Pátek 31. března 2023
Svátek slaví Kvido, zítra Hugo
Zataženo, déšť 13°C

V Turecku končí masivní záchranné akce. Po přeživších se pátrá už jen ve dvou provinciích

Aktualizováno -
19. února 2023
20:51
Autor: ČTK - 
19. února 2023
15:07

Záchranáři v Turecku ukončili pátrání po přeživších ničivého zemětřesení ve všech provinciích vyjma dvou nejvíce zasažených - Kahramanmaraş a Hatay. S odvoláním na úřad pro řešení následků katastrof (AFAD) o tom dnes informovala agentura AFP. Úřad také zveřejnil novou bilanci obětí: zemětřesení o síle 7,8 stupně z 6. února zabilo v Turecku 41.020 lidí. Obětí v sousední Sýrii je podle nejnovějších odhadů OSN zhruba 6000, celková bilance tedy činí přibližně 47.000 mrtvých. Záchranáři po přeživších v devíti tureckých provinciích pátrali bezmála dva týdny.

Mezi posledními nalezenými přeživšími, necelých 13 dní po katastrofě, byla v provincii Hatay rodina s 12letým chlapcem, který nedlouho po vyproštění ze sutin zemřel. Od té doby záchranáři podle dostupných zpráv další živé nenašli, práce ve dvou provinciích ale pokračují, uvádí agentura AP.

Zemětřesení si kromě lidských obětí vyžádalo i rozsáhlé materiální škody. Po prvním otřesu o síle 7,8 stupně následovaly tisíce dalších otřesů, z toho desítky o síle pět nebo šest stupňů. Zemětřesní podle tureckého viceprezidenta Fuata Oktaye srovnalo se zemí nebo vážně poškodilo asi 105 000 budov, ve kterých bylo asi 384 500 bytů.

Na záchranných operacích v Turecku se podílely i mezinárodní týmy včetně toho z České republiky. Češi ve městě Adiyaman vyprostili ze sutin 78 mrtvých těl a dva živé lidi. Zpátky do Česka se vrátili v pátek odpoledne.

V sousední Sýrii se s dopady katastrofy podle OSN potýká nejméně 8,8 milionu lidí a většina z nich potřebuje nějakou formu humanitární pomoci. Situace v Sýrii byla pro mnoho lidí v důsledku dlouholeté občanské války a ekonomické krize katastrofální již před zemětřesením.

Video  Návrat hasičů z Turecka  - Blesk TV
Video se připravuje ...

trintin ( 19. února 2023 19:27 )

Vypadá to, že firma Alláhstav letos titul "brigáda muslimistické práce" nezíská.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa