Zpožděné odlety, hodiny čekání nebo úplné rušení linek. Toto jsou nejhorší letiště světa
Po dvouleté covidové pauze se na letiště opět vrací život. Opatření, která cestování omezovala, ale způsobila, že letiště musela ve velkém propouštět. Zpětné nabírání zaměstnanců není dostatečně rychlé, a tak cestující musí vydržet i několikahodinové fronty. K tomu se přidaly stávky pilotů a pozemního personálu a pro tisíce lidí se dovolená proměnila v peklo. Která letiště mají největší problémy?
Stránka FlightAware posbírala pro CNN data o zpožděných letech od května do června, a tak vám přinášíme top 10 nejhorších letišť na světě.
Úplně nejvíc zpožděných letů je zaznamenáno v Torontu, na letišti Pearson. Více než polovina letů za poslední měsíc měla zpoždění. U velkoměsta jako Toronto to nemusí být překvapivé. Zarážející ale je, že většinu z žebříčku nejzpožďovanějších letišť tvoří ta v Evropě.
Ve Frankfurtu i Paříži si počkáte
Druhou až osmou příčku pak obsadila evropská letiště. Prvenství v Evropě drží Frankfurt nad Mohanem. Zpoždění zde nabere 45 % všech letů. Na druhém místě je francouzské letiště Charlese de Gaulla v Paříži. Toto letiště je dlouhodobě uváděno jako jedno z nejchaotičtějších na světě, proto asi není divu, že 43 % letů na tomto letišti nabírá zpoždění.
Nejhorší zkušenost v životě, píše cestující
Další v pořadí je amsterodamské letiště Schiphol. To má sice zpožděných „jen“ 41 % letů, ale jako jediné evropské letiště se dostalo i do top 10 letišť s největším počtem rušených letů. Těch bylo za poslední měsíce necelá 4 %. Pro srovnání, nejvíce zrušených letů eviduje FlightAware na letišti Shenzhen Bao v Číně, kde je procento zrušených letů téměř na osmi procentech. Čínu ovšem může omlouvat fakt, že zde stále platí některé restrikce kvůli onemocnění covid-19.
Anglická letiště zaplavená zavazadly
Dolní část seznamu letišť s nejvíce zpožděnými lety tvoří londýnské letiště Gatwick a terminál v Heathrow s 40 a 41 % zpožděných letů. Hned za nimi v závěsu jsou pak letiště v Mnichově a Aténách.
Anglická letiště se obzvlášť poslední dobou potýkají s velkými problémy. Jeden z cestujících si na twitter napsal: „Pokud cestujete přes Heathrow, ani se neobtěžujte se zavazadlem, je větší šance, že vám ho na letišti ztratí, než že s ním odejdete domů,“ a přidal fotografii haly kompletně zaplněné kufry cestujících.
Na konci deseti nejhorších letišť na světě je pak Kingsfort Smith letiště v Sydney a letiště Orlando na Floridě.
Zde přinášíme seznam TOP 10 letišť s největším zpožděním podle FlightAware:
1. Toronto Pearson International Airport (Kanada): 52.5%
2. Frankfurt Airport (Německo): 45.4%
3. Paříž Charles de Gaulle Airport (Francie): 43.2%
4. Amsterdam Airport Schiphol (Nizozemsko): 41.5%
5. Londýn Gatwick Airport (Anglie): 41.1%
6. Heathrow Airport (Anglie): 40.5%
7. Mnichov Airport (Německo): 40.4%
8. Atény International Airport (Řecko): 37.9%
9. Sydney Kingsford Smith Airport (Austrálie): 34.2%
10. Orlando International Airport (Spojené státy): 33.4%
Jj, poslední dobou je to peklo. Letadla mají už při odletu zpoždění delší než je vlastní let. A nechat auto na letišti je sázka do loterie, protože nevíte kam vás letecká společnost vrátí. Před třemi týdny ukončili let Praha - Miláno - Praha ve Frankfurt n/M a ještě s hodinovým zpožděním. Predevcirem Vídeň - Praha min zpoždění už na startu.