Sobota 24. února 2024
Svátek slaví Matěj, zítra Liliana
Zataženo, déšť 8°C

Zatčení a smrt kvůli vlasům: Mahsá (†22) zemřela ve vazbě, Íránky se na protest stříhají

Aktualizováno -
19. září 2022
20:15
Autor: ČTK - 
19. září 2022
10:21

Íránská policie dnes označila páteční smrt dvaadvacetileté ženy zatčené mravnostní policií za nešťastný incident, který by se neměl opakovat. Mahsá Amíníová zemřela po třídenním kómatu, což vyvolalo protesty proti policii a jejímu zacházení se ženami. Íránská lidskoprávní skupina Hengaw uvedla, že při dnešních protestech zahynuli dva muži. Íránské úřady to však oficiálně nepotvrdily.

Amíníová byla zadržena v úterý v Teheránu kvůli nedodržení pravidla o nošení hidžábu. Podle policie se jí udělalo špatně a upadla do kómatu. Žena pochází z kurdské oblasti na severu země. 

Íránky si na protest začaly stříhat vlasy, videa se objevují na sociálních sítích.

Velitel se policie zastal

Velitel teheránské policie Hosejn Rahímí, jehož dnes citovala agentura Fars, řekl, že byla proti policii vznesena „zbabělá obvinění“ a že policie nemůže přestat vykonávat bezpečnostní úkoly. Otec Amíníové řekl, že jeho dcera neměla žádné zdravotní problémy.

Rahímí trval na tom, že žena nebyla vystavena špatnému zacházení. Zastal se morální policie, která podle něj pracuje správě. Příčinu smrti nechtěl komentovat a řekl, že je to zdravotní, ne bezpečnostní záležitost.

Protesty se konaly na několika místech a také ve městě Saghez v íránském Kurdistánu, odkud Amíníová pocházela a kde byla pohřbena. V Íránu žije osm až deset milionů Kurdů. Jak napsala agentura Reuters, íránská policie v íránském Kurdistánu potlačuje nepokoje několik desetiletí a justice kurdské aktivisty trestá dlouhými tresty vězení.

Íránská skupina na ochranu lidských práv Hengaw dnes večer na twitteru uvedla, že íránské ozbrojené složky v kurdském městě Dívándarre zastřelily dva civilisty a dalších 15 jich zranily. Íránské úřady to nepotvrdily.

Při protestu v Sanandadžu, kde žijí hlavně Kurdové, policie na rozehnání nedělního protestu použila slzný plyn a pozatýkala 500 lidí. Demonstranti podle Fars rozbíjeli okna automobilů a zapalovali popelnice.

Od islámské revoluce v roce 1979 musí Íránky povinně nosit hidžáb. Íránská mravnostní policie je v poslední době kritizovaná za příliš přísné kontroly a postih zejména mladých žen. Šíří se videa, na nichž je vidět policisty, jak násilím strkají ženy do policejních aut. Konzervativní duchovenstvo je zastáncem přísných postihů včetně bičování. Když budou ženy chodit s odkrytými vlasy, povede to podle íránských duchovních k morálnímu rozkladu a rozpadu rodin.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

turista.z. ( 19. září 2022 21:21 )

To je zajimave. Takze ji vyćuhovaly vlasy, co zpusobilo ze upadla do kómatu, a poté zemrela.
Nejaka nova nemoc co.?

Zobrazit celou diskusi