Úterý 5. prosince 2023
Svátek slaví Jitka, zítra Mikuláš
Zataženo, sněžení -2°C

Írán přitvrzuje: První trest smrti pro demonstranta! Další odpůrce režimu soud poslal za mříže

Autor: ČTK - 
13. listopadu 2022
19:58

Íránský revoluční soud dnes vynesl rozsudek smrti nad protivládním demonstrantem a dalších pět jich poslal do vězení, píše agentura AP s odkazem na íránská státní média. Íránem od poloviny září zmítají protesty, které se rozhořely po smrti 22leté Mahsy Amíníové, jež zemřela poté, co ji zatkla mravnostní policie. A to údajně proto, že neměla správně nasazený hidžáb. Dnešní verdikt je podle AP patrně prvním rozsudkem smrti v souvislosti s nynějšími protesty.

Agentura Mízán, která je napojena na íránskou justici, uvedla, že člověk odsouzený k trestu smrti byl shledán vinným ze zapálení vládní budovy. Dalších pět lidí bylo za ohrožení národní bezpečnosti a veřejného pořádku odsouzeno k odnětí svobody v trvání pěti až deseti let.

Íránský revoluční soud, jenž byl založen po islámské revoluci v roce 1979, je znám tím, že ukládá tvrdé tresty odpůrcům íránského náboženského vedení. Podle webu Mízán se odsouzení mohou odvolat.

Protivládní demonstrace, které propukly po smrti Amíníové, v Íránu trvají již osmým týdnem a podle AP představují jednu z největších výzev íránského režimu od islámské revoluce. Bezpečnostní složky demonstrace násilně potlačují a podle nevládní organizace Iran Human Rights se sídlem v Oslu zabily přes 300 lidí, včetně desítek dětí. Podle íránských úřadů bylo při nepokojích zabito také více než 40 příslušníků bezpečnostních sil.

Šéf íránské justice Gholámhosejn Mohsen Edžeí v polovině října nařídil soudcům, aby udělovali tvrdé tresty hlavním aktérům nepokojů. Íránské úřady již obžalovaly stovky zadržených demonstrantů, s nimiž hodlají uspořádat veřejné procesy.

Video  Češka o vraždě Mahsy (†22) a životě žen v Íránu: Brutální postup proti dívkám a tvrdé tresty  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud