Neděle 16. června 2024
Svátek slaví Zbyněk, zítra Adolf
Oblačno 22°C

Vražda Jána Kuciaka (†27) a jeho partnerky znovu u soudu: O Kočnerovi a Aleně Zs. rozhodne nový senát

Autor: ČTK - 
14. dubna 2022
10:17

V novém složení dnes soudní senát na Slovensku začal opět projednávat případ vraždy novináře Jána Kuciaka, při které byla zastřelena i jeho přítelkyně Martina Kušnírová. Před Specializovaným trestním soudem (STS) stanuli obžalovaní Marian Kočner a jeho známá Alena Zs., kteří byli tímto soudem v roce 2020 zproštěni obžaloby. Jeho verdikt ale loni zrušil slovenský nejvyšší soud.

Další tři dříve stíhaní v kauze, včetně vraha zmíněné dvojice, si po vynesení pravomocných verdiktů již odpykávají dlouholeté tresty vězení. Případ objednávky Kuciakovy vraždy soud spojil s jinou kauzou, ve které jsou stíhaní také Kočner a Zsuzsová.

Obhajoba dříve uspěla s námitkou podjatosti vůči nové člence senátu STS, kterou tak nahradil jiný soudce. Naopak, žalobce neprosadil podobný návrh vůči zbylým dvěma členům senátu. Právě námitky obhajoby poznamenaly průběh únorového líčení v případu, které ještě vedl soudní senát v předchozím složení.

Prokurátoři dopoledne přednesli u soudu obžalobu v obou projednávaných kauzách. Žádný z obžalovaných neprojevil zájem o uzavření dohody o vině a trestu, která výměnou za doznání umožňuje uložit mírnější trest než v případě dokázání viny v obvyklém soudním procesu.

Investigativní reportér Kuciak byl spolu se svou přítelkyní zastřelen v roce 2018 v jejich domě. Obžaloba tvrdí, že Kočner si Kuciakovu vraždu objednal ze msty za to, že novinář poukazoval na jeho podezřelou ekonomickou činnost, což mohlo Kočnerovi také překazit plánovaný vstup do politiky. Alena Zs. podle obžaloby zločin zprostředkovala.

Vražda vyústila na Slovensku před čtyřmi lety v rozsáhlé protivládní demonstrace a v politickou krizi. Z funkce premiéra tehdy odstoupil Robert Fico, jehož strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) po porážce v parlamentních volbách v roce 2020 skončila v opozici.

Video  Záběry z místa činu: V téhle ulici někdo zastřelil slovenského novináře a jeho přítelkyni  - Joj TV, Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

STS, který se v zemi zabývá i nejzávažnějšími kriminálními případy, by se měl na základě verdiktu nejvyššího soudu zabývat v Kuciakově kauze i některými dříve neprojednanými důkazy.

Případ vraždy Kuciaka a Kušnírové soud spojil s obžalobou z přípravy nedokonaných vražd prokurátorů i právníka, z nichž dva se mezitím stali čelnými představiteli slovenské prokuratury; Maroš Žilinka je nyní generálním prokurátorem a Daniel Lipšic šéfem úřadu speciální prokuratury, což je elitní složka slovenské prokuratury. V této kauze čelí obžalobě pět osob, včetně Kočnera a Zsuzsové. Také v tomto případu je Kočner souzen pro podezření, že si vraždy objednal.

Kočner si v současnosti odpykává dlouholetý trest vězení za padělání směnek, Zsuzsová byla loni pravomocně odsouzena za podíl na jiné vraždě.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi