Úterý 6. června 2023
Svátek slaví Norbert, zítra Iveta / Slavoj
Oblačno, déšť 19°C

Další silné zemětřesení v Turecku a Sýrii: Stovky zraněných a lidé uvěznění v troskách

Aktualizováno -
21. února 2023
06:35
Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
20. února 2023
18:25

Šest mrtvých a více než 760 zraněných si v Turecku a v Sýrii vyžádalo pondělní zemětřesení o síle 6,4 stupně. Na základě aktualizované bilance o tom dnes informovaly agentury Reuters a DPA. Otřesy půdy zasáhly oblast 14 dní poté, co mohutné zemětřesení zabilo na jihu Turecka a severu Sýrie přes 47 000 lidí.

Záchranáři podle Soylua prohledávali trosky tří domů v provincii Hatay, kde podle odhadů žilo nejméně pět lidí. Starosta města Hatay Lütfü Savaş už předtím uvedl, že několik lidí je pod troskami nově zřícených částí budov. O pádu částí domů hovoří i někteří lidé na místě, které oslovili reportéři zahraničních agentur. Úřady krátce po vyhlášení odvolaly varování proti vlně cunami na tureckém pobřeží.

Podle syrské státní agentury SANA bylo v Halabu odvezeno do nemocnice nejméně šest lidí, které zranily úlomky poničených budov. O několika zraněních na územích pod kontrolou protivládních povstalců mluví i syrská nevládní organizace Bílé přilby.

Epicentra dnešních zemětřesení ležela v provincii Hatay. Otřesy o síle 6,4 a 5,8 stupně nastaly po 18:00 SEČ. Tuto provincii silně poškodily otřesy z pondělí 6. únoru, poté následovalo mnoho tisíc menších otřesů. Jejich síla obvykle nepřesáhla pět stupňů. Síla dvou ničivých otřesů z počátku února činila 7,7 a 7,6 stupně. Epicentra leží v nejjižnějším cípu Turecka, zhruba 15 kilometrů od syrské hranice.

Svědkové z Antakyi pro agenturu Reuters popsali, že zemětřesení způsobilo další škody budovám v Antakye, dále vypověděli, že záchranáři přítomní na místě nyní obcházejí lidi a kontrolují, zda nejsou zranění. Dostupné zprávy zatím nemluví o obětech. „Myslela jsem, že se mi země rozevře pod nohama a i se synem mě spolkne,“ řekla v slzách Múna al-Omarová se sedmiletým synem v náručí.

Provincii Hatay dnes navštívil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který místním slíbil rychlou rekonstrukci. Podle něj se podařilo za posledních 14 dní zachránit z trosek přes 100.000 lidí. Dnes podle prohlášení úřadu pro řešení následků katastrof (AFAD) záchranáři pracovali na zhruba 40 budovách v posledních dvou nejpostiženějších provinciích. Od soboty se nepodařilo z trosek vytáhnout nikoho živého.

Některé internetové deníky ze syrských oblastí Allepo a Idlib uvedly, že v regionech došlo ke zřícení několika budov a k výpadku proudu a internetu.

Podle komentářů na sociálních sítích byly otřesy cítit až v Libanonu, kde se země chvěla zhruba 18 vteřin. Kromě Libanonu zaznamenaly zemětřesení Jordánsko, Egypt, Izrael a samozřejmě Sýrie.

Záchvěvy pocítil i Libanon:

V Turecku si otřesy z předminulého týdne vyžádaly podle úřadů přes 41 000 mrtvých, v Sýrii podle odhadu OSN zhruba 6000. Podle agentury Reuters v Turecku zůstalo bez střechy nad hlavou zhruba jeden milion lidí a další dva miliony postižené regiony opustily. Celkově v oblasti bydlelo na 13 milionů lidí.

Video  42 letou ženu vytáhli z trosek 222 hodin po zemětřesení.  - reuters
Video se připravuje ...

brano34 ( 20. února 2023 22:56 )

Přesně tak.
V Turecku a Sýrii mají únorová zemětřesení 14 denní periodu a nejsilnější jsou v době, když je Měsíc v perigeu nebo naopak v apogeu. Příčinou jsou zřejmě změny slapových sil. Když tyto slapové síly vzrostou nebo naopak klesnou oproti střední hodnotě, vznikají v nitru Země napětí, která vedou k zemětřesením.

norissk ( 20. února 2023 22:39 )

Karel Nový... tvůj koment o tobě říká vše, chudáku! Ani napsat své vlastní jméno, neumíš pořádně 👎

zirioges ( 20. února 2023 21:41 )

Síla Měsíce v úplňku (6.února) a novu (20.února) je pro zemětřesení v Turecku a Sýrii nepříznivá.
Upřímnou soustrast všem Turkům a Syřanům.
Hodně sil všem rodinám s dětmi, které Země vyhnala z jejich domovů.
Pravděpodobnost dalších zemětřesení v Turecku je 35 %
Nový úplněk je 7.3. a nov 21.3.

Jirik-ta ( 20. února 2023 19:39 )

fyjala pomůže za naše pomůže rád.

JaNat ( 20. února 2023 19:23 )

Pro ty lidi strašné. Tady se musí pomoci.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa