Pondělí 4. prosince 2023
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Oblačno, sněžení -3°C

„Americká panička a blbec premiér tu chystají fašismus.“ Fico zuří kvůli obvinění ze zločinu

Aktualizováno -
23. dubna 2022
17:44
Autor: mav, ČTK - 
23. dubna 2022
16:58

Dlouholetý slovenský premiér a nadále předseda sociální demokracie (Směr-SD) Robert Fico byl obviněn ze zneužívání policie a finanční správy k diskreditaci oponentů a založení kriminální skupiny, mimo jiné spolu se svým tehdejším ministrem vnitra Robertem Kaliňákem. Toho odpoledne poslal soud do vazby. Označuje to za pomstu liberální vlády, která dnes likviduje slovenskou demokracii. Zatím Fica chrání poslanecká imunita, čeká se, zda ho kolegové vydají k vazebnímu stíhání.

„Vládní koalice se rozhodla odstranit z cesty každého, kdo zavází, a pro ten účel je připravená použít nejšpinavější fašistické metody, za které by se nestyděli estébáci 50. let a nacisti 30. let,“ pronesl Fico na sobotní tiskové konferenci.

„Napřed zbavili mandátu Mariana Kotlebu,“ tedy předsedu krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko, uvedl Fico a pozastavil se nad tím, že nešlo o násilný trestný čin. Původně dostal Kotleba dokonce čtyřleté vězení za to, že třem rodinám předal finanční dar ve výši 1488 eur – čísla 14 a 88 jsou známými symboly bílých nacionalistů a nacistů. Učinil tak o výročí vzniku Slovenského státu, který kolaboroval s Hitlerem. Nejvyšší soud trest nedávno zmírnil na podmínku.

„Pak přichází na řadu další předseda politické strany, a to jsem já,“ pokračoval Fico. „Člověk je nejdéle ve funkci předsedy vlády. A pak, po dvou letech prohledávání všech šuplíků, vytahování kostlivců ze skříní, vymyslí takovou hovadinu. Ani nemají fantazii,“ posmíval se expremiér. „Jsem do určité míry rád, že po dvou letech strašného hledání mě nebyli schopni obvinit z žádné korupce, ekonomické trestné činnosti, násilného činu, nějakého znásilnění. Tím, že jsem své dobré spolupracovníky jmenoval do funkcí, tak jsem zločinec, který má jít na 7-12 let do vězení. To nemá nic společného s pojistkou, to je obyčejná pomsta, revanš.“

„Americkou paničku máme ve funkci prezidentky slovenské republiky. Ze Slovenska udělali chudou americkou gubernii, zatáhli ji do války a uvedli ji do neštěstí,“ hovořil dál Fico. Prezidentcku slovenská sociální demokracie označuje už nějakou dobu za americkou agentku. Po ní se Fico navezl i do Eduarda Hegera, který je právě rok předsedou vlády: „A ten blbec Heger, promiňte, že to tak řeknu, ale je to blbec. Ten řekne, že neví, o co jde, ale je dobře, že Fico jde do vazby.“

Místo vysvětlování obvinění se Fico obrátil do minulosti a považoval za důležité zmínit, že si brzy Slovensko připomene 30 let od schválení svrchovanosti, vzniku ústavy a nakonec vzniku nezávislého státu (1. 1. 1993). „Proč jsme cinkali klíči roku 1989? Abyste po 30 letech zavřeli každého, kdo má jiný názor než Čaputová, Heger, Lipšic?!“ zakončil historický exkurz. Daniel Lipšic je bývalý ministr spravedlnosti a vnitra, nyní speciální prokurátor.

„Zkuste někdo zveřejnit informaci, která bude mít citlivý charakter, která se bude týkat financí některého politika, co teď sedí ve vládě. Lipšicovci z vás udělají organizovanou kriminální skupinu. Potřebují odstranit hubaté politiky, kteří se nebojí," hřímal na tiskové konferenci. „A pak přijdete na řadu vy, novináři, protože na denní bázi pracujete s informacemi, s nimiž jsem pracoval já jako předseda vlády. Vzpomeňte si, až za pár měsíců budete obhajovat své kolegy s pouty na rukou, které bude Lipšic považovat za nepřátele státu.“

Falešný podpis i poprava

Kromě toho Fico tvrdí, že podpis košického prokurátora na obvinění je zfalšovaný. Žádný důkaz nedodal, prý to pozná – a zjevně prý prokurátor ten spis nemohl prostudovat.

Případné vazební stíhání Fico vykreslil jako „fakticky fyzickou likvidaci“; nepochybuje ovšem, že ho poslanci vydají. „Pokud mě najdete oběšeného, tak jsem to neudělal já.“

Místopředseda Smeru Ľuboš Blaha si na tiskové konferenci ještě přisadil: „Hitler nezačal posíláním Židů koncentráku, začal posíláním opozičních lídrů do koncentráků, novinářů. Podle této logiky je každá politická strana zločineckou organizací. Posílají je do vazby za politickou práci.“ A prezidentce to je podle něj jedno, což ilustroval jejím sobotním programem: „Zuzana Čaputová se tváří, že o nic nejde, sází dnes stromečky, popíjí italskou kávičku, navštěvuje Koloseum.“ Posléze Blaha varoval před nástupem fašismu. „Buďme připraveni na mobilizaci,“ vyzval spoluobčany.

Strana už prý kontaktovala řadu představitelů evropských zemí, Evropskou komisi i nejvýznamnější frakce Evropského parlamentu. „Uvědomí si, že tím vředem v právním státě není Maďarsko, Polsko ani Malta. Největším vředem v historii je Slovensko,“ dodal Fico.

Kaliňák ve vazbě

Kaliňák bude stíhán vazebně. Rozhodl o tom v sobotu soudce Specializovaného trestního soudu, řekla novinářům mluvčí soudu Katarína Kudjáková. Kaliňák podal vůči verdiktu stížnost, kterou projedná nejvyšší soud; na jeho rozhodnutí bude někdejší politik čekat ve vazbě.

Žalobce žádal uvalit na Kaliňáka vazbu z obavy, že by exministr na svobodě mohl například ovlivňovat svědky nebo další obviněné, případně jinak mařit vyšetřování. Kaliňák podle svých obhájců obvinění označil za politickou kauzu. Obhajoba tvrdila, že v případu neshledala žádný důvod k vazebnímu stíhání, poukazovala rovněž na dlouhý časový odstup od údajného spáchání trestných činů po exministrově obvinění.

Video  Robert Fico o situaci na Slovensku  - Zdeněk Matyáš
Video se připravuje ...

horaIysa ( 23. dubna 2022 23:49 )

Blbe....

tom999 ( 23. dubna 2022 19:08 )

Spotřeba a náklady
Pokud jde o náklady, s vodíkovým Nexem zatím jezdíme mírně přes 1 kg/100 km vodíku, přičemž kilogram vodíku v sousedním Německu stojí okolo 9,50 eur, což vychází na náklady v přepočtu okolo 2,50 Kč na kilometr. I kdybychom to porovnávali s větším a výkonnějším Audi e-tron, které má spotřebu okolo 25 kWh/100 km, jsme při nabíjení z domácí zásuvky přibližně na polovičních nákladech na kilometr 1,25 Kc. /6.2021/

Náklady na palivo na kilometr jízdy
Zdroj energie Cena za jednotku Průměrná spotřeba Cena za kilometr
domácí nabíjení 3,31 Kč/kWh 20,87 kWh/100 km 0,69 Kč
veřejné AC nabíjení 5,67 Kč/kWh 20,87 kWh/100 km 1,18 Kč
veřejné DC nabíjení 7,17 Kč/kWh 20,87 kWh/100 km 1,50 Kč
benzin 35,90 Kč/l 7,15 l/100 km 2,57 Kč
nafta 34,89 Kč/l 6,28 l/100 km 2,19 Kč
CNG 38,17 Kč/kg 4,45 kg/100 km 1,70 Kč
LPG 15,58 Kč/l 8,22 l/100 km 1,28 Kč.........

CENY leden 2022 . . . . .

jenomze za tech par mesicu - ceny v dubnu 2022 vyrazne vyssi

++Benzín
43,70
++Nafta
45,90
++LPG 24,90
++CNG 68,00 ........

tom999 ( 23. dubna 2022 18:21 )

T r i H y B u s - (původně H2bus; továrním označením Škoda 24FC) je č e s k ý hybridní autobus na vodíkový pohon, elektrobus čerpající energii z palivových článků, který byl vyvíjen od roku 2006 Ústavem jaderného výzkumu v Řeži.

Prototyp byl dokončen v polovině roku 2009 a do provozu nasazen u firmy Nerabus (skupina Veolia Transport Česká republika) na lince městské hromadné dopravy v Neratovicích -- [Spotřeba se odhaduje asi na 7,5 kg nebo 8 kg vodíku na 100 kilo­metrů­....do­jezdu 400 až 500 kilometrů.....

Jaké jsou náklady provozu vodíkového busu v porovnání s klasickým dieselovým?

Vhledem k vysoké účinnosti hybridního vodíkového pohonu (a zároveň trojnásobné výhřevnosti vodíku oproti benzínu) jsou provozní náklady zhruba o 1/3 nižší než u srovnatelného dieselového autobusu.

Co na vodíkový autobus říkají samotní pasažéři, jaké jsou prozatím ohlasy běžných cestujících, případně zástupců města?

Objektivně lze konstatovat, že provoz je prostý vibrací a výrazně tišší než klasický autobus.

tom999 ( 23. dubna 2022 18:08 )

no on je problem , ze si soudruzi na Slovesnku tyto ekoekstreisty D O B R O V O L N E vychovali . . . . . . .

1-!! pokud mluvime o EKOLOGII - tak staci naplnit 100% nazev EKOLOGIE a to je ze dne na den pouzivat VODIK na vse !!!! a zacit u aut vseho typu !!!

nemusite stavet dobijeci stanice - jedna stanice stoji miliony korun,,,,, A CO po 8 letech zivotnosti baterii do tech AUT !!??!! totalni katastrofa - likvidace - reciklace !!!!!!!!! . . . . . .

pominme jednu nejdulezitejsi vec pri provozu - auta na baterie jezdi v cladnem pocasi na vyrazne nizsi v y k o n az 60% ztrata !!!!! - to se nepise !!!

u vodikovych motoru toto rozhodne nenastane !!!

TAKZE ekologove jsou E K O T E R O R I S T E !!!!!!!

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud