Pondělí 4. prosince 2023
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Oblačno -4°C

Kimova první raketa v novém roce? Severní Korea asi vypálila balistickou střelu, oznámilo Japonsko

Aktualizováno -
5. ledna 2022
23:31
Autor: ČTK - 
5. ledna 2022
06:50

Severní Korea ve středu zřejmě vypálila přes své východní pobřeží balistickou střelu, uvedlo Japonsko. Jihokorejská armáda oznámila vystřelení blíže neurčeného projektilu. V případě potvrzení by se jednalo o první letošní vypálení rakety severokorejským režimem, které přišlo jen pár dní poté, co se tamní vůdce Kim Čong-un zavázal k rozvoji armády vzhledem k nestabilní mezinárodní situaci. Zkoušky balistických raket, stejně jako testy jaderných zbraní, zakazují Severní Koreji rezoluce Rady bezpečnosti 

Odpálení střely oznámila jako první japonská pobřežní stráž, podle níž se mohlo jednat o balistickou raketu. Později tuto skutečnost potvrdilo jihokorejské ministerstvo obrany a indicko-tichomořské velitelství americké armády. Podle něj odpal „zdůrazňuje destabilizující dopady nedovoleného (severokorejského) zbrojního programu“, nepředstavuje ale bezprostřední hrozbu pro území USA a jejich spojenců. Velitelství rovněž ujistilo o pokračujícím odhodlání USA chránit své spojence - Jižní Koreu a Japonsko.

Japonský ministr obrany Nobuo Kiši podle agentury Reuters řekl, že předpokládaná balistická raketa doletěla do vzdálenosti asi 500 kilometrů. „Mohla to být i raketa dlouhého doletu odpálená na kratší vzdálenost,“ řekl zpravodajskému serveru BBC News spolupracovník americké Carnegieho nadace pro mezinárodní mír Ankit Panda. V roce 2017 KLDR otestovala raketu Hwasong-15, která vystoupala do odhadované výšky 4500 kilometrů. Podle analytiků se tím ukázalo, že by potenciálně mohla zasáhnout území Spojených států.

Jihokorejský generální štáb uvedl, že dnes v 8:07 místního času (0:07 SEČ) vyletěla z hornaté vnitrozemské severokorejské provincie Janggangdo směrem na východ střela, která dopadla do moře.

Severní Korea loni v říjnu odzkoušela nový typ balistické střely odpalovaný z ponorky. Test vzbudil obavy u regionálních mocností i Spojených států, protože by dával autoritářskému režimu k dispozici technologii pro nepozorované vypálení raket.

Testování balistických střel zakazují Severní Koreji rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Pchjongjang před několika měsíci vypálil nově vyvinutou protiletadlovou střelu a krátce předtím vyzkoušel dosud neznámou údajně hypersonickou raketu. V nedávné době rovněž zkušebně odpálil balistické rakety a naváděné střely s plochou dráhou letu, které by mohly být schopny nést jadernou hlavici.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud