Neděle 14. dubna 2024
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Oblačno 23°C

V Bruselu soudí teroristy, kteří zabili 32 lidí. Trpíme dodnes, říkají přeživší

Autor: ČTK - 
5. prosince 2022
13:37

V Belgii dnes začal největší soudní proces v historii země, souzeni jsou pachatelé teroristických útoků, při nichž v březnu 2016 přišlo o život 32 lidí a přes 300 dalších utrpělo zranění. Zahájení podle tiskových agentur provázely emoce pozůstalých a obětí. Mezi deseti obžalovanými jsou i Mohamed Abrini a Salah Abdeslam, kteří už byli letos ve Francii odsouzeni k doživotnímu trestu za teroristické útoky v Paříži z roku 2015. Při nich zahynulo 130 lidí.

Proces, který má trvat několik měsíců, oživil bolestné vzpomínky lidí, kteří přišli o své blízké, utrpěli zranění nebo byli svědky útoků, při nichž se v Bruselu 22. března 2016 během ranní dopravní špičky odpálili tři sebevražední atentátníci. Při dvojitém sebevražedném útoku na letišti Zaventem zahynulo 16 lidí a dalších 16 zemřelo při atentátu ve stanici metra Maalbeek. K účasti na soudních jednáních se registrovalo asi tisíc lidí.

„Včera v noci jsem nemohla spát,“ řekla novinářům před zahájením procesu Christelle Giovannettiová, která nyní kvůli zraněním utrpěným při bombovém útoku v metru nosí naslouchátka.

Sylvie Ingelsová, která se nacházela v blízkosti první bomby na letišti, uvedla, že v posledních dnech měla opakovaně noční můry. „Pokud dnes přijdu, tak proto, abych udělala tento krok a překonala svůj strach. Je důležité být tady. Je to jejich soud, ale také náš. Čekáme na nějaké odpovědi,“ řekla agentuře Reuters.

Naopak Danielle Iwensová, která 22. března 2016 pracovala za odbavovací přepážkou na letišti Zaventem, je mezi oběťmi, které se soudu nezúčastní, protože se obávají „přílišného stresu“. „Není to dobré pro mé zdraví, fyzicky je to příliš náročné,“ řekla agentuře AFP 58letá žena, která ztratila 60procent sluchu v jednom uchu a už se nemůže soustředit jako dřív.

Na druhé straně Philippe Vandenberghe hodlá svědčit o traumatu, které utrpěl, když jako dobrovolný pomocník zasahoval v letištní hale zničené dvojitým výbuchem uprostřed mrtvých těl, z nichž některá byla rozčtvrcená. „Doufáme, že naše utrpení bude uznáno, to je důležité,“ řekl.

Mezi deseti obžalovanými figuruje šest stejných jmen jako v procesu, v němž byli letos ve Francii odsouzeni pachatelé teroristických útoků z roku 2015 a jejich pomocníci. Před soudem stane devět mužů, desátý je považován za mrtvého a bude souzen v nepřítomnosti. Osm mužů je obžalováno ze 32 případů vraždy, pokusů o vraždu dalších 695 lidí a z účasti na zločinném spolčení. Devátý muž je obžalován jen ze zločinného spolčení. Belgický soudní proces se od pařížského liší tím, že o něm bude rozhodovat 12členná porota, nikoli soudci.

Předsedající soudkyně Laurence Massartová dnes potvrdila totožnost obžalovaných. Všichni kromě Osamy Krayema, švédského občana obviněného z plánování druhého atentátu v metru, odpovídali na její otázky. V souladu s belgickým soudním řádem se obžalovaní nevyjádřili, zda jsou nevinní, či vinní.

Očekává se, že prokurátoři začnou v úterý číst z 486stránkové obžaloby a poté bude možné zahájit výslechy přibližně 370 znalců a svědků. Obžalovaní by měli být vyslýcháni od 19. prosince a první výpovědi obětí se očekávají v polovině ledna. Náklady na soudní proces v bývalém sídle NATO se odhadují na nejméně 35 milionů eur (852 milionů Kč).

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi