Neděle 19. května 2024
Svátek slaví Ivo, zítra Zbyšek
Oblačno, bouřka 20°C

Pachatel útoku na Fica v Handlové: V poutech skončil Juraj C. (71)? Jeho syn promluvil

Aktualizováno -
15. května 2024
23:11
Autor: simao, ČTK - 
15. května 2024
16:27

Slovenský premiér Robert Fico byl ve středu několikrát postřelen a transportován do nemocnice v Banské Bystrici, policie na místě zadržela údajného pachatele – 71letého muže. Podle televize Markíza je střelcem spisovatel Juraj C. z města Levice. Pro Aktuality.sk promluvil jeho syn.

Za atentát označil mluvčí slovenského ministra vnitra Matej Neumann útok na premiéra Roberta Fica, kterého dnes postřelil útočník, jehož policie zadržela.  Fico byl po převozu do nemocnice při vědomí, jeho životní funkce lékaři stabilizovali, uvedla podle Reuters mluvčí nemocnice.

Syn Juraje C.: Zkratové jednání?

Pro Aktuality.sk promluvil syn podezřelého ze střelby Juraje C. Jeho otec měl zbraň legálně. „Já absolutně netuším, co otec zamýšlel, co plánoval, proč se to stalo,“ uvedl syn podezřelého. Reagoval i na dotaz, zda měl nenávistný vztah k Ficovi.

„Řeknu vám to takhle – nevolil ho. To je všechno, co k tomu umím říct,“ uvedl syn, který popřel, že by otec někdy otevřeně zmínil útok na politika či jeho likvidaci.

„Možná nastalo nějaké zkratové jednání, nevím. Je ráznější, ale že by řešil psychiatra nebo takové věci, to ne,“ dodal syn podezřelého muže z města Levice.

Spojován s proruskou skupinou

Levičan Juraj C. byl i umělecky činný, je autorem několika básnických sbírek a šlo o zakladatele Literárního klubu Duha. V roce 2016 pracoval pro soukromou bezpečnostní službu. A je také spojován s proruskou skupinou Slovenští branci (SB). 

Výcvik vůdcům této někdejší polovojenské skupiny podle projektu vsquare.org poskytli bývalí příslušníci ruských tajných služeb. „Upoutalo mě na nich, že nejsou závislí na příkazech státu, což je v pasivní společnosti, jako je ta naše, prakticky nepochopitelné,“ napsal o brancích na Facebooku Juraj C.

Skupina působila na Slovensku přibližně 10 let do roku 2022, kdy nečekaně a bez dalších podrobností oznámila ukončení své činnosti. SB navíc spolupracovali i s pobočkou slovenských Nočních vlků. Nechvalně známý ruský motorkářský klub je neoficiální polovojenskou organizací kremelského režimu.

Členka literárního klubu: Neumíme si vysvětlit, proč to udělal

„V tuto chvíli víme jen tolik, že měl být zadržen. Na některých záběrech ho někteří z nás poznali. Vůbec si to ale neumíme vysvětlit, proč to udělal, samozřejmě on opravdu nebyl volič Roberta Fica, ale že by chtěl spáchat někdy něco takového ani náznakem neřekl. Byl sice v některých věcech ráznější, ale rozhodně ne žádný pomatenec,“ uvedla pro iDnes.cz jedna z členek Literárního klubu Duha.

Soused: Co se mu přehnalo hlavou, to nevím

Podle souseda a majitele panelového domu, kde Juraj C. žil, který promluvil pro Seznam Zprávy, muž nepůsobil povidně. „Podivín ne. Celkem pěkný život měl. Žili tady s manželkou, ona byla učitelka na gymnáziu,“ uvedla osoba. „Měl takový názor, že byl protiruský. Ale každý máme nějaký názor a za to netřeba lidi odsuzovat,“ dodal soused.

„Co se mu přehnalo hlavou, to nevím. Ale v podstatě to zapříčinila média a slovenští politici,“ je přesvědčený soused.

Střílel kvůli likvidaci veřejnoprávních médií?

Na internetu se mezitím objevilo nepotvrzené video, na kterém se Juraj C. údajně nachází před policejním výslechem. „Nesouhlasím s politikou vlády (…) zlikvidovali masmédia,“ vysvětluje motiv svého činu, zatímco mu není příliš rozumět. Ficova vláda se rozhodla v nedávných dnech transformovat veřejnoprávní televizi a rozhlas.

Výjezdní zasedání

Fico byl dnes podle listu Denník N postřelen, když po výjezdním zasedání vlády ve městě Handlová vyšel mezi lidi.

Podle svědků několik výstřelů padlo, když Fico přišel k lidem, kteří ho vítali. Následně politik padl k zemi.

18:55
Dnes

Okresní soud v Banské Bystrici v tzv. superrychlém řízení poslal na tři měsíce do vězení muže, který schvaloval útok na slovenského premiéra Roberta Fica. Informoval o tom dnes na facebooku slovenský generální prokurátor Maroš Žilinka. Muž skandoval nenávistná hesla před nemocnicí, ve které se Fico zotavuje ze zranění utrpěných při středečním atentátu.

Rozsudek je podle prokurátora pravomocný. Žilinka uvedl, že Ivan Č. se dopustil trestného činu tím, že den po útoku před nemocnicí za přítomnosti desítek lidí křičel k davu: „Tady leží Fico!“, „Ať chcípne!“, „Ať zdechne!“, „Měli ho dorazit!“, „Dobře mu tak, měli ho střelit do hlavy!“ a další výroky.

18:32
Dnes

Slovenský soud v tzv. superrychlém řízení poslal na tří měsíce do vězení muže, který schvaloval útok na Fica, informoval generální prokurátor.

18:13
Dnes

Z vyjádření Gašpara, který v praxi SIS řídí, vyplynulo, že právě tato tajná služba postoupila úřadům informaci, že by informace o takzvaném osamělém vlkovi nemusela být jedinou verzí při vyšetřování zločinu.

Na Fica, který je na základě dnešního sdělení zástupce nemocnice v Banské Bystrici mimo ohrožení života, útočník střílel po výjezdním zasedání vlády ve městě Handlová. Slovenská média zadrženého podezřelého identifikovala jako 71letého Juraje Cintulu a soud muže v sobotu poslal do vazby, za pokus o vraždu mu hrozí 25 let vězení nebo doživotí. Podle Kaliňáka útočník dříve byl na místě dvou jiných výjezdních zasedání vlády v Trnavě a v Galantě. „Asi čekal na příležitost,“ uvedl ministr obrany.

Gašpar také informoval o zadržení podezřelého, který podle něj plánoval na Slovensku podobný útok, jakým byla střelba v Praze. „Tento atentát inspiroval další pachatele i na území Slovenské republiky, kteří se na podobný čin připravovali na našem území. Toto se nám ve spolupráci s ministerstvem vnitra podařilo eliminovat a pachatele zadržet,“ řekl Gašpar. Zmínil také hrozbu útoků na nemocnice. Podle Gašpara je rovněž možné, že i útok na premiéra Fica v Handlové bude inspirovat někoho dalšího k podobnému činu.

Zobrazit celý online

Video  První záběry po atentátu na Fica  - HN online.sk
Video se připravuje ...