Pátek 22. září 2023
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Polojasno 25°C

Strana Marine Le Penové splatila sporný úvěr. Vzala si ho u První česko-ruské banky

Autor: ČTK - 
19. září 2023
21:41

Francouzská strana Národní sdružení (RN) krajně pravicové političky a bývalé kandidátky na prezidenta Marine Le Penové zcela splatila dluh, který měla vůči ruské finanční firmě. Strana potvrdila v tiskovém prohlášení informaci, o které nejdříve napsal server deníku Le Figaro. Jednalo se o zbytek úvěru, jenž v roce 2014 straně, která se tehdy jmenovala Národní fronta, poskytla První česko-ruská banka. Le Penová tehdy čelila kritice, že se nechává financovat kapitálem z Ruska. Strana se hájila, že jí žádná důležitá evropská banka úvěr nechtěla poskytnout.

Tehdejší Národní fronta, kterou vedla právě Marine Le Penová, si u První česko-ruské banky půjčila 9,4 milionu eur, aby financovala své politické aktivity. Po zániku banky přešel v roce 2016 dluh na ruskou finanční společnost Aviazapčast. Právě té RN vyplatilo v jedné splátce zbylou část dluhu, a sice 6,1 milionu eur (149 milionů eur).

Strana tvrdí, že mohla předčasně splatit úvěr díky úsporám, kterých dosáhla ve svém fungování. „Je to úleva vzhledem k tomu, jaký se z této jednoduché půjčky stal politický argument,“ řekl deníku Le Figaro pokladník RN Kévin Pfeffer. Podle tisku RN použilo na splacení úvěru část státní podpory, kterou strana dostala za výsledky v parlamentních volbách v loňském roce. Tehdy se do dolní komory francouzského parlamentu dostalo rekordní množství poslanců v historii RN i jeho předchůdce Národní fronty.

Strana za půjčku od banky s ruským kapitálem čelila ve své době silné kritice za to, že se nechává financovat penězi z ciziny. Politici i komentátoři také poukazovali na to, že Le Penová měla tehdy blízko k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. RN odsoudila útok na Ukrajině, strana však také kritizuje francouzské dodávky zbraní napadené zemi.

Na kritiku strana odpovídala, že jednala z nutnosti. Tvrdila, že jí úvěry odmítly poskytnout všechny větší francouzské i unijní banky. „Zhruba o deset let později tyto obtíže s financováním politických stran přetrvávají,“ uvedla RN v komuniké s tím, že zatím nedostala žádnou kladnou odpověď na žádost o úvěr pro financování kampaně ve volbách do Evropského parlamentu. Strana požaduje vznik veřejné banky, která by měla za úkol právě financování politických stran.

První česko-ruskou banku původně v roce 1996 založily skupina IPB a ruská banka Vozrožděnije. Po pádu IPB přešla do rukou ČSOB a následně České konsolidační agentury, od které ji koupili lidé podle analytiků napojení na ruský plynárenský kolos Gazprom.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud