Pátek 21. června 2024
Svátek slaví Alois, zítra Pavla
Oblačno, bouřka 30°C

Lídryně běloruské opozice převzaly ocenění, co dostal i Havel. Jsou nám vzorem, uznala ministryně

Autor: ČTK - 
26. května 2022
14:58

Běloruské opoziční političky Svjatlana Cichanouská a Veronika Capkalová dnes v západoněmeckých Cáchách osobně převzaly Mezinárodní cenu Karla Velikého za odvahu a nasazení v boji za svobodu a demokracii. Jejich kolegyně Maryja Kalesnikavová, která je třetí vyznamenanou, na ceremoniálu chyběla, neboť si v Bělorusku odpykává jedenáctiletý trest vězení. Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková v projevu k disidentkám ocenila jejich odvahu a označila je za vzor pro miliony žen.

„Vím, za co a proč žiju, za svobodu, napsala Maryja z vězení. Za svobodu, která je pro mnohé z nás něco zcela samozřejmého jako vzduch, který dýcháme,“ řekla Baerbocková s tím, že o svobodu je možné snadno přijít. „Za svobodu musíme všichni společně bojovat,“ prohlásila.

Vůdčí osobnosti běloruské opozice (zleva): Veranika Capkalová, Svjatlana Cichanouska a Maria Kolesnikovova. Vůdčí osobnosti běloruské opozice (zleva): Veranika Capkalová, Svjatlana Cichanouska a Maria Kolesnikovova. | Reuters

Bývalá flétnistka Kalesnikavová působila jako koordinátorka volebního štábu Viktara Babaryky, který hodlal kandidovat v běloruských prezidentských volbách v roce 2020. Poté, co úřady Babarykovi kandidaturu znemožnily, podporovala Kalesnikavová hlavní favoritku opozice Cichanouskou. Úřady Kalesnikavovou zadržely v září 2020 a poté se pokusily ji vyvézt ze země, což Baerbocková připomněla.

Kalesnikavová roztrhala svůj pas

„Když ji režim chtěl přinutit odejít ze země, tak mohla jednoduše odejít, místo toho ale na hranicích roztrhala svůj pas,“ řekla ministryně. V září loňského roku si pak Kalesnikavová vyslechla trest 11 let odnětí svobody mimo jiné za údajné výzvy k poškození národní bezpečnosti. Na dnešní ceremonii v Cáchách ji proto zastoupila sestra.

V emotivním projevu šéfka německé diplomacie hovořila o tom, jak běloruský autoritářský prezident Alexandr Lukašenko utlačuje obyvatele nejen své země, ale i Ukrajiny, neboť podporuje ruskou invazi na Ukrajinu nařízenou ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

„Bezohledný cynismus ruského a běloruského režimu se staví proti všemu, co my v Evropě činíme a za co vy tři bojujete - za mír, svobodu a také demokracii a lidská práva,“ uvedla Baerbocková o trojici vyznamenaných představitelek běloruské opozice. „Pro mě jako ministryni zahraničí je jasné, že v budoucnu musíme být mnohem kritičtější a že musíme jednat rozhodněji, pokud jsou naše hodnoty a svobody napadeny,“ dodala.

Ocenění v minulosti získal i Havel

Cena Karla Velikého je udělována v Cáchách od roku 1950 osobnostem nebo organizacím za zásluhy na sjednocení Evropy. V minulosti ji obdrželi někdejší francouzský prezident François Mitterrand, bývalý německý kancléř Helmut Kohl, americký exprezident Bill Clinton nebo bývalá německá kancléřka Angela Merkelová. V nedávných letech pak ocenění přijali například francouzský prezident Emmanuel Macron či papež František. Mezi držitele ceny patří i bývalý československý a český prezident Václav Havel, jemuž byla udělena v roce 1991.

19:08
Dnes

Ukrajinští vojáci sledují fotbalový zápas mezi Ukrajinou a Slovenskem. Podívejte se na aktuální snímky.

17:46
Dnes

Na Ukrajině žije mnoho mužů ve skrytu kvůli strachu z odvodů do armády k obraně země proti ruské invazi. S několika z nich hovořil deník The New York Times (NYT). Muži si nechávají doručovat jídlo, pracují z domova a ve skupinách na sociálních sítích, které mají desítky tisíc členů, sledují pohyb odvodových důstojníků.

Pětačtyřicetiletý Vladyslav tráví většinu dní ve svém bytě, z jehož oken často dalekohledem vyhlíží na ulici, kde u vstupu do metra důstojníci zastavují kolemjdoucí muže a kontrolují, zda v souladu s novým zákonem aktualizovali své údaje na vládním webu. Jde o první krok před možným povoláním do armády, popisuje NYT.

„Bojím se, že nedostanu dostatečný výcvik, přesunou mě blíž k frontě a zemřu nesmyslně,“ popsal 28letý webdesignér Mykyta ze Lvova. Jeho strach sdílí někteří vojenští analytici, kteří uvádí, že ukrajinským jednotkám často chybí potřebný výcvik.

16:47
Dnes

Růst spotřeby alkoholu v Rusku dosáhl nejvyšší úrovně za posledních 8 let, píše deník The Times. Podle analýzy státních statistik nakupovali v roce 2023 Rusové starší 14 let v průměru 8 litrů čistého alkoholu na hlavu. Takový růst je připisován „psychologickému napětí“ v důsledku války.

Zobrazit celý online

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi