„Otřeseme světem.“ Kimova KLDR se pochlubila raketami, které jsou schopné zasáhnout USA

Autor: Darina Jíchová - 
10. února 2022
05:10

Severní Korea od počátku roku 2022 provádí jeden raketový test za druhým, na nějaké dohlížel i diktátor Kim Čong-un. KLDR patří mezi zlomek zemí s jaderným arzenálem, v posledních letech navíc i za cenu přísných sankcí dál zbrojila a zdokonalila své balistické střely. Ty jsou podle všeho schopné zasáhnout i Spojené státy, informovala stanice CNN.

KLDR se chvástá tím, že její testovací odpaly střel různého doletu „otřásají světem“. Severokorejci mají pravdu v tom, že raketové zkoušky v posledních týdnech poměrně zvýšily napětí nejen v regionu. Bezpečnostní rada OSN přitom Severní Koreji testování střel zakázala, Kim si ale z nařízení nic nedělá, překážkou mu nejsou ani sankce, které zatěžují domácí ekonomiku, a za leden provedl už nejméně 7 testů. Odpálit nechal i novou hypersonickou střelu.

Úspěchy a zastrašování USA

„Jedná se o pozoruhodné úspěchy a značné posílení domácí obrany,“ komentovali zástupci severokorejského ministerstva zahraničí, jedná se také o upevnění zastrašovací politiky, a to hlavně vůči USA. Dodali, že byla vyzkoušena i mezikontinentální balistická střela Hwasong-15, jedná se o raketu s nejdelším doletem, kterou KLDR od roku 2017 odpálila. Vojenští experti se domnívají, že s touto zbraní by mohla KLDR poslat jadernou hlavici kamkoliv na území USA.

Severokorejský diktátor Kim opět provokuje, KLDR odpálila novou balistickou raketu Severokorejský diktátor Kim opět provokuje, KLDR odpálila novou balistickou raketu | Reuters

„V dnešním světě spousta států ztrácí čas ve snaze jednat s USA cestou podřizování se a slepé poslušnosti. Jedině naše země může otřást světem tím, že je schopná vypálit raketu a zasáhnout USA,“ prohlásili Severokorejci. „Na světě je přes 200 států, jen pár z nich má vodíkové bomby, mezikontinentální balistické střely a hypersonické rakety,“ navázali lidé z ministerstva zahraničí KLDR.

USA chce dialog

Americké ministerstvo zahraničí reagovalo tím, že nemá žádné nepřátelské záměry vůči KLDR, jedná se o dlouhodobější stanovisko. Diplomaté navíc opět vyzvali k obnovení dialogu, Pchjongjang Američany prozatím ignoruje. Americké ministerstvo zahraničí doplnilo to, že KDLR je hrozbou pro mezinárodní mír.

Analytička z webu 38 North Jenny Townová vysvětlila, že vyjádření Severní Korey přišlo záměrně od jejich ministerstva zahraničí a ne přímo od Kima nebo jeho nejbližších spolupracovníků. Jejich záměrem je, aby nepůsobilo tak výhrůžně. „Jejich formulace jsou dost pasivní. Neříkají, že to udělají, ale že by mohli,“ objasnila Townová.

Prohlášení přišlo u příležitosti oslav založení severokorejské armády, které připadlo na toto úterý. Na rozdíl od předešlých let se nekonala žádná vojenská přehlídka, představitelé armády však navštívili mauzoleum předešlých severokorejských vůdců.

Video  Olympiáda bez zásad fair play: Pořádání her v Pekingu je chyba, míní expert na Čínu  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi