Pátek 8. prosince 2023
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav
Oblačno, déšť se sněhem -1°C

Ropná krize na obzoru? O prázdninách hrozí Evropě nedostatek pohonných hmot, varuje šéf agentury

Video se připravuje ...
Autor: ČTK - 
31. května 2022
12:27

Evropa by se kvůli napjaté situaci na trhu s ropou v létě mohla potýkat s nedostatkem pohonných hmot. V rozhovoru s týdeníkem Der Spiegel to řekl šéf Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol. Současnou situaci srovnal i s ropnou krizí v 70. letech, která podle něj tak zásadní dopady neměla.

„Až v Evropě a ve Spojených státech začne hlavní prázdninová sezona, poptávka po pohonných hmotách vzroste. Pak bychom mohli zaznamenat nedostatek například nafty, benzinu či kerosinu, zejména v Evropě,“ řekl Birol.

Šéf IEA varoval, že současná krize na trhu s energiemi je mnohem větší než ropná krize v 70. letech, a že i potrvá déle. „Tehdy šlo jen o ropu,“ řekl Birol. „Nynější krize se týká zároveň ropy, plynu a elektřiny,“ dodal podle agentury Reuters.

Summit Evropské unie v noci na dnešek našel shodu na embargu, které se bezprostředně dotkne více než dvou třetin dovozu ruské ropy.

Podle šéfa Evropské rady Charlese Michela je cílem co nejvíce zvýšit tlak na Rusko, aby ukončilo válku na Ukrajině. Do konce letošního roku by embargo mělo pokrýt 90 procent dovozu ruské ropy do EU.

Dohoda o embargu však posiluje obavy z nedostatečných dodávek ropy na trh, což přispívá k dalšímu růstu cen suroviny. Cena severomořské ropy Brent se ráno přechodně zvýšila až nad 124 dolarů za barel, maximum od 19. března.

12:26
Dnes
!

Vladimir Putin dnes uvedl, že ve volbách v březnu 2024 se bude opět ucházet o prezidentský úřad. Informovaly o tom ruské tiskové agentury. Podle nich to novinářům sdělili účastníci rozhovoru s hlavou státu, který se uskutečnil po ceremonii v Kremlu při příležitosti Dne hrdinů vlasti.

11:12
Dnes

Prezidentské volby v Rusku, vyhlášené na 17. března, budou třídenní. Volit se bude už od 15. března, rozhodla ústřední volební komise podle médií.

10:40
Dnes

Mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat v televizi uvedl, že devět ruských strategických bombardérů Tu-95 ráno vypustilo celkem 19 střel s plochou dráhou letu a řízených leteckých střel na Ukrajinu. Protivzdušné obraně se 14 střel podařilo sestřelit nad Kyjevskou a Dněpropetrovskou oblastí, napsala Ukrajinska pravda. Střely zprvu mířily na Dnipro, odkud část z nich směřovala na Kyjev. „Bohužel se nepodařilo sestřelit všechny,“ dodal mluvčí.

Zobrazit celý online

 

horaIysa ( 31. května 2022 17:00 )

Prosímtě si nastuduj význam slova asketa.

horaIysa ( 31. května 2022 16:58 )

Tarzane, v podstatě se s tebou dá v něčem souhlasit, ale má to háčky. Pole, na kterých se pěstuje řepka má z velké většiny ve vlastnictví, nebo v pronájmu Agrofert a ten tedy rozhoduje co tam poroste. Neříkám, že vše ale je toho dost. Dvě jaderné elektrárny na zásobování Česka elektřinou nestačí, ale lze souhlasit s tím, že je absurdní obchodovat vlastní elektřinu na burze a nakupovat za ceny určené burzou, místo za skutečnou výrobní cenu. Je toho mnohem víc nepochopitelného. Ale věř tomu, že s tím tahle vláda tězko něco udělá. A neudělala by s tím ani ta Babišova.

Jirik-ta ( 31. května 2022 14:14 )

Jirik-ta ( 31. května 2022 14:13 )

Pet Shop Boys - Go West
http­s://ww­w.you­tube­.com/w­atch?­v=9U9a­b7CwcJc

Jirik-ta ( 31. května 2022 13:47 )

jsou to masochisti a asketi.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud