Čtvrtek 22. února 2024
Svátek slaví Petr, zítra Svatopluk
Oblačno, déšť 9°C

Letadlo vzplálo na ranveji, cestující popsali ohnivý horor: „Myslela jsem, že umřu“

Autor: Darina Jíchová - 
23. června 2022
20:21

Paola Garciová byla jednou ze 126 pasažérů letu aerolinek Red Air z Dominikánské republiky, jejich přistání v americkém Miami skončilo infernem. Stroj na ranveji havaroval a vzplál. Paola popsala teror, který ona a další prožívali, uvedl list Daily Mail.

Záběry z miamského letiště, které se rozšířily po sociálních sítích, ukazují letadlo ležící přední částí na ranveji – nos letounu roztříštěný, zadní část je na trávě vedle přistávací plochy. Ze stroje stoupá hustý černý dým – levé křídlo hoří, lidé se evakuují nouzovými skluzavkami na boku. Na místo se sjíždějí hasiči a záchranáři. Lidé křičí. Podle vyšetřovatelů letu 203 selhal podvozek.

Křik je jednou z hlavních věcí, kterou si Paola o nehodě vybavuje. Letadlo přistávalo tento týden v úterý v 17:38 tamního času, když se kvůli podvozku dostalo do problémů a řítilo se po ranveji po břiše. Prorazilo jednu z kontrolních věží a malou budovu, následně začalo hořet.

Paola: Myslela jsem, že umřu

„Naráželi jsme ze strany na stranu, okna se třásla, jako by se měla vysypat,“ popsala Paola pro web Wesh 2 News. „Pak se to zastavilo,“ následovala evakuace a křik. „Byl tam požár,“ dodává Paola. Lidé se ven dostali pomocí evakuačních nafukovacích skluzavek. „Lidé křičeli a utíkali a utíkali a utíkali. Já také, myslela jsem, že celé letadlo vybuchne. Myslela jsem, že umřu,“ navázala ve výpovědi pro tisk.

Na twitteru se objevilo i video přímo z evakuace sdílené dalším cestujícím, zachytil rovněž moment, kdy uniká ven po skluzavce. Kolem něj zní vyděšené výkřiky. „Kolo na levé straně ulítlo, letadlo se naklonilo doleva a začalo se hrozně třást, sjelo z ranveje a pak už jsme viděli šlehat plameny,“ vypověděl další cestující Yamil Elneser pro CBS News. V tisku se mluví o tom, že selhalo i přední kolo.

Balo: Bylo to šílené

Balo Delgado dodal, že to celé byl „děsivý zážitek“, nicméně že paniku poměrně rychle vystřídal klid, když lidé viděli hasiče. „Ano, šílená panika, bylo to šílené a děsivé, ale pak jsem se hrozně rychle cítil v bezpečí. Stalo se to a v minutě jste mohli vidět z okna hasiče, jak hasí.“ Balo se trefil skoro přesně. Letadlo mělo první kontakt s ranvejí v 17:38 a v 17:39 k němu vyjeli hasiči.

Na palubě bylo 137 osob, 126 pasažérů a 11 členů posádky, 3 lidé skončili v nemocnici, ale po ošetření byli propuštěni. Federální letecká správa připomněla, že dominikánské aerolinky jsou velmi mladou společností, která s provozem začala teprve loni.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi