Čtvrtek 8. června 2023
Svátek slaví Medard, zítra Stanislava
Oblačno, bouřka 21°C

Bílý dům se děsí, že Biden (79) dostane covid. Úřad zavedl striktní ochranu

Autor: Darina Jíchová - 
2. února 2022
16:53

Představitelé Bílého domu se obávají, co by se stalo, kdyby se prezident Spojených států Joe Biden (79) nakazil covidem-19. Dělají tak všechno pro to, aby americký lídr nepřišel do kontaktu s virem ani nakaženými. Podle všeho jim nejde jen o prezidentovo zdraví, ale také o to, co by jeho nemoc pro USA znamenala. Pokud by Biden onemocněl, mohlo by to živit pochyby o účinnosti vakcín a negovat jeho slib, že „zastaví covid“, uvedl list Daily Mail.

Bidenův tým se bojí toho, k čemu by došlo v případě prezidentovy nákazy. Jsou toho názoru, že by to jeho kritici použili proti němu. Covid-19 se politikům rozhodně nevyhýbá, například britský premiér Boris Johnson během první vlny pandemie dokonce skončil v nemocnici, mladá americká kongresmanka Alexandria Ocasio-Cortezová zase vypověděla, že ani „mírný covid není žádná sranda“.

Zvýšená bezpečnostní opatření platící pro Bidena byla patrná například na pondělním jednání prezidenta s guvernéry. Biden seděl ve vzdálenosti více než tři metry od ostatních a jen on dostal vodu, aby si nikdo jiný nemusel sundávat roušku, a to včetně viceprezidentky Kamaly Harrisové a jeho kabinetu.

Ochrana Bidena

Američané na rozdíl například od Čechů nosí jednorázové chirurgické roušky, v Bílém domě se však v poslední době začaly objevovat i respirátory typické právě pro Česko. Tento striktní program by však mohl ohrozit Bidenovu proticovidovou kampaň, zvláště pak jeho opakovaná ujištění, že očkovaní Američané po boosteru se mohou vrátit k normálnímu chodu života.

Pokud by se Biden nakazil, neočkované Američany by to s největší pravděpodobností ujistilo v tom, že vakcíny nejsou efektivní. Na druhou stranu není překvapivé, že se Bidenovi lidé snaží prezidenta ochránit. Podle vědců to však zpomaluje odklon od pandemie k endemii, což je jeden ze slibů, který současná administrativa dala Američanům. Vysoce nakažlivá mutace covidu-19 omikron však trochu vládě, jež by se ráda soustředila hlavně na ekonomickou a psychologickou obnovu země, hatí plány.

Americký prezident Joe Biden Americký prezident Joe Biden | Reuters

Podle Bidena je „vlna omikronu znepokojující, ale není to důvod k panice“. Jeho poradci i zdravotničtí experti v posledních týdnech zkoumali, jak zvýšit prevenci proti covidu-19 v Bílém domě. Zároveň pak na každé tiskové konferenci zdůrazňují, jak efektivní vakcíny jsou, a to i proti mutacím, včetně omikronu.

„Bude líp.“

„Máme prostředky proti covidu - vakcíny, posilovací dávky, roušky, testy a tabletky. Tyhle prostředky zachraňují životy a udržují otevřené školy i podniky,“ prohlásil již několikrát Biden. „Bude líp,“ uklidnil následně Američany. Biden ve svém věku 79 let patří do vysoce ohrožené skupiny a jeho lidé dělají od počátku pandemie všechno pro to, aby se mu nákaza vyhnula.

Během prezidentské kampaně v roce 2020 pořádal online mítinky ze studia umístěného ve sklepě svého domu v Delaware. Obklopovala ho bublina denně testovaných poradců, pro které platily přísné restrikce. Tuhle opatrnost si s sebou přinesl i do Bílého domu. Na rozdíl od svého předchůdce Donalda Trumpa, jenž rovněž prodělal covid-19, se současná administrativa řídí radami Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

Nespočet studií od počátku vakcinace dokázalo a potvrdilo účinnost vakcín, případně boosterů, nicméně Američané, a nejen oni, jsou vůči očkování čím dál skeptičtější. V USA se plošně rozvolnila některá opatření, jako problematická se ukázala pravidla nošení roušek. Na jaře CDC zrušila povinnost nosit roušky ve vnitřních prostorách pro plně očkované, už za pár měsíců se však opatření muselo vrátit.

Restrikce v Bílém domě

Mluvčí Bílého domu Jen Psakiová v lednu potvrdila, že v Bílém domě skutečně platí přísná opatření, zaměstnanci jsou denně testováni, nosí roušky, nově i respirátory, jednání jsou limitována na 30 osob, dodržují se bezpečné vzdálenosti, dbá se na ventilaci prostor… Ještě přísnější pravidla jsou nastavena pro chvíle, kdy si Biden odloží roušku. Zdůraznila také, že prezident a jeho tým bedlivě sledují vysoké počty nakažených. Denní přírůstky se sice pohybují kolem 300 tisíc pacientů, oproti polovině ledna je to však pokles.

Podle poradců si Biden užívá, když může opustit Bílý dům. Během svého druhého roku v prezidentském křesle by chtěl více cestovat po USA i po světě. Stejné přání má i viceprezidentka Harrisová. Oproti dvěma politikům jejich partneři, první dáma Jill Bidenová a druhý gentleman Douglas Emhoff, i během pandemie procestovali USA, a to hlavně proto, aby propagovali vakcinaci.

Video  Boj s covidem ve škole: Děti trpí samotou. Ředitel zmínil těžkou dobu i to, proč sám dezinfikoval lavice.  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Skrhola ( 3. února 2022 15:22 )

buban: Ani jedno zakázaný sprostý slovíčko sem neřek takže ani neni co censůrovat, jen vopakuju co sem někde zaslech

buban ( 2. února 2022 21:32 )

To Skrhola:jest s podivem,že Váš příspěvek ples.ko.ni nesmazali-mně včera zrušili za podstatně jemnější příspěvky.

Skrhola ( 2. února 2022 21:07 )

Prej už dědka Bajdenskýho nemůžou pustit ani z hajzlu aby jim nepodělal celej Vajthaus

buban ( 2. února 2022 21:02 )

To kaktus-nebuďte až tak negativní-já bych jeho IQ odhadla na úroveň pokojové teploty.Nejsem sice Džamila,ale Alzheimer je u něj evidentní(vím,o čem je,zemřel mně na něj tatínek u nás doma).

Skrhola ( 2. února 2022 21:00 )

Už by dědek vypelichanej moh zaklepat bačkorama

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa