Pondělí 29. května 2023
Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand
Polojasno 23°C

Takhle slavila Valentýn první dáma: Třikrát očkovaná Bidenová sladila respirátor s kabátem

Autor: Darina Jíchová - 
15. února 2022
16:14

Světový tisk plní zprávy o ústupu pandemie covidu-19, která na dva roky svírala planetu. Státy přicházejí s uvolňováním opatření a lidé se vracejí do normálu. V Bílém domě při oslavách svátku sv. Valentýna to však na konec pandemie rozhodně nevypadalo. První dáma Jill Bidenová v růžovém vítala děti ve dvou rouškách, ústenky měli i školáčci, uvedl list Daily Mail.

Už dříve se upozorňovalo na to, že zaměstnanci Bílého domu nechtějí dopustit, aby se prezident Joe Biden nakazil covidem-19. Zdá se, že toto preventivní opatření platí i dál. Biden i jeho manželka jsou rovněž oba po posilovací dávce očkování proti covidu-19. Spojené státy jsou v dodržování restrikcí nejednotné, v Bílém domě se sice dál dbá na opatření, na finále amerického fotbalu, tzv. Super Bowlu, se na losangeleském stadionu sešly desetitisíce fanoušků bez roušek.

Bidenová si na setkání s dětmi vzala roušku, rozhodně však nedodržovala sociální distancování a školáky po Bílém domě prováděla za ruku. Zástupci Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) vysvětlil, že událost byla v souladu s restrikcemi a doporučeními. Také roušky by se už co nevidět měly stát věcí minulosti, Karine Jeanová-Pierrová z tiskového oddělení Bílého domu oznámila, že Washington D. C. připravuje zrušení povinnosti nosit roušky ve vnitřních prostorách.

Starostka americké metropole Muriel Bowserová dodala, že prozatím se počítá s tím, že nutnost zakrývat si nos a ústa bude v platnosti do 1. března. Také další americké státy pomalu ustupují od opatření spojených s covidem-19.

Američané svou první dámu kritizovali

Bidenová však neponechává nic náhodě, první rok v roli první dámy USA strávila propagací očkování proti covidu-19 a dodržování vyhlášených pravidel. Svátek zamilovaných slavila s dětmi ze základní školy Aiton Elementary School. Elegantní Bidenová skryla jednorázovou chirurgickou roušku pod slušivou růžovou ústenku.

Pro malé školáčky měla připravené dárkové taštičky se sladkostmi, i když všichni účastníci valentýnské akce byli „zarouškovaní“, jiné restrikce se nedodržovaly. První dáma se s dětmi vodila za ruku a objímala. Její chování jí vytkli uživatelé twitteru. „Dětem dá roušky a pak je chytne za ruku. Co je to za logiku? A oni tomu říkají věda,“ rozčilovali se Američané na sociální síti. „To je normální? Dát dětem roušky i venku,“ přidal se další z uživatelů twitteru.

Jeanová-Pierreová, ale i další Bidenovi lidé už mnohokrát vystoupili v rouškách i venku, nenosí je však tak striktně jako uvnitř. Experti CDC jsou proti rozhodnutí několika států, které už nyní ukončily nutnost nosit roušky. Počty nakažených v USA klesají a vypadá to, že země přečkala vlnu varianty omikron, CDC upozornilo nicméně na to, že zůstávají vysoké počty hospitalizovaných s covidem-19.

Valentýnská výzdoba Bílého domu

První dáma připravila vnitřní i venkovní výzdobu Bílého domu, dominovala pro Valentýn charakteristická srdíčka, a to různých velikostí od obřích po malá papírová. Bidenová vysvětlila, že letošní sváteční poslání je jednoznačné: víra, naděje a láska. Neopomněla ani na své mazlíčky, pejska a kočičku.

První dáma USA Jill Bidenová. První dáma USA Jill Bidenová. | Reuters

Pro nového psa Commandera a kočku Willow nechala udělat dřevěné dekorace v jejich nadživotní velikosti. Obří srdce v zahradě Bílého domu obsahuje citace z Bible. Interiér prezidentské sídla zdobí 42 výtvarných děl, které připravili právě školáčci, již se v pondělí 14. února přišli na svoje výtvory podívat.

Video  Potlesk pro Jill Bidenovou a chladná Melania  - Reuters
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa