Čtvrtek 30. května 2024
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Oblačno, déšť 21°C

Jednání vlády: Stát pomůže čtyřem stovkám Ukrajinců vrátit se do vlasti

Video se připravuje ...
Aktualizováno -
15. května 2024
14:58
Autor: ČTK - 
15. května 2024
07:08

Stát pomůže 430 Ukrajincům s dočasnou ochranou v Česku s dobrovolným návratem do vlasti. Pilotní program asistence dnes schválila vláda, naplánován je na půl roku od letošního června do listopadu. Pro 400 z uprchlíků stát zajistí autobusovou jízdenku z ČR do nejbližšího místa pobytu na Ukrajině. U zbylých 30 osob v komplikovaném zdravotním stavu se počítá s individuální asistencí a zajištěním zdravotní dopravní služby. Projekt nemá žádnou souvislost s brannou povinností Ukrajinců, ale slouží lidem, kteří se chtějí vrátit domů například ze zdravotních či rodinných důvodů, sdělilo ČTK ministerstvo vnitra. O schválení programu informoval po jednání kabinetu ministr průmyslu Jozef Síkela (STAN).

Program je určen pro osoby s přiznanou dočasnou ochranou, ale i pro žadatele či osoby s už udělenou mezinárodní ochranou, kteří se například ze zdravotních či rodinných důvodů chtějí vrátit zpět domů.

Program vychází z páté novely takzvaného lex Ukrajina, kterou podepsal prezident Petr Pavel na konci loňského roku. Ukrajinští uprchlíci před ruskou vojenskou invazí si podle normy mohou prodloužit dočasnou ochranu v Česku do konce března 2025.

Zkrátila se ale doba, po níž mohou bydlet v bezplatném nouzovém ubytování, a zpřísnila se pravidla v případě vyhoštění. Dočasná ochrana umožňuje běžencům přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, k vzdělání nebo na pracovní trh. Novela také umožnila vládě stanovit pravidla pro peněžitou podporu cizinců, kteří se rozhodnou pro dobrovolný návrat na Ukrajinu. Asistovaný dobrovolný návrat budou moci uprchlíci využít pouze jednou.

K počátku dubna bylo v České republice na 339.000 běženců z Ukrajiny s dočasnou ochranou. Jde jak o lidi, kteří si ochranu prodloužili, tak uprchlíky, kteří o ni požádali letos. Ministerstvo vnitra připravilo další novelu zákona lex Ukrajina, která umožní ekonomicky soběstačným uprchlíkům získat v Česku dlouhodobý pobyt. Loni bylo na začátku dubna v Česku 325.742 lidí s dočasnou ochranou.

O prodloužení dočasné ochrany do března příštího roku požádalo asi 320.000 lidí, zbylí o ochranu požádali nově od začátku letošního roku. Zhruba 55.000 lidí si dočasnou ochranu letos neprodloužilo, na jiný pobytový status přešlo asi 4300 lidí. Téměř dvě třetiny běženců jsou ženy, dětí do 18 let je asi čtvrtina. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 vydala Česká republika téměř 600.000 dočasných ochran, zanikla jich polovina.

Podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí ze začátku dubna v Česku pracuje asi 123.000 uprchlíků z Ukrajiny. Přibývá mezi nimi těch, kteří platí ze zaměstnání či z dohod odvody. Zatímco před necelými dvěma roky jich bylo asi 45 procent, nyní je jich 90 procent.

Institut dočasné ochrany je na evropské úrovni omezen do konce března příštího roku. O dalším postupu budou zástupci států EU jednat letos do konce června.

Zákon o podpoře bydlení odsunut 

Zákon o podpoře bydlení, který má systémově řešit bytovou nouzi v Česku a pomoci k efektivnějšímu nastavení potřebných investic do bydlení, vláda na dnešním zasedání neprojednala. Ministr průmyslu a obchodu Síkela na následné tiskové konferenci uvedl, že projednávání přerušili, aby dali prostor k dalším jednáním nad rozpory.

Lidí ohrožených bytovou nouzí je v Česku podle návrhu 1,6 milionu. Ve vážné nouzi jich je pak 154.000, z toho dvě třetiny tvoří rodiny s dětmi. Cílem zákona je, aby se počet snížil o 30 procent do deseti let. Zákon počítá se vznikem kontaktních a poradenských míst, která by lidem v nouzi pomohla najít a udržet si bydlení. Zároveň by měl poskytnout soukromým pronajímatelům garance a kompenzace, pokud své bydlení vyčlení pro ohrožené skupiny lidí.

Video  Jednání vlády 24. 4. 2024  - Blesk
Video se připravuje ...

 

Uživatel_5833755 ( 17. května 2024 09:50 )

FIALA A RADOBYPREZIDENT JE TO NEJHORSI CO NAS MOHLO POTKAT.
DVA VALECNI STVACI!!!

dana lattova ( 16. května 2024 14:52 )

🙏 Přesně to si myslim, Čecháčci jsou
nenapravitelně blbý národ. Opakují stále stejné chyby a nikdy se nepoučí.🤦

pragver ( 16. května 2024 13:48 )

👍 👍 👍 👍 👍

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa