Pondělí 8. srpna 2022
Svátek slaví Soběslav, zítra Roman
Polojasno 23°C

Žralok v Egyptě: Pláže zůstávají zavřené! Vědkyně radí, jak se predátorům vyhnout

Autor: amb, trm - 
7. července 2022
05:00

Po dvojnásobném žraločím útoku na turistky prodloužily úřady do pátku zákaz koupání, šnorchlování a potápění v oblastech Sahl Hasheesh a Makadi Bay do pátku zákaz koupání. Podle budoucí vědkyně Vanessy přitom stačí dodržovat jednoduchá pravidla, aby k útoku nedošlo. Pro žraloky je podle ní lidstvo mnohem větší hrozbou než naopak. „Lidé by si měli uvědomit, že to nejsou nemyslící tvorové, jak je ukazuje film Čelisti nebo titulky v médiích. Jsou neskutečně inteligentní,“ řekla. Proč si dávat pozor na rybáře, nenosit lesklé předměty a neplavat za svítání nebo při západu slunce?

Hned dva smrtelné útoky jen pár set metrů od sebe během jediného dne se snaží vyšetřit úřady v egyptské Hurghadě. Po útoku tady zemřely dvě turistky, jedna Rakušanka, druhá Rumunka. Boj o život rakouské seniorky zachytili turisté na videu.

Úřady obratem zakázaly veškeré vodní radovánky v oblastech Sahl Hasheesh a Makadi Bay. Nejprve do úterý, pak ho prodloužily do pátku. Podle českých turistů, kteří v oblasti jsou, ale není všude zákaz úplně striktní. „Nechávají nás se alespoň trochu namočit pár metrů od břehu,“ popsala klientka jednoho z hotelů v Makadi Bay. 

Úřady se snaží zjistit, zda útočil jeden žralok, nebo dva. Stejně jako v minulých případech se zvíře snaží chytit.

Jak setkání se žraloky předcházet a jak se bránit?

Žraloci bílí míří na sever do Kanady, kde si chtějí dát svou oblíbenou pochoutku – tuleně. Obvykle se tam vrací právě od července do listopadu. Jejich zvýšený počet v těchto měsících vzbuzuje u Kanaďanů obavy, někteří lidé se bojí chodit do moře. Hlavně poté, co měl u kanadského Cape Bretonu napadnout mladý žralok ženu.  

To inspirovalo studentku mořské biologie Vanessu Schillirovou, aby se tématu víc věnovala ve své diplomové práci. Napsala v ní, jak setkání se žralokem předcházet a co dělat, když se to přece jen stane. Také vyvrátila mýty o tom, že jdou žraloci po krku plážovým rekreantům. Existuje cesta, jak mohou žralok i člověk zůstat v bezpečí? 

Vanessu lákal oceán už od mládí a síla a tajemství žraloků bílých ji doslova uchvátila. Ráda surfuje a potápí se, proto tyto mořské predátory nezřídka i potkává. Přesto rozlišuje mezi plánovanou a neplánovanou interakcí, ze které mají lidé strach.

Žralok šedý útesový. Žralok šedý útesový. | Profimedia

 

Žraloci bílí se nejčastěji vyskytují v Jižní Africe, na Floridě a na Havaji. Když se tam lidé potápějí, měli by podle Vanessy počítat s tím, že spolu sdílí oceán, i když dočasně. V posledních letech se naštěstí vztah ke žralokům mění, myslí si Vanessa.

„Hlavně potom, co vyšel film Sharkwater a diváci aktivně řešili, jak jsou žraloci skvělí a důležití. Lidé jsou zvědaví, chtějí se o žralocích dozvědět víc a snaží se je vnímat jinak. To je podle mě neuvěřitelně pozitivní. Stále více lidí se například zajímá o to, že žraloci jsou ohrožení. Uvědomují si, jak obrovskou roli v udržování zdraví a rovnováhy našich oceánů hrají,“ řekla studentka pro Dalhousieovu univerzitu.

Vanessa doufá, že se bude postoj ke žralokům nadále zlepšovat. „Lidé by si měli uvědomit, že to nejsou nemyslící tvorové, jak je ukazuje film Čelisti nebo titulky v médiích. Jsou neskutečně inteligentní a vypočítaví. Neútočí jen tak na všechno, co vidí. Kdyby to dělali, měli bychom tu mnohem víc útoků,“ vysvětlila.

Ve skutečnosti lidé žraloky ohrožují mnohem víc, než je tomu naopak. Kvůli rybolovu ročně zemře 100 milionů z nich a čísla jsou pravděpodobně ještě vyšší kvůli náhodným rybářům. Právě změna vnímání žraloků by mohla přispět k jejich ochraně a zlepšit způsob, jak s nimi zacházíme.

Pozor na tuleně a kalnou vodu. Když žraloka potkáte, dejte cokoliv mezi sebe a něj

Díky osvětě by lidé mohli snížit šanci, že predátora potkají, a pokud na to přece jen dojde, zachovat chladnou hlavu a zůstat v bezpečí. Například v kanadském Novém Skotsku se žraloci živí právě tuleni, a tak Vanessa vyzývá k tomu, aby lidé sledovali jejich chování.

„Pokud tuleni nevstupují do vody, může to být znamení, že se poblíž nachází žralok. Sami posuďte, jestli byste tu měli plavat, surfovat, nebo vůbec lézt do vody,“ poradila. Kromě toho se vyplatí všímat si, co se nachází v okolí. „Pokud jsou kolem vás rybáři a ve vodě plavou zbytky zvířat, možná byste se tam neměli koupat, protože tyhle věci žraloky přitahují,“ dodala.

Stejně tak není vhodné jít si zaplavat za soumraku nebo za svítání. Turisté i místní by také neměli vstupovat do kalných vod nebo si užívat vodních hrátek, když je zataženo a oni pořádně nevidí. „A nechoďte do vody sami, protože skupiny lidí zvyšují žraločí ostražitost a zároveň snižují pravděpodobnost, že se k vám přiblíží."

„Žraloci bílí nerozlišují barvy, v podstatě všechno vidí v odstínech šedé. Nenoste lesklé šperky, které vypadají jako rybí šupiny, nebo cokoliv kontrastního, co může vzbudit jejich zvědavost. Stejně tak aktivity na vodní hladině, jako je pádlování nebo surfování,“ doplnila Vanessa. Poslední činnost totiž žralokům připomíná jejich oblíbenou kořist a chtějí to víc prozkoumat.

Pokud narazíte na žraloka, Vanessa radí nepanikařit. Nemusí to ještě znamenat, že chce zaútočit, někdy jen tak proplouvá kolem. „Pokud ale nějakého uvidíte, snažte se co nejrychleji dostat ven, ale v klidu. Hlavně se vyhněte zběsilým pohybům, nezačínejte šplouchat a křičet. Všechny tyto pohyby zvyšují u žraloků zvědavost, chtějí se přiblížit a prohlédnout si tu věc, která se chová jako kořist,“ vysvětlila. Důležitý je také oční kontakt, protože žraloci jsou mistři ve schovávané.

„Problém není v tom, jestli žraloka uvidíte, ale když ho neuvidíte. Jsou to opravdu dobří predátoři ze zálohy, takže žraloka sledujte a ujistěte se, že ví, že ho vidíte,“ pokračuje Vanessa.

Až se predátor přiblíží, člověk by si měl vytvořit nárazníkový prostor, například surfovací prkno, které plavec umístí mezi sebe a predátora. „Nebo pokud máte GoPro na tyči, můžete ho zahnat s ní. Zkrátka cokoliv,  co můžete dát mezi sebe a žraloka,“ uvedla.

„Pokud kolem vás žralok krouží, možná je jen zvědavý"

Důležité je také chování paryby. „Pokud kolem vás krouží, může to znamenat, že je zvědavý, co jste zač. Pokud jen klidně proplouvá kolem, možná byste si neměli dělat starosti a v klidu odplavat,“ poznamenala. Sama už plavala s pěti různými žraloky, nevadí jí volně se kolem nich pohybovat.

„Jedno z mých nejoblíbenějších setkání bylo na Floridě se žralokem citronovým, který se jmenuje Miss Snooty a je dokonce známý na sociálních sítích,“ vzpomněla si. Ve vodě kolem ní kroužili celkem dva žraloci citronoví a šest žraloků býčích.

„A já jsem stále celá, což podle mě dokazuje, že nejednají bezmyšlenkovitě. Pokud všechno naplánujete a provedete bezpečně, tak může být setkání se žraloky krásné,“ doplnila.

Žraloci jsou na zemi už miliony let, přežili neuvěřitelné změny prostředí. Vanessa považuje za smutné, že pro ně největší hrozbu představuje právě lidstvo. Přitom lidé a žraloci vedle sebe žijí už tisíce let a opravdu zlých setkání bylo během té doby málo. Podle studentky stačí, aby byli lidé ohleduplnější a poskytli žralokům optimální prostředí namísto toho, aby z nich měli strach a zabíjeli je.

Mořské predátory Vanessa přirovnala k medvědům, kteří se nachází v některých turistických oblastech, a přesto tam lidé kempují. „Stejné je to v oceánu, jsou tu žraloci. Neznamená to, že se musíme bát. Jenom to znamená, že musíme být trochu pozornější ve svém chování, hlavně když víme, že nás mohou přijít navštívit,“ zakončila.

Video  Smrtelný útok žraloka v Egyptě.  - Facebook
Video se připravuje ...

Ubytovatel ( 7. července 2022 16:08 )

Proc zrovna ucitelky ? tak to je tezky kdyz neznas zakladni pravidlo koho ze to zraloci zerou na Jadranu. Kecu o ex ceskych jakoby kralikach mas plnou hubu , ale proflaklou prvorepublikovou poucku neznas.

Tara-Tara ( 7. července 2022 09:24 )

jednoduchá rada....používat asi hlavu, neplavat nikam daleko, ještě lépe využít bazén, který má každý rezort....v opačném případě se nedivit

jh1196 ( 7. července 2022 07:44 )

Nelezte do moře a koupejte se v bazenu.

Manowar ( 7. července 2022 05:40 )

Rada je jednoduchá,zůstaňtě doma.

frantacizek ( 7. července 2022 05:35 )

podle mě je hlavně chybou vydat se na volné moře plavat - k bojce, kde ty šance predátora jen zvyšují v hlubší vodě. Třpytivé věci pryč a být ve skupině, když jdu do vody, byly i mou radou pro holky-kamošky, které si měnily teď narychlo zájezd z Egypta na Chorvatsko, říkal jsem jim, že teď jsou šici žraloci stejnak v Egyptě.
Taky si myslím, že je to o chybách nás lidí více, než o tom, že by nás tihle kamoši savci chtěli vyhubit. Do přírody patří jako vlci v Beskydech.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa