Hamás hrozí Izraeli dalšími krvavými masakry. „Uděláme to znovu a znovu,“ řekl politik

Autor: ČTK - 
1. listopadu 2023
18:55

Představitel politického křídla palestinského islamistického hnutí Hamás Ghází Hamad v rozhovoru s libanonskou televizí pohrozil, že skupina zopakuje krvavý útok na Izrael, který provedla 7. října, a vyjádřil přání zničit Izrael. Rozhovor s titulky dnes na síti X zveřejnila nevládní organizace Middle East Media Research Institute (MEMRI). Příspěvek sdílel také britský ministr zahraničí James Cleverly a napsal k tomu: "Jak může být mír, když Hamás usiluje o likvidaci Izraele?"

„Izrael je země, která na našem území nemá co dělat. Musíme tu zemi odstranit, protože představuje bezpečnostní, vojenskou a politickou katastrofu pro arabský a islámský národ. Nestydíme se to říct,“ uvedl Hamad v rozhovoru LBC TV 24. října. V rozhovoru označil existenci Izraele za „nelogickou“ s tím, že je třeba jej odstranit z palestinského území.

„Musíme dát Izraeli lekci a uděláme to znovu a znovu,“ řekl a prohlásil, že útok 7. října byl pouze začátek a že Hamás tuto operaci klidně bude opakovat čtyřikrát. „Budeme za to muset zaplatit daň? Ano, jsme připraveni za to zaplatit. Jsme nazýváni národem mučedníků a jsme hrdí na to, že obětujeme mučedníky,“ řekl. Hamad také prohlásil, že Hamás 7. října „nechtěl ublížit civilistům“, ale „došlo ke komplikacím“.

Válka Izraele s Hamásem
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
11:56
22. 11. 2023

Podle libanonských zdrojů deníku Nidáa Al-Vatan by se klid zbraní mezi Izraelem a Hamásem měl vztahovat také na severní hranici Izraele s Libanonem. Libanonská armáda nyní podle deníku jedná s Íránem podporovaným libanonským šíitským ozbrojeným hnutím Hizballáh o tom, jak zastavit útoky na libanonské území, aby mohli jiholibanonští farmáři pokračovat v práci. 

Izrael nicméně dnes uvedl, že jeho stíhací letouny provedly v jižním Libanonu vzdušné údery na pozice Hizballáhu. Terčem podle izraelské armády byl vojenský komplex, kde se ozbrojenci nacházeli, i jejich infrastruktura. Podle izraelských médií je úder odpovědí na opakované útoky Hizballáhu a spřízněných palestinských skupin na severní Izrael.

11:47
22. 11. 2023

Izrael očekává, že na základě dohody o čtyřdenním příměří získá ve čtvrtek zpět první rukojmí, které zadržuje radikální palestinské hnutí Hamás. Podle agentury Reuters to dnes řekl ministr zahraničí Eli Kohen, který odmítl potvrdit dřívější zprávy, že proces začne v pět hodin ráno místního času (04:00 SEČ).

Izraelská vláda dnes nad ránem schválila dohodu o čtyřdenním příměří s Hamásem výměnou za osvobození zhruba 50 rukojmích držených v Pásmu Gazy. Izrael zároveň podle Hamásu propustí 150 vězněných Palestinců a umožní přísun humanitární pomoci do Gazy. Katarské ministerstvo zahraničí dříve uvedlo, že termín začátku příměří by měl být znám do 24 hodin.

11:25
22. 11. 2023

Podívejte se na nejnovější video dokumentující pozemní operace izraelské armády na palestinském území. 

Podle izraelských úřadů si útok Hamásu vyžádal životy 1400 lidí, a to převážně civilistů. Izrael v odvetě zahájil válku proti Hamásu v Pásmu Gazy. O život od té doby v Pásmu Gazy podle tamních úřadů přišlo téměř 8800 lidí.

List The Times of Israel v této souvislosti píše, že Hamás „opakuje lživou mantru“, že nechtěl útočit na civilisty. V posledních třech týdnech se podle listu objevily přesvědčivé důkazy o tom, že velitelé Hamásu dávali přímé pokyny útočit na civilisty.

„Jsme obětí okupace. Tečka. Proto by nám nikdo neměl vyčítat, co děláme. Sedmého října, 10. října, miliontého října. Vše, co děláme, je ospravedlnitelné,“ prohlásil Hamad.

Video  Fiala navštívil Izrael: Jednal s Netanjahuem, setkal se s oběťmi války  - Soc. síť X - Petr Fiala
Video se připravuje ...

Athina ( 2. listopadu 2023 06:17 )

Athina ( 2. listopadu 2023 06:16 )

Zobrazit celou diskusi