Středa 6. prosince 2023
Svátek slaví Mikuláš, zítra Ambrož / Benjamín
Zataženo, sněžení -2°C

Dohra násilných protestů ve Francii: Oslavy pádu Bastily budou bez ohňostroje

Autor: ČTK - 
10. července 2023
11:25

Francouzská vláda až do soboty 15. července zakázala prodej, převoz a odpalování zábavní pyrotechniky řadovými občany. Výjimku ze zákazu, který začal platit v neděli zveřejněním vládního dekretu, mají profesionálové a lidé, kteří připravují ohňostroje pro samosprávu. Oslavy pádu Bastily 14. července bývají ve Francii velmi bujaré. Vláda se ale kvůli nedávným nepokojům v ulicích po smrti mladíka při dopravní kontrole obává násilností, napsal deník Le Monde.

„Aby se předešlo riziku vážného narušení veřejného pořádku během oslav 14. července, zakazuje se prodej, přeprava a používání pyrotechnických výrobků a zábavní pyrotechniky na celém území Francie až do 15. července včetně,“ píše se ve vyhlášce v úředním věstníku.

Premiérka Élisabeth Borneová nezvyklé opatření v rozhovoru s deníkem Le Parisien vysvětlila potřebou „ochránit Francouze během dvou rizikových dní“, tedy pátku a soboty. Borneová ve stejném rozhovoru slíbila, že zákonodárci ještě před letní přestávkou projednají návrh zákona na pomoc majitelům obchodů a budov poškozených při nedávných výtržnostech. Majitele automobilů, které zapálili demonstranti, vláda odškodní z garančního fondu.

V médiích se v reakci na nepokoje objevilo tvrzení, že by vláda jako prevenci násilností mohla omezit sociální sítě. Částečnou regulaci údajně navrhoval prezident Emmanuel Macron. Premiérka Borneová tuto možnost ale striktně odmítla. Vláda „samozřejmě nepřipraví Francouze o internet kvůli nepokojům,“ uvedla Borneová.

Sedmnáctiletého Nahela M. v úterý 27. června zastřelil policista, když mladík se severoafrickými kořeny odmítl uposlechnout výzvu k zastavení během dopravní kontroly a znovu se s autem rozjel. Jeho smrt vyvolala nejprve v Nanterre a pak po celé Francii protesty doprovázené střety s těžkooděnci, zapalování aut i vozidel hromadné dopravy a domů spojených s veřejnou správou. V souvislosti s demonstracemi byly zatčeny tisíce lidí. Macron také kvůli nepokojům odložil státní návštěvu Německa.

Video  Hořící auta, střety s policií, rabování: Po smrti mladíka Nahela M. vypukly ve Francii rozsáhlé násilné protesty  - Reuters
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud