho manželkou,“ dodal Šutaj Eštok na tiskové konferenci. 

Vyvrátil ale konspirační teorii, že hned na místě útoku měl střelec komplice. Jedná se o dvě osoby ve videu, které krátce před střelbou přijdou k hrazení.  „Tyto informace byly prověřeny a jde o dezinformace, že by tito dva lidé byli součástí toho atentátu.“

Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok po jednání slovenské vlády (16.5.2024)
16:57
19. 5. 2024

Úřady na Slovensku podle zástupce tajné služby zadrželi pachatele, jenž v zemi chystal podobný útok, jakým byla tragická střelba na fakultě v Praze.

16:47
19. 5. 2024
!

Slovenské bezpečnostní složky pracují při vyšetřování středečního atentátu na premiéra Roberta Fica také s verzí, že střelec nebyl osamělým vlkem. Vyplývá to z dnešního vyjádření slovenského ministra vnitra Matúše Šutaje Eštoka a zástupce civilní tajné služby SIS Pavola Gašpara. Dříve právě ministr vnitra hovořil o útočníkovi jako o osamělém vlkovi, který neměl při činu komplice.

16:05
19. 5. 2024

Předseda strany Progresivní Slovensko Michal Šimečka uvedl na sociální síti X, že jej mrzí, že některé strany odmítají kulatý stůl organizovaný prezidentkou Zuzanou Čaputovou. 

„Považuji za klíčové, abychom zastavili rostoucí vlnu nenávisti, napětí a nevraživosti. Společný signál, že i když naše politické rozdíly a spory přetrvávají, tak dokážeme vést normální politickou soutěž kulturně a bez nenávisti,“ uvádí. Myslí si, že jeden stůl je to, co právě teď potřebují a že si lidé možná neuvědomují, jak je situace vážná. 

15:27
19. 5. 2024

Podívejte se na komentář zvoleného prezidenta Petera Pellegriniho k odmítnutí kulatého stolu mezi politickými subjekty Slovenska. 

14:34
19. 5. 2024

Podle lídra SNS Andreje Danka je mylné se domnívat, že setkání politických subjektů nějak pomůže zmírnit atmosféru ve společnosti. Prohlásil to v ta3. Rovněž si myslí, že je předčasné mluvit o útočníkovi jako o osamělém vlkovi. 

Hostem pořadu byl také předseda KDH Milan Majerský. Podle něj je předpokladem klidu vnitřní ochota a dobrá vůle.  „Když nezačneme u sebe, tak nemůžeme čekat, že společnost napraví politiky,“ tvrdí. „Nemůžeme bagatelizovat, co se stalo. Každý politik si musí sáhnout do svědomí, kde udělal chybu,“ řekl také lídr KDH.

13:27
19. 5. 2024

Národní kriminální agentura (NAKA) obvinila na Slovensku už několik lidí za příspěvky na internetu, ve kterých schvalovali útok na premiéra Roberta Fica. Podle mluvčí Prezídia policejního sboru Denisy Bárdyové se jedná o přečin schvalování trestného činu, jak uvádí ta3. 

„Ve všech případech budeme jednat bez výjimky,“ vzkázala Bárdyová.

12:49
19. 5. 2024

„Možnost setkání politických lídrů považuje prezidentka stála za otevřenou. Je přirozené, že si jeho příprava vyžaduje nejen čas, ale i trpělivost. V aktuální situaci je nejdůležitější, aby nastal posun v upokojení situace,“ informoval ČTK o pozici prezidentky Čaputové její mluvčí Martin Strižinec.

Předseda SNS Andrej Danko v diskusním pořadu televize TA3 řekl, že očekával, že zmíněná schůzka nebude. Pokračoval v slovních výpadech vůči médiím i vůči představitelům opozice.

12:29
19. 5. 2024

Slovenské strany u stolu „smíření“ zřejmě nezasednou. Asi nenastal čas, uvedl Pellegrini

Úterní jednání slovenských politických stran k uklidnění situace v zemi, které po atentátu na premiéra Roberta Fica navrhla prezidentka Zuzana Čaputová a její zvolený nástupce Peter Pellegrini, patrně nebude. Pellegrini, jenž je také předsedou vládní strany Hlas-sociální demokracie, dnes v reakci na výroky politiků v prohlášení uvedl, že na kulatý stůl zřejmě ještě nedozrál čas.

12:01
19. 5. 2024

„Je to úkol pro každého, kdo se pohybuje ve veřejném prostoru, aby nešířil strach a nerozvířil emoce,“ podotknul kandidát do evropského parlamentu Jan Farský (STAN) k události na Slovensku, kdy mezi sebou „bojují“ slovenské politické strany. 

Místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS) ocenil kroky zvoleného prezidenta Petera Pellegriniho, který atentát označil za útok na demokracii. „Není nyní jiné cesty, než že si jednotlivé strany sednou k jednomu stolu,“ dodal v pořadu Partie na TV Prima. „Je to lepší přístup, než jsme viděli v prvních hodinách, kde začaly jednotlivé subjekty obviňovat jeden druhého. Strašilo mě to, ty první tiskové konference, protože to mohlo organizovanější skupiny vybídnout k aktivitě,“ dodal. 

11:54
19. 5. 2024

„Pacient je momentálně mimo stavu ohrožení života,“ uvedl zástupce nemocnice v Banské Bystrici Milan Urbáni. „Určitě v nejbližším období nebude plánován žádný převoz a nadále bude ve starosti místní nemocnice. Myslím, že se takhle vidíme naposledy, odteď bude nemocnice vydávat pravidelná stanoviska. Slovenská republika musí každý den vstávat a pracovat, a tak k tomu bude parlament přistupovat. Musíme dát premiérovi klid, aby se mohl soustředit na rekonvalescenci, ale bude to náročná a bolestivá cesta,“ dodal ministr obrany Robert Kaliňák. 

11:43
19. 5. 2024

„Nadále je umístěn na anesteziologicko-resuscitačním oddělení. Pozitivní prognóza, o které poslední tři dny hovoříme, je před námi. Nebudeme ho převážet z nemocnice, v této chvíli nejsme na stupni vítězů,“ doplnil na tiskové konferenci ministr obrany a Ficův blízký spolupracovník Robert Kaliňák.

Podle dřívějších informací slovenských médií byla zvažována i možnost, že by Fico byl z Banské Bystrice převezen do Bratislavy. Právě ve slovenské metropoli politik bydlí.

11:35
19. 5. 2024

V pořadu Partie na TV Prima se politici zamýšleli nad tím, jestli současné kampaně nejsou vedeny tak, aby to rozdělovalo společnost. Jak Lipavský, tak i Bžoch nesouhlasí s tím, že by se vedla vyhrocená kampaň. 

„Já bych si přál, abychom se jako česká politická scéna nad tím průběžně zamýšleli, abychom poslouchali naše oponenty a lidi, se kterými nesouhlasíme. V Poslanecké sněmovně, když se vypnou kamery, tak i politici z různých táborů spolu mluví jako lidé,“ uvedl ministr zahraničí s tím, že si myslí, že ale vždy bude nějaká diskuze a může být vyhrocenější. 

Podle Bžocha ANO nevede štvavou kampaň, jen často nesouhlasí s kroky nynější vlády a dávají to najevo. „Máme ji velmi pozitivní, nemáme co měnit.“

11:18
19. 5. 2024
!

Slovenský premiér Robert Fico, který je po středečním postřelení atentátníkem hospitalizován, je mimo ohrožení života. Jeho stav je ale vážný, rekonvalescence si vyžádá dlouhou dobu, řekl dnes novinářům zástupce nemocnice.

11:12
19. 5. 2024

Politici se v pořadu Partie shodli na tom, že násilí do politiky a do životů nepatří. Uvedl to jak ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti), tak i poslanec Jaroslav Bžoch (ANO). Zkritizovali hašteření mezi slovenskými politickými subjekty, které se nyní odmítají sejít u jednoho stolu společně s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. 

„Bez šetření a toho, co se vlastně stalo, hned hledat viníky a soupeře, to situaci nepomůže. Pak vidíme následky, kdy si ani lidé nechtějí sednout za jeden stůl,“ konstatoval Bžoch.

Podle Lipavského ale není naším úkolem, abychom říkali našim sousedům, jak spolu mají komunikovat. Zároveň je ale v našem zájmu, aby byl stát nadále demokraticky založený a aby fungoval.

11:03
19. 5. 2024

Atentát na premiéra Slovenska Roberta Fica je předmětem nedělních diskuzí mezi politiky. Blesk pro vás sleduje i debatu na TV Prima mezi ministrem zahraničí Janem Lipavským (Piráti) a poslancem Jaroslavem Bžochem (ANO). 

Video  První záběry z atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica  - HNonline.sk/Blesk
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa