Pondělí 20. května 2024
Svátek slaví Zbyšek, zítra Monika
Oblačno, bouřka 20°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Ničivé zemětřesení v Turecku a Sýrii: Přes 3823 mrtvých. V oblasti uvízla skupina Čechů

Aktualizováno -
6. února 2023
22:00
Autor: ČTK, dce, swp, trm, mav - 
6. února 2023
05:21

Počet mrtvých po ničivém zemětřesení, které dnes ráno zasáhlo Turecko a Sýrii, přesáhl 3823. V Turecku zemřelo 2379 lidí, uvedl tamní úřad pro řešení katastrof a mimořádných situací (AFAD). Otřesy byly cítit v jedenácti tureckých provinciích, zraněných je přes 14 500. Podle prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana jde o největší zemětřesení od roku 1939. V reakci na zemětřesení vyhlásil prezident sedmidenní státní smutek. V Sýrii si katastrofa vyžádala nejméně 1444 lidských životů, uvedly agentury. Druhé zemětřesení o síle 7,6 stupně zasáhlo podle úřadů jihovýchod Turecka před polednem SEČ.

„Jelikož odklízení trosek mnoha budov v oblasti zemětřesení pokračuje, nevíme, jak vysoko počet mrtvých a zraněných stoupne,“ řekl prezident Erdogan, ani není zřejmé, jak dlouho záchranné akce potrvají. Zřítilo se 6217 budov.

Před polednem SEČ zasáhlo jihovýchod Turecka další silné zemětřesení. Epicentrum se podle Tureckého úřadu pro řešení katastrof a mimořádných situací (AFAD) nacházelo v provincii Kahramanmaraş, ohnisko bylo zhruba v sedmikilometrové hloubce.

Video  Dramatické záběry ukazují zemětřesení v Turecku živě v televizi  - reuters
Video se připravuje ...

Ministerstvo zahraničí nemá informace, že by mezi oběťmi a zraněnými byli Češi. V části Turecka postižené zemětřesením se podle ministerstva nachází skupina Čechů, všichni jsou v pořádku, šest jich jen v oblasti uvízlo.

„Nemáme hlášené žádné zraněné ani mrtvé české občany. Řešíme situaci šesti cestujících z české firmy, kteří uvízli v Kahramanmaraši, což je jen kousek od epicentra. Připravujeme jejich odvoz, k němuž by mělo dojít snad během zítřka,“ upřesnil velvyslanec pro TN.cz

Ty největší otřesy o síle 7,8 stupně, které byly cítit až v Káhiře, byly zaznamenány 33 kilometrů od města Gaziantep, které leží ve stejnojmenné provincii, s ohniskem v hloubce 18 kilometrů, informovala dříve americká geologická služba USGS.

Oblast poté zasáhlo asi 120 dalších otřesů o síle až 7,5 stupně. Itálie vydala varování před vlnou cunami, pak ho zase zrušila. Ve třech regionech na jihu země byl přechodně zastaven provoz na železnici, ráno vlaky zase vyjely.

Zemětřesení zasáhlo oblast vzdálenou asi 90 kilometrů od syrských hranic. Místní lidé a záchranáři pod troskami zřícených budov, kusy betony a kovu, hledali zavalené. Student žurnalistiky z turecké Adany vypověděl, že u místa, kde bydlí, se zřítily tři budovy. Na pomoc po zemětřesení právě do turecké Adany přiletěla večer 6. února první polovina speciálního týmu českých hasičů, uvedl na twitteru HZS Moravskoslezského kraje.

Video  Následky ničivého zemětřesení v Turecku (6.2.2023)  - Profimedia/AFP
Video se připravuje ...

V Diyarbakiru dále na východ jeřáby a záchranné týmy vytahovaly lidi z na sebe namačkaných podlaží bytového komplexu. U zřícené jedenáctipatrové budovy záchranáři požádali lidi, aby byli potichu, aby případně uslyšeli volání zasypaných.

Lidé, kteří se snaží dostat z míst zasažených zemětřesením, způsobili dopravní zácpy a zkomplikovali příjezd záchranářů. Úřady proto apelují, aby obyvatelé nevyjížděli. Pro ty, kdo přišli o domov, se otevřely mešity jako dočasné útočiště, kde se v teplotách blízkým bodu mrazu mohou ohřát.

Na syrské straně hranice zemětřesení postihlo i oblasti ovládané opozičními silami. V těchto regionech často v nuzných podmínkách žijí čtyři miliony lidí, které z domova vyhnala občanská válka.

I za normálního stavu je tam špatně dostupná zdravotní péče a nyní záchranáři říkají, že nemocnice praskají ve švech. Ráid Sálih, šéf organizace Bílé helmy, která pomáhá v opozicí ovládaných oblastech, řekl, že na některých místech se zřítily celé čtvrti.

Video  Zemětřesení v syrském městě Hamá  - reuters
Video se připravuje ...

V Damašku se otřásaly budovy a mnoho lidí vyšlo ve strachu do ulic.

V Libanonu zemětřesení vyhnalo obyvatele z postelí a asi 40 sekund otřásalo budovami. Mnoho obyvatel Bejrútu opustilo své domovy a vyšlo do ulic nebo odjelo auty od budov.

Turecký prezident Erdogan na twitteru uvedl, že do oblastí zasažených zemětřesením byly „okamžitě vyslány pátrací a záchranné týmy“. „Doufáme, že se z této katastrofy společně dostaneme co nejdříve a s co nejmenšími ztrátami,“ napsal.

Odpoledne ministr školství Mahmut Özer oznámil, že školy v celém Turecku budou do konce týdne zavřené, uvádí CNN.

Americký prezident Joe Biden nařídil vládní agentuře pro humanitární pomoc USAID a dalším federálním vládním partnerům, aby posoudili možnosti reakce na zemětřesení v nejvíce postižených oblastech Turecka a Sýrie, uvedl v prohlášení poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan. Izrael dal najevo, že je připravený poskytnout Turecku potřebnou pomoc, připravuje program rychlé pomoci, píše Reuters.

Ochotu pomoci „přátelům“ Turkům vyjádřil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Jsme nablízku přátelům v Turecku, jsme připraveni poskytnout potřebnou pomoc,“ uvedl Zelenskyj, jehož země už skoro rok čelí ruské agresi.

V Turecku, které leží na rozhraní několika litosférických desek, jsou zemětřesení poměrně častá. V roce 1999 dva silné otřesy zabily na severozápadě země na 18 000 lidí. V říjnu 2011 zdevastovaly otřesy o síle 7,2 stupně východoturecká města Ercis a Van, kde zahynulo přes 600 lidí.

Video  Následky smrtícího zemětřesení v turecké provincii Hatay  - reuters
Video se připravuje ...

Jirik-ta ( 7. února 2023 04:03 )

„Ale ať je to jakkoli těžké a ať je tlak sebevětší, musíme vydržet… Nemáme jinou možnost, než se bránit a vyhrát,“ podotkl Zelenskyj.
Tak, tak, pravda a láska vítězí lží a nenávistí. Vznik a vývoj Ukrajinské krize CZ (contro-tv) (na youtube)

Jirik-ta ( 7. února 2023 04:02 )

Jirik-ta ( 7. února 2023 04:00 )

Jirik-ta ( 7. února 2023 04:00 )

Jirik-ta ( 7. února 2023 03:59 )

Zobrazit celou diskusi