Pondělí 29. května 2023
Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand
Polojasno 23°C

Lídryně běloruské opozice převzaly ocenění, co dostal i Havel. Jsou nám vzorem, uznala ministryně

Autor: ČTK - 
26. května 2022
14:58

Běloruské opoziční političky Svjatlana Cichanouská a Veronika Capkalová dnes v západoněmeckých Cáchách osobně převzaly Mezinárodní cenu Karla Velikého za odvahu a nasazení v boji za svobodu a demokracii. Jejich kolegyně Maryja Kalesnikavová, která je třetí vyznamenanou, na ceremoniálu chyběla, neboť si v Bělorusku odpykává jedenáctiletý trest vězení. Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková v projevu k disidentkám ocenila jejich odvahu a označila je za vzor pro miliony žen.

„Vím, za co a proč žiju, za svobodu, napsala Maryja z vězení. Za svobodu, která je pro mnohé z nás něco zcela samozřejmého jako vzduch, který dýcháme,“ řekla Baerbocková s tím, že o svobodu je možné snadno přijít. „Za svobodu musíme všichni společně bojovat,“ prohlásila.

Vůdčí osobnosti běloruské opozice (zleva): Veranika Capkalová, Svjatlana Cichanouska a Maria Kolesnikovova. Vůdčí osobnosti běloruské opozice (zleva): Veranika Capkalová, Svjatlana Cichanouska a Maria Kolesnikovova. | Reuters

Bývalá flétnistka Kalesnikavová působila jako koordinátorka volebního štábu Viktara Babaryky, který hodlal kandidovat v běloruských prezidentských volbách v roce 2020. Poté, co úřady Babarykovi kandidaturu znemožnily, podporovala Kalesnikavová hlavní favoritku opozice Cichanouskou. Úřady Kalesnikavovou zadržely v září 2020 a poté se pokusily ji vyvézt ze země, což Baerbocková připomněla.

Kalesnikavová roztrhala svůj pas

„Když ji režim chtěl přinutit odejít ze země, tak mohla jednoduše odejít, místo toho ale na hranicích roztrhala svůj pas,“ řekla ministryně. V září loňského roku si pak Kalesnikavová vyslechla trest 11 let odnětí svobody mimo jiné za údajné výzvy k poškození národní bezpečnosti. Na dnešní ceremonii v Cáchách ji proto zastoupila sestra.

V emotivním projevu šéfka německé diplomacie hovořila o tom, jak běloruský autoritářský prezident Alexandr Lukašenko utlačuje obyvatele nejen své země, ale i Ukrajiny, neboť podporuje ruskou invazi na Ukrajinu nařízenou ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

„Bezohledný cynismus ruského a běloruského režimu se staví proti všemu, co my v Evropě činíme a za co vy tři bojujete - za mír, svobodu a také demokracii a lidská práva,“ uvedla Baerbocková o trojici vyznamenaných představitelek běloruské opozice. „Pro mě jako ministryni zahraničí je jasné, že v budoucnu musíme být mnohem kritičtější a že musíme jednat rozhodněji, pokud jsou naše hodnoty a svobody napadeny,“ dodala.

Ocenění v minulosti získal i Havel

Cena Karla Velikého je udělována v Cáchách od roku 1950 osobnostem nebo organizacím za zásluhy na sjednocení Evropy. V minulosti ji obdrželi někdejší francouzský prezident François Mitterrand, bývalý německý kancléř Helmut Kohl, americký exprezident Bill Clinton nebo bývalá německá kancléřka Angela Merkelová. V nedávných letech pak ocenění přijali například francouzský prezident Emmanuel Macron či papež František. Mezi držitele ceny patří i bývalý československý a český prezident Václav Havel, jemuž byla udělena v roce 1991.

14:20
Dnes

Ruské zpravodajské aktivity jsou podle ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky rizikovější než čínské. V souvislosti s pokračující ruskou vojenskou invazí na Ukrajinu jsou ruské operace podle něho otevřeně agresivní. „Rusové se také zřejmě budou snažit zabránit schválení americko-české obranné smlouvy,“ řekl ředitel civilní kontrarozvědky na dnešní konferenci na téma Vnitřní bezpečnost a odolnost státu ve Sněmovně.

13:53
Dnes

Podívejte se na aktuální snímky z Kyjeva, kde se lidé musí schovávat před ruskými útoky.

13:17
Dnes

Sankce proti Rusku kvůli jeho vojenské invazi na Ukrajinu mají svůj účinek, Moskva má méně zdrojů na nákup zbraní, řekla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v dnešním projevu na úvod bratislavské mezinárodní konference Globsec. Zároveň varovala před narušením dosavadní jednoty západních států v postoji k Rusku v souvislosti s konfliktem na Ukrajině a také před zneužíváním demokratických svobod extremisty.

„Naše jednota je zkoušena. Ti, kdo tvrdí, že naše opatření nefungují nebo že se máme zaměřovat na naše vlastní zájmy, se mýlí,“ uvedla Čaputová. Dodala, že solidarita Západu s Ukrajinou má výhody i pro jeho vlastní bezpečnost.

Zobrazit celý online

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa