Čtvrtek 18. července 2024
Svátek slaví Drahomíra, zítra Čeněk
Polojasno 28°C

Vytáhl nůž, podpálil motorku. Demonstranta v Íránu odsoudili k trestu smrti

Autor: ČTK - 
16. listopadu 2022
13:40

Íránská justice udělila druhý trest smrti v souvislosti s protivládními demonstracemi, které v zemi vypukly v polovině září. Informovala o tom dnes agentura AFP. Íránský ministr vnitra Ahmad Vahídí dnes uvedl, že bezpečnostní složky zadržely v souvislosti s demonstracemi několik příslušníků francouzské rozvědky. Podle oficiálních zdrojů v úterý zemřeli při střetech s demonstranty dva příslušníci elitní revoluční gardy.

Íránská agentura Mízán, kterou provozuje íránská justice, oznámila, že revoluční tribunál vynesl rozsudek smrti nad jedním vzbouřencem. Podle soudu muž ohrožoval další lidi nožem a chladnými zbraněmi a podpálil jednu motorku. Odsouzený se ještě může odvolat k vyšší instanci.

O prvním demonstrantovi, kterého revoluční soud poslal na smrt, agentury informovaly v neděli. Muž podle něj zapálil vládní budovu. Íránský revoluční soud založený po islámské revoluci v roce 1979 je známý tím, že ukládá tvrdé tresty odpůrcům íránského náboženského vedení.

Íránské úřady tvrdí, že protesty v zemi podněcují západní země. „Během nepokojů byly zadrženy osoby cizí národnosti, a některé z nich hrály (v demonstracích) významnou roli. Mezi nimi byli i příslušníci francouzské rozvědné služby,“ cituje íránského ministra vnitra Vahídího agentura Reuters. Paříž jeho tvrzení nekomentovala. Minulý týden ministerstvo zahraničí evropského státu uvedlo, že ve vězení v Íránu je sedm francouzských občanů.

Video  Írán: Protesty po smrti 22leté Mahsy Amíniové  - Reuters
Video se připravuje ...

Podle oficiální agentury IRNA byl v úterý zastřelen při střetech v převážně kurdském městě Búkán v provincii Západní Ázerbájdžán jeden plukovník revolučních gard. Další příslušník jednotky byl v úterý zastřelen v íránském Kurdistánu.

Protesty v Íránu vypukly v polovině září po úmrtí 22leté Mahsy Amíníové, kterou zatkla mravnostní policie, údajně proto, že neměla správně nasazený hidžáb. Podle policie utrpěla infarkt, podle kritiků a její rodiny však zemřela na následky policejní brutality. Od té doby úřady zadržely nejméně stovky lidí.

Bezpečnostní složky demonstrace násilně potlačují a podle nevládní organizace Iran Human Rights se sídlem v Oslu zabily přes 300 lidí, včetně desítek dětí. Podle íránských úřadů bylo při nepokojích zabito také více než 40 příslušníků bezpečnostních sil.

Šéf íránské justice Gholámhosejn Mohsen Edžeí v polovině října nařídil soudcům, aby udělovali tvrdé tresty „hlavním aktérům nepokojů“.

Video  Češka o vraždě Mahsy (†22) a životě žen v Íránu: Brutální postup proti dívkám a tvrdé tresty  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi