Sobota 25. května 2024
Svátek slaví Viola, zítra Filip
Oblačno, bouřka 21°C

Očkování dětí do 12 let: Řada už mírný omikron prodělala, míní vědec. Obavy z mutací trvají

Autor: Darina Jíchová - 
13. února 2022
21:12

Očkování je jednoznačnou zbraní proti covidu-19, dokazují to množící se studie. Vakcíny snižují riziko vážného průběhu nemoci, hospitalizace či úmrtí. Očkování je přístupné nejen pro dospělou populaci, ale také pro děti od 5 let. Britský expert na infekční choroby Paul Hunter se však domnívá, že u věkové kategorie 5-11 let nemá očkování takový význam jako u dalších věkových skupin. Vysvětlil to tím, že děti tohoto věku mají přirozenou imunitu, protože covid-19 prodělaly, uvedl list Daily Mail.

Hunter doplnil, že většina dětí pod 12 let už virus prodělala, to potvrdila i data z Národního statistického úřadu (ONS), podle kterého tři čtvrtiny dětí ve věku 8 až 11 let mají protilátky proti covidu-19. Údaje ONS z 10. ledna uvádějí, že mezi 63 až 73 procenty dětí této věkové skupiny má protilátky na covid-19.

Britové mají očkování pro dětí 5-11 let nastaveno tak, že vakcínu dostanou jen ty děti, které patří k více ohroženým. Dvě dávky jsou jim podány v rozmezí 8 týdnů. To v Česku se očkují všechny děti.

Expert: Děti už omikron měly

„Dostáváme se do situace, kdy je vakcína u této věkové skupiny skoro až zbytečná,“ řekl Hunter a poukázal na to, že většina dětí mladšího školního věku prodělala „mírný omikron“ ještě před Vánoci či těsně po nich, kdy Británii drtila tato varianta.

Očkování dětí bude tento týden probírat i vládní poradní tým. Očekává se však, že Smíšená komise pro očkování a imunizaci (JCVI) navrhne, aby se Británie zařadila po bok Spojených států a zemí Evropské unie, kde se očkují všechny děti, nejen ty klinicky ohrožené.

Očkování dětí proti koronavirus v USA Očkování dětí proti koronavirus v USA | Reuters

Děti během pandemie nikdy nepatřily mezi nejrizikovější skupinu, tu představují senioři, nicméně covid-19 se samozřejmě nevyhýbal ani nezletilým. „V Anglii během prvního roku pandemie podlehlo covidu pouze 6 dětí, u kterých nebyly registrovány preexistující zdravotní obtíže,“ připomněl Hunter. On sám by proto nenavrhl očkování zdravých dětí mladších 12 let.

„Mám k tomu hned několik důvodů, tím hlavním je asi to, že za poslední týdny jsme viděli zvýšený počet infikovaných dětí,“ Hunter objasnil, že děti se nakazily omikronem, prodělaly ho a nyní mají přirozenou imunitu a vakcinace by v této chvíli podle něj ztratila na významu. „JCVI v září schválila očkování skupiny 12 až 15 let, důvodem bylo udržet otevřené školy a nenarušit výuku. Výsledky to úplně nepřineslo,“ školy se sice plošně nezavíraly, výuka ale byla narušena odchody do izolace.

Imunoložka se bojí mutací

„Myslím, že teď je pozdě naočkovat všechny děti ve věku 5 až 11 let, když už většina z nich omikron měla,“ zopakoval Hunter. Imunoložka Elizabeth Mannová úplně s Hunterem nesouhlasí, podle ní je vysoké nebezpečí, že virus opět zmutuje, a očkovat by se tak měli nechat všichni, včetně dětí.

„Ano, riziko těžkého průběhu nemoci u dětí je velmi nízké, ale covid neustále mutuje, a to dost rychle. Není úplně nereálné, že další varianta bude mnohem nebezpečnější,“ upozornila expertka. „Covid není něco, co jen tak zmizí, proto by bylo nejlepší, abychom všichni měli tu nejlepší možnou ochranu,“ dodala Mannová. Vyslovila se pro očkování věkové skupiny 5 až 11 let.

„Pokud se děti nakazí, je jedno, jestli budou mít mírný průběh, stále budou v ohrožení dlouhého covidu. To je asi, proč bych s vakcinací dětí neváhala,“ uvedla Mannová. Připustila však, že o vakcinaci dětí mladších 12 let nevzniklo v Británii ještě dost studií. Ji osobně by zajímalo, jak je to u této skupiny s myokarditidou. Američtí a izraelští vědci v loňském roce sestavili výzkum, kde uvedli, že vakcína u mladých lidí do 30 let může způsobit zánět srdeční svaloviny. V Británii jej zaznamenali jen zřídka, možná proto, že dvě dávky dělilo minimálně 12 týdnů.

Myokarditida u mladých

Američtí odborníci vysvětlili, že na každý milion osob naočkovaných Modernou se objeví o 21 případů myokarditidy více, než je tomu u skupiny, která dostala Pfizer. Jedná se většinou o lidi ve věku 18 až 39 let a převážně muže. To je jeden z důvodů, proč severské země jako Švédsko či Dánsko omezily užívání Moderny pro mladé lidi.

„Všechny schválené vakcíny včetně Moderny jsou bezpečné a benefity očkování dalekosáhle převažují nad potenciálním nebezpečím výskytu nežádoucích účinků,“ reagovalo Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Vědci se problematice věnovali i hlouběji, některé studie dokonce uvedly, že pravděpodobnost, že se u člověka po očkování objeví myokarditida, je mnohokrát nižší než pravděpodobnost nákazy covidem-19.

„Strach z myokarditidy se v Británii nepotvrdil,“ souhlasil Hunter. „Samozřejmě jsme se toho báli, nakonec to však nebylo tak hrozné,“ doplnil. Také Hunter si je vědom toho, že očkování malých dětí ještě nebyla věnovaná taková pozornost, není to však hlavním důvodem, proč by vakcinaci nedoporučil. Tím je pořád to, že děti v nedávné době covid-19 prodělaly, a očkovat je teď, když mají přirozenou imunitu, nedává smysl.

Video  Pediatr: 5 důvodů proč očkovat děti proti covidu. A od jakého věku?  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa