Pondělí 17. června 2024
Svátek slaví Adolf, zítra Milan
Oblačno 25°C

Chtěli spáchat atentát na Macrona: Soud je poslal do vězení na čtyři roky

Autor: ČTK - 
17. února 2023
21:54

Francouzský soud dnes uznal vinnými ze spiknutí s cílem spáchat teroristický čin tři lidi ze 13členné krajně pravicové skupiny, která plánovala atentát na prezidenta Emmanuela Macrona. K útoku mělo dojít během Macronova veřejného vystoupení v roce 2018. Soud uložil třem mužům trest odnětí svobody v rozmezí od tří do čtyř let s podmíněným odkladem na jeden až dva roky. Čtvrtý muž byl odsouzen k podmíněnému trestu vězení na šest měsíců za držení zbraně. Ostatní obvinění byli zproštěni viny, uvedla agentura Reuters.

Skupina, která si říkala Les Barjols, se skládala z 11 mužů a dvou žen ve věku od 26 do 66 let. Její členové podle prokuratury plánovali útok nožem na prezidenta během vzpomínkové ceremonie ke konci první světové války ve východní Francii v listopadu 2018.

Na základě informací získaných z odposlechů policie v listopadu 2018 zadržela tehdy 62letého muže a jeho tři komplice a v jeho autě objevila nůž s patnácticentimetrovou čepelí. Vůz se přitom nacházel poblíž místa, kde měl Macron vystoupit se svým projevem. Později byly u něj doma nalezeny střelné zbraně a munice. Několik dalších členů krajně pravicové skupiny bylo zadrženo v letech 2019 a 2020.

Soud podle agentury AFP dospěl k závěru, že tři odsouzení skutečně provedli „přípravné úkony“ v souvislosti s plánovaným atentátem. Uvedl, že ostatní obžalované ale nemůže soudit za údajné „násilné akce“ proti voleným představitelům, mešitám a migrantům.

Video  Emmanuel Macron v Praze: Takhle ho vítal premiér Fiala na supersummitu  - ČTK
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi