Čtvrtek 23. května 2024
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno, déšť 21°C

Pachatel útoku na Fica v Handlové: V poutech skončil Juraj C. (71)? Jeho syn promluvil

Aktualizováno -
15. května 2024
23:11
Autor: simao, ČTK - 
15. května 2024
16:27

Slovenský premiér Robert Fico byl ve středu několikrát postřelen a transportován do nemocnice v Banské Bystrici, policie na místě zadržela údajného pachatele – 71letého muže. Podle televize Markíza je střelcem spisovatel Juraj C. z města Levice. Pro Aktuality.sk promluvil jeho syn.

Za atentát označil mluvčí slovenského ministra vnitra Matej Neumann útok na premiéra Roberta Fica, kterého dnes postřelil útočník, jehož policie zadržela.  Fico byl po převozu do nemocnice při vědomí, jeho životní funkce lékaři stabilizovali, uvedla podle Reuters mluvčí nemocnice.

Syn Juraje C.: Zkratové jednání?

Pro Aktuality.sk promluvil syn podezřelého ze střelby Juraje C. Jeho otec měl zbraň legálně. „Já absolutně netuším, co otec zamýšlel, co plánoval, proč se to stalo,“ uvedl syn podezřelého. Reagoval i na dotaz, zda měl nenávistný vztah k Ficovi.

„Řeknu vám to takhle – nevolil ho. To je všechno, co k tomu umím říct,“ uvedl syn, který popřel, že by otec někdy otevřeně zmínil útok na politika či jeho likvidaci.

„Možná nastalo nějaké zkratové jednání, nevím. Je ráznější, ale že by řešil psychiatra nebo takové věci, to ne,“ dodal syn podezřelého muže z města Levice.

Spojován s proruskou skupinou

Levičan Juraj C. byl i umělecky činný, je autorem několika básnických sbírek a šlo o zakladatele Literárního klubu Duha. V roce 2016 pracoval pro soukromou bezpečnostní službu. A je také spojován s proruskou skupinou Slovenští branci (SB). 

Výcvik vůdcům této někdejší polovojenské skupiny podle projektu vsquare.org poskytli bývalí příslušníci ruských tajných služeb. „Upoutalo mě na nich, že nejsou závislí na příkazech státu, což je v pasivní společnosti, jako je ta naše, prakticky nepochopitelné,“ napsal o brancích na Facebooku Juraj C.

Skupina působila na Slovensku přibližně 10 let do roku 2022, kdy nečekaně a bez dalších podrobností oznámila ukončení své činnosti. SB navíc spolupracovali i s pobočkou slovenských Nočních vlků. Nechvalně známý ruský motorkářský klub je neoficiální polovojenskou organizací kremelského režimu.

Členka literárního klubu: Neumíme si vysvětlit, proč to udělal

„V tuto chvíli víme jen tolik, že měl být zadržen. Na některých záběrech ho někteří z nás poznali. Vůbec si to ale neumíme vysvětlit, proč to udělal, samozřejmě on opravdu nebyl volič Roberta Fica, ale že by chtěl spáchat někdy něco takového ani náznakem neřekl. Byl sice v některých věcech ráznější, ale rozhodně ne žádný pomatenec,“ uvedla pro iDnes.cz jedna z členek Literárního klubu Duha.

Soused: Co se mu přehnalo hlavou, to nevím

Podle souseda a majitele panelového domu, kde Juraj C. žil, který promluvil pro Seznam Zprávy, muž nepůsobil povidně. „Podivín ne. Celkem pěkný život měl. Žili tady s manželkou, ona byla učitelka na gymnáziu,“ uvedla osoba. „Měl takový názor, že byl protiruský. Ale každý máme nějaký názor a za to netřeba lidi odsuzovat,“ dodal soused.

„Co se mu přehnalo hlavou, to nevím. Ale v podstatě to zapříčinila média a slovenští politici,“ je přesvědčený soused.

Střílel kvůli likvidaci veřejnoprávních médií?

Na internetu se mezitím objevilo nepotvrzené video, na kterém se Juraj C. údajně nachází před policejním výslechem. „Nesouhlasím s politikou vlády (…) zlikvidovali masmédia,“ vysvětluje motiv svého činu, zatímco mu není příliš rozumět. Ficova vláda se rozhodla v nedávných dnech transformovat veřejnoprávní televizi a rozhlas.

Výjezdní zasedání

Fico byl dnes podle listu Denník N postřelen, když po výjezdním zasedání vlády ve městě Handlová vyšel mezi lidi.

Podle svědků několik výstřelů padlo, když Fico přišel k lidem, kteří ho vítali. Následně politik padl k zemi.

11:21
20. 5. 2024

„Po dnešním konziliu je pacientův stav stabilizovaný. Klinicky se zlepšuje, komunikuje, zánětlivé hodnoty pomalu klesají. Pan premiér zůstává nadále v naší peči," uvedla nemocnice na Facebooku. Převoz Roberta Fica do jiného zařízení v hlavním městě tak zatím není na pořadu dne. 

10:35
20. 5. 2024

Lékařské konzilium by se dnes mělo sejít k vyhodnocení zdravotního stavu těžce zraněného premiéra Roberta Fica. Jak během víkendu vedení Rooseveltovy nemocnice v Bánské Bystrici uvedlo, šéf vlády by měl být mimo ohrožení života, jeho stav nicméně zůstává nadále velmi vážný. Není tak zatím jasné, zda jeho stav dovolí transport do nemocnice v Bratislavě. 

22:00
19. 5. 2024

Děkujeme vám za pozornost, kterou našemu online přenosu věnujete. Veškeré dění na Slovensku po atentátu na premiéra Roberta Fica budeme sledovat zase od pondělního rána.

Zobrazit celý online

Video  První záběry po atentátu na Fica  - HN online.sk
Video se připravuje ...