Úterý 28. května 2024
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Oblačno, bouřka 21°C

Nová mutace omikronu se šíří rychleji, varují experti. Objevily se i nové příznaky

Aktualizováno -
1. února 2022
16:30
Autor: tsv - 
1. února 2022
05:00

Evropští vědci varují před novou variantou omikronu známou jako BA.2 nebo jako „utajená mutace“. Podle dosavadních dat se šíří ještě rychleji než původní omikron, hospitalizací ale zatím v přímé souvislosti s variantou nepřibývá, uklidňují instituce. Experti z Británie odhalili dva nové příznaky spojené s nákazou omikronem. Na co si dát pozor?

Na snazší přenos viru s mutací BA.2 poukázala britská Agentura pro zdravotní bezpečnost (UKHSA), podle které se na základě zaregistrovaných případů šíří ještě znatelně rychleji než původní omikron. Ten přitom sám patří mezi nejnakažlivější varianty dosud odhalené od propuknutí pandemie v roce 2020.

V Británii se od loňského listopadu objevilo přes 420 případů „utajené mutace“, což je v porovnání se zbytkem Evropy a Indií stále velmi málo. Počty nakažených se denně násobí a podle světových dat se ohniskem varianty zřejmě stalo Dánsko. Země v tuto chvíli hlásí minimálně 6 400 potvrzených případů BA.2. Varianta už stihla obletět také více než polovinu Spojených států, ohlásilo místní Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

„Vidíme, že BA.2 se šíří rychleji, což se projevilo ve všech regionech Anglie,“ řekla pro server Mirror hlavní lékařská poradkyně UKHSA Susan Hopkinsová. Agentura podle ní také odhalila vyšší riziko nákazy mezi členy jedné domácnosti. „Ačkoli počty hospitalizací a úmrtí jsou stále nízké, případů je v některých oblastech a věkových skupinách hodně. Je tedy důležité dál jednat s rozvahou.“

Očkování funguje a Dáni se nebojí

Británie nedávno zrušila povinnost nosit roušky na veřejných místech, podle Hopkinsové ale není dobrý nápad nechávat je doma. „Noste roušky v zalidněných prostorách. Očkujte se, abyste se ochránili před covidem. Pokud máte příznaky, nechte se otestovat,“ radí lékařka. Vakcína je podle předběžného zkoumání stejně efektivní proti BA.2 jako proti původnímu omikronu, zjistili vědci.

Experti z Dánska se nové mutace příliš nebojí, s novými variantami je podle nich třeba počítat i do budoucna. „Nevidíme žádné rozdíly v počtech hospitalizací nebo úmrtí, takže to zatím není nic, co by v nás vyvolávalo obavy,“ řekl Anders Fomsgaard, vedoucí lékař z místního výzkumného ústavu Statens Serum Institut (SSI).

Podle Borise Pavlina z WHO ukazují data z Dánska není nebezpečnější a vyvolává podobné příznaky jako původní varianta BA.1. „Když se podíváme na další země, kde se BA.2 stává převažující, nevidíme žádné neočekávané skoky v počtech hospitalizací,“ řekl Pavlin. Podle něj nová subvarianta nejspíš ani neovlivní účinnost proticovidových vakcín.

„V tuto chvíli bychom k tomu měli přistupovat stejně jako ke každé jiné mutaci, dokud nějaká nová data neodhalí odlišné výsledky,“ pokračoval Fomsgaard. Podle britského virologa Toma Peacocka se navíc v žádném případě nejedná o mix omikronu a delty. „I s lehce vyšší přenositelností to rozhodně není změna delty na omikron. Spíš je pravděpodobně pomalejší a mírnější,“ řekl serveru DailyMail.

Bolí vás záda? Šup na testy!

O tom, že omikron často vyvolává kašel, nebo způsobuje bolesti v krku, se už nějakou dobu ví. Zvýšená teplota a ztráta čichu a chuti již od začátku pandemie osidlují první příčky na seznamu nejčastějších příznaků covidu. Kromě únavy, bolesti hlavy a rýmy ale po nákaze omikronem můžeme vykazovat ještě dva nové příznaky, varují britští experti.

Britští vědci od předloňského roku sbírají data od lidí nakažených covidem. Ti, jakmile dostanou pozitivní výsledek testu, zaznamenávají své symptomy a průběh nemoci do aplikace, díky které se odborníkům daří včas odhalovat ty nejnovější i ty nejvzácnější „vedlejší účinky“ koronaviru. Na seznamu neobvyklých příznaků teď přibyla bolest zad a motání hlavy.

„Bolesti zad jsou časté u většiny virových horeček. V porovnání s deltou ale pacienty s omikronem bolí záda mnohem častěji a naopak méně často přicházejí o čich a chuť,“ řekla pro Mirror konzultantka Ann Maryová.

„Znatelné množství těchto pacientů trpí silnou bolestí v dolní části zad a těžkou myalgií (bolestí svalů), což ještě přispívá jejich utrpení,“ dodala. K motání hlavy může podle vědců dojít jak v akutní fázi nemoci, během rekonvalescence nebo i v rámci příznaků dlouhého covidu.

Video  Velitel dobrovolníků o speciálních covidových týmech, psychických šrámech i nenápadných hrdinech  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

dobromilunka ( 2. února 2022 15:43 )

jděte už s celým kovidem do pérdele

Kamyl ( 2. února 2022 13:42 )

Kamyl ( 2. února 2022 13:42 )

Může to někdo vysvětlit ..???
Testování se uzavírá denně o 22 hod. ( i půlnoci ) a číslo je zveřejněno ráno v 6 hodin , jako včerejší číslo !!!
Testuje se dvěma testy : antigen. a PCR

Antigen testy - výsledky hned (do 15 min.)
PCR testy - výsledky do 48 hodin (!)
Přetestování pozitivních antigen. testů PCR testy na objednavku - dalších 48 hodin (!)

Jak můžou denně zveřejňovat číslo, které můžou mít až za 3- 4 dny ??? !!!

joanna5 ( 2. února 2022 12:44 )

testuje se antigennimi a potom prip. PCR - kde berou tak podrobne vysledky, zda je to omikron ci ktera zrovna mutace - vzdyt by museli delat slozite drahe testy - to nam nejak nestimuje, ze takove vysledky maji hned druhy den rano

Kamyl ( 2. února 2022 12:41 )

Delta si najde každého ,Omikronu se nikdo nevyhne,Omikron B52 je ještě rychlejší...
To ještě jde ???? Aha p roto chtějí 150 km/h na dálnici,aby nás nedostihnul

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa