Sobota 13. dubna 2024
Svátek slaví Aleš, zítra Vincenc
Polojasno 19°C

Šokující schůzka slovenského ministra. Blanár jednal s Lavrovem, Fico to hájí

Autor: ČTK, Mii - 
2. března 2024
20:35

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se dnes na okraj diplomatického fóra v tureckém městě Antalya setkal se svým slovenským protějškem Jurajem Blanárem. Na schůzku, o které informovala ruská diplomacie, upozornil slovenský Denník N. Agentura Reuters schůzku na tak vysoké úrovni označila za neobvyklou v době, kdy se země Evropské unie, jejímž je Slovensko členem, snaží Rusko za jeho invazi na Ukrajinu izolovat.

Ministři „si vyměnili názory na nejpalčivější otázky mezinárodní agendy včetně situace na Ukrajině. Ruská strana potvrdila svou připravenost obnovit vztahy se Slovenskem na meziparlamentní úrovni,“ uvedlo ruské ministerstvo zahraničí.

Slovenský premiér Robert Fico krátce poté uvedl, že setkání ministra obrany Roberta Kaliňáka s jeho americkým protějškem Lloydem Austinem a schůzka ministra Blanára s jeho ruským protějškem jsou příkladem vyvážené a suverénní zahraniční politiky Slovenska vůči všem světovým stranám.

„Bez diplomacie se nedá najít diplomatické řešení a žádné války neskončí,“ uvedl k fóru v Antalyi ministr Blanár. Schůzka s Lavrovem se podle něho konala na žádost ruské strany a on na ní svému ruskému protějšku řekl, že pozice Slovenska se zakládá na respektu k principům mezinárodního práva, jako je územní celistvost a suverenita.

Setkání kritizoval Blanárův předchůdce v úřadu ministra zahraničí Miroslav Wlachovský, podle kterého to Bratislavu posunulo nešťastným směrem v očích spojenců ze Severoatlantické aliance. Podle největšího opozičního hnutí Progresivní Slovensko je setkání ministra Blanára s jeho ruským protějškem zvratem v dlouhodobém zahraničněpolitickém směřování Slovenska a krokem proti politice Evropské unie.

Lavrov podle ruského ministerstva zahraničí v projevu v Antalyi řekl, že Rusko dává přednost spolupráci se zeměmi, jako je Slovensko nebo Maďarsko. Za prioritu si podle něj stanovují národní zájmy, i když jejich členství v EU nebo NATO „představuje určité výzvy“. „V tomto ohledu si o to více vážíme schopnosti premiéra Fica a jeho vlády mít vlastní názor na situaci ve světě,“ řekl šéf ruské diplomacie.

Vztahy mezi členy NATO a Moskvou jsou na bodu mrazu od ruské invaze na Ukrajinu z února 2022. Slovensko však od loňského října, kdy se úřadu chopila nová vláda Roberta Fica, čelí kritice za svůj postoj ke konfliktu nebo za zastavení vojenské pomoci Kyjevu ze státních zásob. Do té doby jedinou zemí, která udržovala blízké vztahy s Ruskem, bylo Maďarsko vedené národněkonzervativním premiérem Viktorem Orbánem.

Video  Přílet Sergeje Lavrova na summit G20 na Bali  - Reuters
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

cyrilko ( 3. března 2024 21:48 )

Čo čakať od Blanára absolventa VŠD v Žiline, kde skoro každú skúšku robil na dekanský termín. Prostoduchý, ale lojálny Ficovi. Čo už táto hlava môže vymyslieť. Je to hanba SR.

seng ( 3. března 2024 13:38 )

Ale bohužel i my,gestapo nestačilo prověřovat udavani občanů mezi sebou.

RASPUTIN ( 3. března 2024 09:28 )

Je smutné vidět, že Slováci jsou už řadu let v reálném hodnocení politiky před námi.
Prostě nepatříme na vystresovaný a rozpadající se multikulturní "západ", jsme Slované a naše skutečné místo je prostě po boku našeho Slovanského bratra Ruska.
I mezi bratry jsou rozpory a v současnosti a proti chování Ruska nepochybně odůvodněné, ale tak jako v každé rodině vše spraví čas 👍

seng ( 3. března 2024 09:26 )

aby to nebylo jako s čínou. Naši politici přerušili vztahy jak mohli ,samá provokace s cestami na thajwan a td. Ale ,když vidí ,že čínská delegace byla na návštěvě v USA ,čína jedná s německem a francií,tak najednou otočíli jaká je čína velmoc,že je potřeba s ní jednat a psalo se,že by fiala měl ject v květnu do číny narovnat vztahy,jak směšní jsme.

Ludmila Micikova ( 3. března 2024 08:01 )

Slovensko s premiérem Ficem dělá správnou diplomacii, která, jev zájmu Slovenska. Naše diplomacie z MZ Lipavskym jsou bloudive cesty bez vysledku a zabredavani do ukrajinského bahna. Střední Evropa má budoucnost v neutralite naše místo by melo být vedle Rakouska a Švýcarska.

Zobrazit celou diskusi