Hamás hrozí Izraeli dalšími krvavými masakry. „Uděláme to znovu a znovu,“ řekl politik

Autor: ČTK - 
1. listopadu 2023
18:55

Představitel politického křídla palestinského islamistického hnutí Hamás Ghází Hamad v rozhovoru s libanonskou televizí pohrozil, že skupina zopakuje krvavý útok na Izrael, který provedla 7. října, a vyjádřil přání zničit Izrael. Rozhovor s titulky dnes na síti X zveřejnila nevládní organizace Middle East Media Research Institute (MEMRI). Příspěvek sdílel také britský ministr zahraničí James Cleverly a napsal k tomu: "Jak může být mír, když Hamás usiluje o likvidaci Izraele?"

„Izrael je země, která na našem území nemá co dělat. Musíme tu zemi odstranit, protože představuje bezpečnostní, vojenskou a politickou katastrofu pro arabský a islámský národ. Nestydíme se to říct,“ uvedl Hamad v rozhovoru LBC TV 24. října. V rozhovoru označil existenci Izraele za „nelogickou“ s tím, že je třeba jej odstranit z palestinského území.

„Musíme dát Izraeli lekci a uděláme to znovu a znovu,“ řekl a prohlásil, že útok 7. října byl pouze začátek a že Hamás tuto operaci klidně bude opakovat čtyřikrát. „Budeme za to muset zaplatit daň? Ano, jsme připraveni za to zaplatit. Jsme nazýváni národem mučedníků a jsme hrdí na to, že obětujeme mučedníky,“ řekl. Hamad také prohlásil, že Hamás 7. října „nechtěl ublížit civilistům“, ale „došlo ke komplikacím“.

Válka Izraele s Hamásem
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
12:14
24. 11. 2023

Podle televize Al-Džazíra mnozí vysídlení Palestinci mají z příměří smíšené pocity, nevědí, zda se mají radovat, či být dál smutní. „Všechno v Gaze je zničené, nevíme, jaký bude život tady v dalších dnech a týdnech,“ řekl jeden z uprchlíků ve městě Chán Júnis na jihu Pásma Gazy.

Někteří se navzdory varování snaží dostat i na sever. Izraelská armáda přitom shazovala letáky, že válka ještě neskončila a že na severu, kam patří i město Gaza, je stále bojová zóna a civilisté se tam nemají vracet. „Návrat na sever je zakázán a velmi nebezpečný!“ varují podle AFP letáky.

„Jsem velmi šťastný za to příměří, ale domů stále nemůžu,“ řekl serveru BBC Palestinec, který do Chán Júnisu utekl z uprchlického tábora Džabálija na severu. „Doufáme, že příměří bude prodlouženo a všichni se vrátíme domů,“ dodal. „Nechali jsme doma v panice při útěku před bombardováním všechno, majetek, peníze, všechny věci,“ řekla BBC Palestinka Džihana Kanánová.

V Pásmu Gazy začalo platit čtyřdenní příměří mezi Izraelem a Hamásem (24. 11. 2023) V Pásmu Gazy začalo platit čtyřdenní příměří mezi Izraelem a Hamásem (24. 11. 2023) V Pásmu Gazy začalo platit čtyřdenní příměří mezi Izraelem a Hamásem (24. 11. 2023)
11:35
24. 11. 2023

První den dočasného příměří mezi Izraelem a hnutím Hamás v Pásmu Gazy ustala palba, kterou vystřídaly klaksony aut v zácpách a sirény sanitek, které se snaží projet mezi lidmi směřujícími do svých domovů. Palestinci v Gaze chtějí zjistit, zda po sedmi týdnech bombardování jejich domy ještě stojí, informovala agentura AFP. Podle deníku Haarec ale někteří míří z jihu i na sever, kam podle izraelské armády chodit nemají, neboť tam je stále válečná zóna.

„Byli jsme ve škole poblíž Násirovy nemocnice, kam jsme utekli před smrtí a zkázou,“ řekla AFP padesátiletá žena, která dnes spěchá domů na jihovýchodě Pásma Gazy. Do své vesnice se vrací také třicetiletý Ahmad Fajad se 70 členy své rodiny, kteří přežili bombardování ve škole. Popohání osla, který táhne jejich vozík. Tisíce mužů, žen a dětí se dnes podle AFP vrací domů, někteří na vozících tažených osly, jiní pěšky jen s igelitkami či krabicemi.

11:17
24. 11. 2023

Ekonomika válkou zmítaného Pásma Gazy je po měsíci bombardování Izraelem v troskách, stejně jako její budovy. Křehká ale byla už před válkou. Většina obyvatel měla jen omezený přístup k cenově dostupným a výživným potravinám a podle Světového potravinového programu OSN byla považována za potravinově nejistou. Nyní je však situace zoufalá, ekonomika této oblasti se prakticky na neurčito zastavila a rozvoj Gazy se vrátí zpět o více než deset let, uvedl server televize CNBC.

„Ekonomika Gazy je stoprocentně závislá na dvou zdrojích příjmů: na zahraniční pomoci a na přístupu na izraelský pracovní trh. Ten druhý je nyní pryč, pravděpodobně navždy. Jediné, co zbývá, je zahraniční pomoc,“ řekl CNBC partner a hlavní analytik firmy Cloctower Group Marko Papic.

Podle izraelských úřadů si útok Hamásu vyžádal životy 1400 lidí, a to převážně civilistů. Izrael v odvetě zahájil válku proti Hamásu v Pásmu Gazy. O život od té doby v Pásmu Gazy podle tamních úřadů přišlo téměř 8800 lidí.

List The Times of Israel v této souvislosti píše, že Hamás „opakuje lživou mantru“, že nechtěl útočit na civilisty. V posledních třech týdnech se podle listu objevily přesvědčivé důkazy o tom, že velitelé Hamásu dávali přímé pokyny útočit na civilisty.

„Jsme obětí okupace. Tečka. Proto by nám nikdo neměl vyčítat, co děláme. Sedmého října, 10. října, miliontého října. Vše, co děláme, je ospravedlnitelné,“ prohlásil Hamad.

Video  Fiala navštívil Izrael: Jednal s Netanjahuem, setkal se s oběťmi války  - Soc. síť X - Petr Fiala
Video se připravuje ...

Lomikel ( 2. listopadu 2023 08:10 )

Ale bude z něj mučedník a čeká ho dvaasedumdesát pannen. No neber to...

Athina ( 2. listopadu 2023 06:17 )

Athina ( 2. listopadu 2023 06:16 )

Zobrazit celou diskusi