Sobota 20. dubna 2024
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Důchodová reforma rozvášnila davy: Ohně v ulicích, slzný plyn, střety i nadávky Macronovi

Autor: ČTK - 
18. března 2023
20:53

Po celé Francii dnes pokračovaly protesty proti zvýšení důchodového věku, které se vláda podporovaná prezidentem Emmanuelem Macronem rozhodla prosadit bez souhlasu sněmovny. Po čtvrtečním oznámení tohoto postupu zesílily při demonstracích výtržnosti a zprávy o policejních zásazích přicházely i z dnešních shromáždění. Další demonstrace proti reformě, která má mimo jiné zvýšit věk odchodu do důchodu o dva roky na 64 let, mají přijít i v neděli.

Po celé Francii dnes pokračují protesty proti zvýšení důchodového věku, které se vláda podporovaná prezidentem Emmanuelem Macronem rozhodla prosadit bez souhlasu poslanecké sněmovny. Po čtvrtečním oznámení tohoto postupu zesílily při demonstracích výtržnosti a policie v noci na dnešek po nových střetech zatkla další desítky lidí.

Úřady v Paříži preventivně zakázaly shromáždění v okolí Národního shromáždění a Elysejského paláce, informují francouzská média.

V Nantes, Brestu a také v Brodeaux podle deníku Le Monde policie použila v sobotu policie slzný plyn, přičemž v posledním uvedeném městě šlo o reakci na potyčky a zapálené popelnice. Devět lidí skončilo ve vazbě. Za pátek byla ve Francii zadržena cca. stovka demonstrantů.

Barikády a ohně

Na pařížském náměstí Svornosti, které se nachází nedaleko sídla dolní komory parlamentu, se i dnes sešly tisíce lidí, z nichž někteří stavěli barikády a na náměstí během protestu vypukl požár. Část demonstrantů se také střetla s policií, která rovněž použila slzný plyn.

V Lyonu někteří demonstranti pronikli do radnice čtvrtého obvodu, kterou poškodili. Navíc se v budově podle policie pokusili založit požár, což se jim ale po zásahu pořádkových sil nepovedlo. Zapalování ohňů, ničení květináčů či vysypávání odpadkových košů i další incidenty jsou hlášeny také ze Štrasburku.

Stávkují i popeláři

Pokračují také stávky, včetně té pořádané popeláři v Paříži, kde se na ulicích podle radnice nahromadily tisíce tun odpadků. Protesty se ve Francii očekávají i v neděli, další „mobilizaci“ pak odbory svolávají na čtvrtek.

„Prezidenta republiky jsme varovali,“ komentoval vývoj šéf odborové centrály CGT Philippe Martinez. Ten je jedním z lídrů dva měsíce trvajících protestů proti důchodové reformě, která zahrnuje zvýšení hranice pro odchod do penze o dva roky na 64 let.

Podle vlády a prezidenta Macrona je nutné toto a další opatření zavést, aby francouzský důchodový systém zůstal finančně nad vodou, průzkumy ale naznačují, že většina veřejnosti se zásahy nesouhlasí.

Nespokojenost s důchodovou reformou dalo najevo i 37 procent zaměstnanců rafinerií a skladů TotalEnergies, kteří stávkují. Velké části Francouzů vadí nejen reforma, ale rovněž způsob, jakým se ji snaží Macron prosadit.

Vláda při schvalování změn důchodového systému obešla poslance, protože u nich neměla zajištěnou většinovou podporu. Umožnil to článek ústavy, díky němuž může kabinet přijmout zákon, aniž by o něm Národní shromáždění hlasovalo.

Vláda se ale v takovém případě vystavuje riziku, že poslanci vyvolají hlasování o nedůvěře. Opoziční zákonodárci tak již učinili a parlament má o jejich podnětu jednat v pondělí.

Video  7 věcí, které jste nevěděli o Emmanuelu Macronovi  - Videohub
Video se připravuje ...

Super Duper ( 18. března 2023 17:14 )

Umí tohle v ČR ? ano umí pochody proti Romům. Opačně si vláda může dělat co chce do důchodu v 80 , snížení důchodů na 5000 kč nebo zdražení elektřiny + benzinu o několik desítek % v Čecháčkem to ani nehne.

Zobrazit celou diskusi