Úterý 3. října 2023
Svátek slaví Bohumil, zítra František
Polojasno, déšť 26°C

Průšvih pro premiérku Sannu Marinovou (37): Její strana skončila až třetí, uznala porážku

Autor: ČTK - 
3. dubna 2023
07:12

Opoziční konzervativní Národní koaliční strana vyhrála dnešní parlamentní volby ve Finsku. Sociální demokraté premiérky Sanny Marinové skončili až třetí. Vyplývá to z předběžných výsledků po sečtení téměř všech hlasů, informovala veřejnoprávní televize Yle. Předseda Národní koaliční strany Petteri Orpo už se prohlásil za vítěze voleb, premiérka Marinová uznala porážku.

Podle Yle získá Národní koaliční strana 48 z 200 křesel v parlamentu. Druhá nacionalistická Strana Finů bude mít 46 křesel a sociální demokraté 43 křesel. Zbylá křesla si rozdělí sedm dalších politických skupin.

„Je to velké vítězství,“ uvedl předseda dosud opozičních konzervativců, 53letý bývalý ministr financí Orpo. Šéf nejsilnějšího uskupení v parlamentu obvykle dostává po volbách jako první šanci sestavit novou vládu. Orpo před volbami nevyloučil spolupráci se žádnou stranou. Naproti tomu premiérka Marinová odmítla, že by mohla koalici vytvořit s nacionalisty ze Strany Finů, kterou označila za „otevřeně rasistickou“. „Demokracie promluvila,“ uvedla Marinová v okamžiku, kdy bylo jasné, že její sociální demokraté skončí až na třetím místě.

Kdo je Sanna Marinová?

 • Populární premiérka Marinová chce v dnešním hlasování se svými sociálními demokraty znovu uspět, téměř shodné šance na vítězství ale mají podle průzkumů i další dvě uskupení - nacionalistická Strana Finů a opoziční konzervativci z Národní koaliční strany.
 • Předsedkyní vlády se Marinová stala v prosinci 2019. Ve funkci šéfky exekutivy tehdy vystřídala Anttiho Rinna, který odstoupil poté, co se jeho vláda dostala pod tlak v souvislosti s dvoutýdenní stávkou poštovních úředníků, která se rozšířila i do letectví a dalších odvětví. Postup sociálních demokratů při řešení tohoto problému kritizoval koaliční partner, strana Finský střed, s tím, že v premiéra ztratil důvěru. Marinová se tehdy stala nejmladší premiérkou ve světě, nejmladší osobou ve funkci finského premiéra a také třetí ženou v tomto úřadě.
 • V úřadu finské premiérky se Marinová musela vypořádat s pandemií koronaviru, a dále i s ruskou invazí na Ukrajinu a stále agresivnější rétorikou prezidenta Vladimira Putina, který vyhrožoval také Finsku. Vloni v květnu Marinová také podobně jako jiní světoví lídři navštívila v Kyjevě představitele ukrajinské vlády i prezidenta Volodymyra Zelenského. Osobně se jela podívat do Irpině na pozůstatky zvěrstev, které tam napáchala ruská okupační armáda. Finsko dovedla vloni v květnu až k přihlášce do Severoatlantické aliance. Nyní by se po ratifikaci Maďarskem a Tureckem Finsko mohlo brzy stát členem NATO.
 •  Na její hlavu se ale snesla i kritika - v souvislosti s uniklým videem z loňského léta, na němž tehdy 36letá politička tančila a popíjela s přáteli i s celebritami. Oficiální vyšetřování zahájené po několika stížnostech na chování Marinové ale došlo k závěru, že se nedopustila žádného pochybení. Sama politička poté, co video uniklo, novinářům řekla, že je „rozrušená“. „Strávila jsem večer se svými přáteli, bavila jsem se, dokonce i hlučně, tančila jsem a zpívala,“ řekla. „Jsem člověk. A i já někdy toužím po radosti, světle a zábavě uprostřed těchto temných mraků,“ dodala později. V reakci na zveřejnění videozáznamu podstoupila i test na drogy, vyšel jí negativní.
 • V současnosti čtvrtá nejmladší hlava vlády světa (po Dritanu Abazovičovi z Černé Hory, Gabrielu Boricovi z Chile a Ibrahimu Traorém z Burkina Faso) se netají tím, že se ráda baví. Byla opakovaně vyfocena na hudebních festivalech. V roce 2021 se omlouvala za to, že byla na diskotéce, ačkoliv se před tím setkala s pozitivně testovanou kolegyní. Loni v srpnu se zase omluvila za kontroverzní fotografii ze svého večírku, na které pózují dvě polonahé líbající se ženy s nápisem Finsko zakrývajícím ňadra.
 • Podle pravidelných průzkumů popularity vedla vloni v létě vůbec nejoblíbenější kabinet od začátku měření v roce 1991. Německý bulvární deník Bild označil Marinovou za „nejvíc cool političku na světě“. Rovněž figurovala na pravidelném výročním seznamu 100 žen serveru BBC News, který zkoumá roli žen v 21. století. Objevila se na titulní stránce časopisu Time, jehož vydání představovalo vlivné mezinárodní vůdce, a australská národní vysílací společnost Australian Broadcasting Corporation ji nazvala „ikonou progresivního vládnutí“.
 • Vloni v listopadu se Marinová společně s tehdejší premiérkou Nového Zélandu ohradila proti dotazu, zda se v Aucklandu setkaly proto, že jsou obě v podobném věku. Marinová a Novozélanďanka Jacinda Ardernová uvedly, že spolu jednají kvůli svým politickým funkcím, nikoli proto, že jsou obě mladé, ženské vůdkyně. Marinová uvedla, že by ji zajímalo, „zda se někdy někdo zeptal Baracka Obamy a Johna Keye, jestli se setkali proto, že jsou podobného věku“. Bývalý americký prezident Obama a novozélandský expremiér Key se narodili v rozmezí několika dnů v roce 1961. „V politice máme samozřejmě vyšší podíl mužů, to je realita. Dvě ženy se ale nesetkávají jen kvůli svému pohlaví,“ podotkla k tomu novozélandská premiérka.
 • V únoru 2019 Marinová, která byla místopředsedkyní sociálních demokratů od roku 2014, na nějaký čas převzala vedení strany, když její vůdce Antti Rinne dva měsíce před volbami zveřejnil, že trpí vážným srdečním onemocněním. Nakonec se ale po pár týdnech do kampaně vrátil.
 • V koaliční vládě, vytvořené sedm týdnů po parlamentních volbách v dubnu 2019, které sociální demokraté těsně vyhráli, se Marinová stala ministryní dopravy a komunikací a v prosinci 2019 premiérkou. „Nikdy jsem nepřemýšlela o svém věku nebo pohlaví, přemýšlím nad důvody, kvůli kterým jsem šla do politiky, a nad věcmi, které nám pomohly získat důvěru voličů,“ reagovala podle britského deníku The Guardian na otázku novinářů ohledně svého věku.
 • O politiku se Sanna Mirella Marinová začala zajímat za studií na vysoké škole. Narodila se 16. listopadu 1985 v Helsinkách v rodině osob stejného pohlaví. Na Tamperské univerzitě na jihu země vystudovala místní a regionální správu. Do povědomí širší veřejnosti se dostala ve svých sedmadvaceti letech, kdy byla zvolena do čela tamperské městské rady. V roce 2015 ji zvolili do parlamentu.
 • O svém osobním i profesním životě Marinová aktivně informuje na sociálních sítích. „Její vystupování na tiskových konferencích i v parlamentu je přesně takové, jaké ho mají Finové rádi - jasné, stručné, bez emocí, ale s vřelým podtónem,“ ohodnotil před časem reportér finské veřejnoprávní televize Eddy Hawkins.
 • Marinová se v roce 2020 provdala za dlouholetého partnera Markusem Räikkönena, mají spolu dítě.

Video  7 věcí, které jste nevěděli o Sanna Marin  - Videohub
Video se připravuje ...

Th0r_z_h0r ( 3. dubna 2023 00:08 )

Pritom to byl takovy milacek davu a mel to byt tesny "boj" Ze by se lidu Finska, dle vysledku voleb, nelibilo jeji chrasteni zbranema? Predpovidam, ze na Slovensku, na podzim, tyhle valkychtivy dezolati a poskoci vecne ozralejch muziku z Kyjeva vyficej z parlamentu taky. Slovaci si pamatujou, jak besnili ukrovrazi pri potlacovani SNP nebo jak jim Banderovci po valce vypalovali vesnice a masakrovali lid. Musime se stydet za poskoky.

http­s://zur­nal.pr­avda­.sk/nez­nama-histo­ria/c­lanok­/524001-co-mozno-o-snp-neviete/

trintin ( 2. dubna 2023 20:14 )

Když se žena (muž) dostane na post premiérky/premiéra, už nemůže například souložit v telefonní budce a ještě se nechat při tom vyfotit.

Kazimir1 ( 2. dubna 2023 11:42 )

No , tak si zatrsala , jako každý jiný ...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud