Sobota 24. února 2024
Svátek slaví Matěj, zítra Liliana
Zataženo, déšť 8°C

Kličkova manželka burcovala Němce: Ukrajina bojuje za všechny, je strašné, co se doma děje

Autor: ČTK - 
20. března 2022
19:49

Tisíce lidí v několika německých městech dnes opět protestovaly proti ruské invazi na Ukrajinu. V Berlíně, kde se konalo hudební shromáždění na podporu Ukrajinců, bylo odpoledne na 15.000 protestujících, v Hamburku kolem 3000 a ve Frankfurtu nad Mohanem až 700. Uvedla to agentura DPA, podle které na koncertě v německé metropoli vystoupila i manželka kyjevského starosty a bývalého profesionálního boxera Vitalije Klička.

Solidaritu válkou zasažené zemi vyjádřili před Braniborskou bránou v Berlíně příznivci kultury. Organizátoři hudební akce Sound of Peace očekávali zhruba 20.000 účastníků. Podle policie bylo v odpoledne na místě asi 15.000 lidí. Mezi vystupujícími byli mimo jiné rocker Marius Müller-Westernhagen, houslista německo-amerického původu David Garrett, populární hudebník Peter Maffay nebo zpěvačka Sarah Connorová.

Na koncertě promluvila i zazpívala zpěvačka Natalija Kličková, která zde poděkovala za mezinárodní podporu. „To, co se nyní děje s mou zemí, je strašné. Je důležité, že se zde scházejí davy lidí. Je důležité vidět, že celý svět stojí za Ukrajinou,“ uvedla Kličková.

Kličková dodala, že jí jde o co nejrychlejší ukončení války. „Když budeme soudržní a všichni se tomu postavíme, dosáhneme toho. Ukrajina v současnosti bojuje za všechny a za mír po celém světě,“ vzkázala účastníkům hudebního vystoupení. Kličková poté představila a zazpívala novou píseň, kterou složila pro Ukrajinu.

„Hudba překonává všechny hranice, spojuje lidi. Hudba dává naději, dává sílu proti těm, kteří přinášejí nenávist a násilí, vraždu a smrt,“ prohlásila na akci zmocněnkyně německé vlády pro kulturu Claudia Rothová. Dodala, že pro ni bylo důležité, aby na akci vystoupili i ruští umělci.

Několik tisíc lidí dnes protestovalo také v Hamburku. Organizátoři odpoledne očekávali zhruba 5000 účastníků, policie na začátku uvedla, že na místě jsou asi 3000 lidí. Ve Frankfurtu nad Mohanem se podle policistů sešlo asi 600 až 700 demonstrantů, což je výrazně méně, než se očekávalo.

22:00
Dnes

Děkujeme za pozornost, kterou našemu online přenosu věnujete. Vše, co se týká ruské argese na Ukrajině, budeme sledovat zase od nedělního rána.

21:52
Dnes

Od začátku ruské invaze poslali lidé, firmy a další instituce na pomoc obětem války na Ukrajině a uprchlíkům ve sbírce SOS Ukrajina Člověku v tísni zhruba 2,4 miliardy korun. Ředitel organizace Šimon Pánek to dnes večer řekl na benefičním koncertě ve Fóru Karlín, který je součástí programu Dne za Ukrajinu. Organizace podle něj od začátku války před dvěma lety z různých prostředků pomohla 1,78 milionu lidí na Ukrajině a dalším 200 000 běženců v Česku.

„Zatímco většina organizací je jenom na východě, protože tam chtějí pracovat ty vlády a mezinárodní organizace, my si držíme trochu odstup. Zůstali jsme hodně pracovat na západní Ukrajině, kde je 1,5 milionu vnitřně vysídlených uprchlíků. Pomáháme lidem se usadit, otevřít živnosti, normálně žít," řekl Pánek. Na východě podle něj organizace poskytuje humanitární pomoc.

21:23
Dnes

Část ukrajinských vojáků se v rámci rotace vrátila dnes alespoň na nějaký čas domů. Tohle jsou snímky z nádraží v Kramatorsku v Doněcké oblasti.

Zobrazit celý online

V sobotu se konala hudební akce na podporu Ukrajiny i v sousedním Rakousku. V hlavním městě Vídni vystoupily bez nároku na honorář desítky hudebníků před zhruba 40.000 diváky. Vstupenky se prodávaly za symbolickou cenu 19,91 eur (496 Kč), což odkazovalo na rok 1991, kdy Ukrajina získala nezávislost. Organizátorům se podařilo vybrat 810.000 eur (20,1 milionu korun) na pomoc Ukrajině.

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen poděkoval všem za ochotu pomoci. „Společně vysíláme silný signál pro mír,“ řekl ve svém projevu. Obrátil se také přímo na ruského prezidenta Vladimira Putina, jehož armáda vtrhla 24. února na Ukrajinu. „Prezidente Putine, zastavte tuto válku,“ vzkázal mu.

Video  Vitalij Kličko: Z boxerského ringu až ke starostovi Kyjeva  - Videohub
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa