Pondělí 4. března 2024
Svátek slaví Stela, zítra Kazimír
Oblačno 11°C

Slováci zastavili stíhání expremiéra Fica. Byl podezřelý z podněcování k protestu

Autor: ČTK - 
10. ledna 2022
17:18

Prokurátor zrušil stíhání bývalého slovenského premiéra a šéfa nyní opozičních sociálních demokratů (Směr-SD) Roberta Fica, který byl podezřelý z trestného činu podněcování během lockdownu. Na dotaz ČTK to potvrdili policejní mluvčí Michal Szeiff i mluvčí prokuratury Juraj Chylo. Fico tuto informaci novinářům sdělil už dopoledne, kdy se odvolal na vyjádření svého právního zástupce.

Policie v prosinci expremiéra obvinila, že v době vyhlášeného nouzového stavu, zákazu shromažďování a zákazu vycházení s výjimkami během silné třetí vlny koronavirové nákazy vyzýval obyvatele k účasti na protivládní akci. Fica tehdy policisté předvedli na služebnu před plánovaným protestem formou jízdy aut ulicemi Bratislavy.

Zadržení expremiéra Roberta Fica. Zadržení expremiéra Roberta Fica. | Facebook Smer SD

Mluvčí krajské prokuratury v Bratislavě Chylo na dotaz ČTK uvedl, že v případu kromě jiného nebyly splněny podmínky pro stíhání za podněcování a že výzvy Fica nemohly vyústit v zákonem předpokládané neplnění důležité povinnosti. Za tu policie označovala zákaz vycházení.

Fico obvinění odmítal

Fico od začátku obvinění odmítal a tvrdil, že cílem policie bylo zabránit jeho účasti na protestu. Szeiff uvedl, že prokurátor zrušil nejen obvinění bývalého premiéra, ale i samotné policejní usnesení o zahájení trestního stíhání ve věci podněcování.

Vyšetřování pro podezření ze stejného trestného činu jako ve Ficově kauze slovenská policie zahájila už dříve, když v souvislosti s demonstrací před budovou parlamentu policisté zadrželi šéfa slovenské komory zdravotnických záchranářů a jeho kolegu. Následně prokurátor i v tomto případě stíhání zrušil.

Video  Robert Fico o situaci na Slovensku  - Zdeněk Matyáš
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi