Hamás hrozí Izraeli dalšími krvavými masakry. „Uděláme to znovu a znovu,“ řekl politik

Autor: ČTK - 
1. listopadu 2023
18:55

Představitel politického křídla palestinského islamistického hnutí Hamás Ghází Hamad v rozhovoru s libanonskou televizí pohrozil, že skupina zopakuje krvavý útok na Izrael, který provedla 7. října, a vyjádřil přání zničit Izrael. Rozhovor s titulky dnes na síti X zveřejnila nevládní organizace Middle East Media Research Institute (MEMRI). Příspěvek sdílel také britský ministr zahraničí James Cleverly a napsal k tomu: "Jak může být mír, když Hamás usiluje o likvidaci Izraele?"

„Izrael je země, která na našem území nemá co dělat. Musíme tu zemi odstranit, protože představuje bezpečnostní, vojenskou a politickou katastrofu pro arabský a islámský národ. Nestydíme se to říct,“ uvedl Hamad v rozhovoru LBC TV 24. října. V rozhovoru označil existenci Izraele za „nelogickou“ s tím, že je třeba jej odstranit z palestinského území.

„Musíme dát Izraeli lekci a uděláme to znovu a znovu,“ řekl a prohlásil, že útok 7. října byl pouze začátek a že Hamás tuto operaci klidně bude opakovat čtyřikrát. „Budeme za to muset zaplatit daň? Ano, jsme připraveni za to zaplatit. Jsme nazýváni národem mučedníků a jsme hrdí na to, že obětujeme mučedníky,“ řekl. Hamad také prohlásil, že Hamás 7. října „nechtěl ublížit civilistům“, ale „došlo ke komplikacím“.

Válka Izraele s Hamásem
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
14:22
10. 10. 2023

Do kibucu Kfar Aza vniklo až 70 palestinských teroristů a zmasakrovali vesničany včetně dětí a seniorů. Izraelská armáda tam nyní pustila novináře - s tím, že doufá, že už se nikde další teroristé neskrývají. „Chtějí nám to ukázat, jak to je, byť může hrozit riziko,“ popisuje reportérka i24 News. „Masakr. Jinak to nejde popsat. Pach smrti. To nebylo bojiště, to byl masakr.“ 

14:14
10. 10. 2023

„Jsem přesvědčen, že nyní by bylo správné pozastavit platby a zahájit důkladnou revizi celého systému pomoci poskytované Palestincům ze strany EU,“ tweetuje premiér Petr Fiala (ODS). 

14:13
10. 10. 2023

Německo prověří spolu s přímou finanční podporou projektů na palestinských územích také platby Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA). Agentuře DPA to dnes řekla mluvčí německého ministerstva pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Toto ministerstvo v pondělí oznámilo, že dočasně pozastavilo veškeré platby na rozvoj palestinských území, protože se chce ujistit, že žádné německé peníze se nedostaly k teroristům.

Mluvčí ministerstva dnes řekla, že revize bude postupovat podle priorit s případným rychlým rozhodnutím o uvolnění peněz, aby se nezhoršila situace zranitelných skupin obyvatel, jako jsou ženy, děti a běženci.

Podle izraelských úřadů si útok Hamásu vyžádal životy 1400 lidí, a to převážně civilistů. Izrael v odvetě zahájil válku proti Hamásu v Pásmu Gazy. O život od té doby v Pásmu Gazy podle tamních úřadů přišlo téměř 8800 lidí.

List The Times of Israel v této souvislosti píše, že Hamás „opakuje lživou mantru“, že nechtěl útočit na civilisty. V posledních třech týdnech se podle listu objevily přesvědčivé důkazy o tom, že velitelé Hamásu dávali přímé pokyny útočit na civilisty.

„Jsme obětí okupace. Tečka. Proto by nám nikdo neměl vyčítat, co děláme. Sedmého října, 10. října, miliontého října. Vše, co děláme, je ospravedlnitelné,“ prohlásil Hamad.

Video  Fiala navštívil Izrael: Jednal s Netanjahuem, setkal se s oběťmi války  - Soc. síť X - Petr Fiala
Video se připravuje ...

Lomikel ( 2. listopadu 2023 08:10 )

Ale bude z něj mučedník a čeká ho dvaasedumdesát pannen. No neber to...

Athina ( 2. listopadu 2023 06:17 )

Athina ( 2. listopadu 2023 06:16 )

Zobrazit celou diskusi