Čtvrtek 28. září 2023
Polojasno 24°C

„Lidstvo si hraje s nabitou zbraní.“ Varovná slova šéfa OSN k výročí útoku na Hirošimu

Autor: ČTK - 
6. srpna 2022
20:53

Nové závody ve zbrojení nabírají na rychlosti a je naprosto nepřijatelné, aby země s jadernými zbraněmi byť jen připustily možnost jejich použití. V Hirošimě to dnes, u příležitosti 77. výročí svržení atomové bomby na toto japonské město, řekl generální tajemník OSN António Guterres. „Lidstvo si hraje s nabitou zbraní,“ varoval. Informovala o tom agentura Kjódó.

Guterres je prvním úřadujícím šéfem OSN, který Hirošimu navštívil od roku 2010. Na místě hovořil s přeživšími atomového výbuchu, setkal se se starostou Kazumim Matsuiem a s japonským premiérem Fumiem Kišidou si prohlédl Hirošimský památník míru.

„Krize s vážným jaderným podtextem se rychle šíří - od Blízkého východu přes Korejský poloostrov až po ruskou invazi na Ukrajinu,“ upozornil v projevu Guterres.

Odkazoval přitom mimo jiné na vývoj v Rusku, kde prezident Vladimir Putin krátce po zahájení války proti Ukrajině na konci února nařídil uvést ruské jaderné síly do zvýšeného stupně bojové pohotovosti. Rusko má největší jaderný arzenál na světě s celkem 5977 hlavicemi, což je přibližně o 550 hlavic více než Spojené státy. Obě země vlastní více než 90 procent světových hlavic.

19:35
Dnes

Doněcká oblast: Ukrajinští tankisté si připravují munici.

18:17
Dnes

Na sociálních sítích se objevilo video z dnešního ruského útoku na koksárnu v Avdijivce v Doněcké oblasti.

18:08
Dnes

Hlavní velitel ukrajinských sil, generál Valerij Zálužnyj se 28. září setkal s náčelníkem britského generálního štábu Tonym Radakinem. Společně projednali situaci na frontě a obranné potřeby Kyjeva, uvedl ukrajinský generál.

Zobrazit celý online

Severní Korea nyní údajně připravuje sedmý jaderný test a také Írán podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) rychle postupuje ve svých jaderných ambicích, připomněla Kjódó.

Počty jaderných zbraní zřejmě porostou

V souvislosti s nedávným setkáním smluvních stran Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT) Guterres uvedl, že účastníci se sešli, aby „vypracovali plán cesty ke světu bez těchto zbraní soudného dne“. Smluvní státy vyzval, aby „urychleně pracovaly na odstranění zásob (jaderných zbraní), které ohrožují naši budoucnost“.

„Hrůzy Hirošimy musíme mít stále na paměti a uvědomit si, že jaderná hrozba má jen jedno řešení. Nemít žádné jaderné zbraně,“ konstatoval Guterres.

Premiér Kišida Guterresovi řekl, že Japonsko jako jediný stát, který zažil jaderný útok, „musí vést svět k tomu, aby se zbavil jaderných zbraní“. „Z Hirošimy prosím svět, aby se tragédie použití jaderných zbraní neopakovala,“ vyzval mezinárodní komunitu Kišida. Poukázal přitom na to, že tempo směřování ke světu bez jaderných zbraní zpomaluje.

Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI) ve své pravidelné zprávě o počtu jaderných zbraní ve světě v červnu varoval, že světový jaderný arzenál se v příštích letech poprvé od studené války patrně zvýší. Riziko použití těchto zbraní je podle něj největší za poslední desetiletí.

„Všechny jaderné státy zvyšují nebo modernizují svůj arzenál a většina z nich umocňuje jadernou rétoriku a roli, kterou jaderné zbraně hrají v jejich vojenských strategiích,“ uvedl v ročence SIPRI pro letošní rok Wilfred Wan.

„To je velmi znepokojující trend,“ dodal.

Video  Takhle vypadal výbuch nad Hirošimou: Lidé se „vypařili“, zbyla jen stavba od Čecha  - Blesk - Jaroslav Šimáček, hudebnibanka.cz
Video se připravuje ...

tom999 ( 6. srpna 2022 23:22 )

o valu"" vubec nejde - je to jenom ZASTERKA - ala neco podobneho , co se odehravalo v Cesku v dobe PRIVATIZACE a kde lide skoncili v ORLIKU . . . a dalsi mega pribehy znate !!!!

a to Ceska republika je s 10 miliony lidi vlassten mikrozemicka . . . takze ukrajincu je 4,5 x vic . . . .

tom999 ( 6. srpna 2022 23:19 )

Ukrajina připravuje privatizaci státních podniků

Čerstvě jmenována ukrajinská vláda oznámila, že v průběhu příštího roku proběhne privatizace tisíce podniků, které se nyní nacházejí ve státním vlastnictví. /12/2019/

bohuzek K O V I D - 19 - rok 2020 a 2021 !! takze nic se delat nemohlo

aaaaaaa zacal rok 2022 . . . . . .
noooo a nejdrive se muselo rozhodnout KTERE mafianske rodiny preziji a ktere ne . . . . . . takze se jako UDELALA v a l k a . . . nooo a uz se rozhodlo , kdo bude VYVOLENI . . . . a ted Ani 28 let po rozpadu Sovětského svazu neprovedla Ukrajina plnohodnotnou privatizaci. V majetku státu je pořád víc než 3500 podniků....

Velká sousta v privatizaci
• Naftogaz – vedle vlastní těžby ropy a plynu je zapojen i do tranzitu plynu z Ruska, na což byla vydělena část společnosti

• Strojírny Kyjev – První kyjevský strojírenský závod má tradici od roku 1882, dodává mimo jiné stroje pro těžební průmysl nebo kosmický výzkum

• Turboatom – jeden z největších výrobců turbín na světě, je aktivní hlavně v oblasti atomové energie

• Ukrspyrt – vedle alkoholu vyrábí také farmaceutické výrobky, parfémy nebo krmivo pro zvířata

• Centrenergo – energetický moloch provozuje uhelné elektrárny v centrální a východní Ukrajině

• Dnipro hotel – luxusní čtyřhvězdičkový hotel v centru Kyjeva ...... atd.

zacatek je od 1. z a r i 2022 !!!!!!

tom999 ( 6. srpna 2022 23:13 )

to jsou zase . . . vite ,co

na UKRAJINE jde jdnoduse o PODOBNOU p r i v a t i z a c i - ktera vlastne probehla v Cesko-slovensku po Sametaku 1989 - jde o ROZKRADENI statniho majetku - - - vytvoreni !!RODIN!! co budou vladnout nad Ukrajinci . . .

vytvoreni 100 miliardaru na Ukrajine a zbytek naroda budou jen e jen SPODNICH milionu bcanu - kteri se na TO VSE BUDOU KOUKAT , JAKO TELATA NA NOVA VRATA . . . . Ukrajina/Populace - 44,13 milionů (2020) . . . .

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud