Pondělí 15. dubna 2024
Svátek slaví Anastázie, zítra Irena
Zataženo, déšť 16°C

Na pomoc po zemětřesení v Turecku vyrazil z Česka „těžký USAR tým“: 68 osob a 26 tun materiálu!

Aktualizováno -
7. února 2023
17:37
Autor: ČTK, mav, swp, amb - 
6. února 2023
10:02

Na pomoc po zemětřesení dnes do Turecka přiletělo z Prahy a Ostravy 68 členů speciálního týmu hasičů, v úterní podvečer se začali připravovat na nasazení v sutinách. S sebou přivezli psy cvičené na vyhledávání v sutinách a desítky tun materiálu. Už se zkontaktovali s místní armádou a dostali přidělené místo pro základní tábor. Mandát mise je zatím stanoven na deset dní. Novinářům to před odletem části týmu z Prahy řekl náměstek generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR Petr Ošlejšek. Zemětřesení si v Turecku a Sýrii vyžádalo životy přes 3000 lidí a tisíce lidí byly zraněny.

Čeští hasiči už se v Turecku zkontaktovali s tamní armádou, nyní se připravují na nasazení v sutinách. Působit by měli ve městě Adiyaman, které je asi 400 kilometrů vzdálené od Adany. V noci se tam přesunuli letecky. Technika a materiál k nim kvůli kvůli postižené oblasti a špatné průjezdnosti dorazila v kamionech teprve před chvílí, uvedli hasiči na Twitteru. 

O několik hodin dříve hasiči ukázali, jak vypadají turecké komunikace. Čeští hasiči do Turecka dorazili jako první zahraniční profesionální USAR tým na místě určení. 

„Jsou hlášeny vysoké ztráty na životech, spousta lidí je pohřešována. Myslím na oběti a plánujeme pomoc,“ napsal na twitteru ministr vnitra Vít Rakušan.

„Jsme v kontaktu s velvyslanectvím České republiky v Turecku i s tureckými záchranáři,“ uvedl náměstek generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR Petr Ošlejšek. 

Celý tým, složený z hasičů z Prahy a Moravskoslezského kraje, povede Jiří Němčík. Čeští hasiči s sebou vezou materiál o objemu asi 100 krychlových metrů a váze 26 tun.

„Jsme soběstační po dobu pěti až sedmi dní. Máme vyhřívané nafukovací stany, máme svoje jídlo i vodu, abychom co nejméně zatížili už tak poškozenou infrastrukturu,“ řekl novinářům na pražském letišti zástupce vedoucího týmu Petr Vodička.

Jednotlivé týmy se podle něj budou střídat po šesti, maximálně osmi hodinách tak, aby byla zajištěna 24hodinová služba. „Kynologové vyhledávají, hasiči vyprošťují, lékař se zdravotníky ošetřuje a kynologové dělají závěrečný průzkum, jestli tam někdo nezůstal,“ popsal záchranné práce. V Česku, kde podle Vodičky spočívá těžiště práce týmů, zasahují u zřícených budov, spadlých mostů nebo třeba objektů po výbuchu.

„Psí kámoše máme na místě. Do Turecka odletí 4 kynologové letadlem z Prahy a 4 kynologové letadlem z Ostravy,“ uvedl twitterový účet Hasičského záchranného sboru..

Podle zástupců hasičů jde o první příležitost, kdy je nasazený v zahraničí takzvaný „těžký USAR tým“, tedy 68 osob.

„Budou rozhodovat minuty, abychom zachránili životy občanů Turecka a Sýrie,“ řekl členům týmu na letišti náměstek ministra vnitra Radek Kaňa. Úspěch při misi i bezpečný návrat popřál na letišti týmu ředitel pražských hasičů Luděk Prudil.

Speciální česká hasičská jednotka už má podle Ošlejška zkušenosti například ze zásahu v libanonském Bejrútu v roce 2020 po výbuchu v přístavu nebo po zemětřeseních v Nepálu či Pákistánu. Členové týmu společně i trénují, před dvěma týdny se vrátili z mezinárodního cvičení v Dánsku a na konci měsíce mají v plánu další ve Francii.

„Ale tato situace je pro nás nová v tom, že tam stále dochází k otřesům. Nejsou to běžné dotřesy, ale regulérní další zemětřesení,“ řekl Vodička. To je podle něj pro pracovníky v sutinách nejnebezpečnější, protože hrozí zřícení prohledávaného torza už poničené budovy.

Na sbalení se na zahraniční misi mají členové týmu šest hodin. „Normálně jsem v sedm hodin přišel do práce, na čtyřiadvacetihodinovou směnu. Už ráno jsme viděli, že se něco děje, a po půl hodině se rozhodlo, že asi pojedeme,“ řekl člen týmu pražských hasičů Jiří Kubeš. Po 16:00 odpoledne už se pražští hasiči spolu s kynology z Liberce sešli na pražském letišti.

Další část týmu odletěla po 18:00 z mošnovského Letiště Leoše Janáčka Ostrava. Podle mluvčí moravskoslezských hasičů Kamily Langerové je to zhruba polovina speciálního týmu, jeho součástí je například i lékař a čtyři kynologové. S sebou si hasiči rovněž vezou materiál, například stany pro vytvoření zázemí.

Pomáhat bude i organizace Člověk v tísni, která na twitteru vyhlásila SOS sbírku na pomoc lidem postiženým zemětřesením jak v Turecku, tak v  Sýrii. Číslo sbírkového účtu je 51945194/0300. Organizace zároveň na sbírku uvolnila milion korun.

V Turecku a Sýrii nyní záchranné týmy bojují s deštěm a sněhem při hledání přeživších v troskách. Prioritou je nyní právě vyproštění lidí zasypaných sutinami, poničeny jsou v obou zemích desítky budov.

S nabídkami pomoci přicházejí různé státy. České ministerstvo zahraničí nemá informace, že by mezi oběťmi a zraněnými byli Češi. V části Turecka postižené zemětřesením se podle úřadu sice nachází skupina Čechů, všichni jsou ale v pořádku.

Video  Následky ničivého zemětřesení v Turecku (6.2.2023)  - Profimedia/AFP
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi