Úterý 23. dubna 2024
Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří
Zataženo, déšť 7°C

Traktory a školní uniformy místo atomovek. Kim Čong-un se v jubilejním projevu vyhnul USA

Autor: ČTK - 
1. ledna 2022
14:50

Severokorejský vůdce Kim Čong-un završil svůj desátý rok u moci projevem, v němž podle státních médií hovořil více o továrnách na traktory a školních uniformách než o Spojených státech nebo jaderných zbraních. Hlavním cílem KLDR v roce 2022 bude nastartování ekonomického rozvoje a zlepšení života lidí, prohlásil Kim v pátečním projevu, který přednesl na závěr několikadenního plenárního zasedání ústředního výboru vládnoucí Korejské strany práce.

Jednání se časově protnulo s desátým výročím nástupu Kim Čong-una do čela země po smrti jeho otce Kim Čong-ila v prosinci 2011. Současný vůdce totalitního státu využíval své dřívější projevy na přelomu let k důležitým politickým prohlášením, včetně těch týkajících se vztahů Pchjongjangu se Spojenými státy nebo sousední Jižní Koreou.

Shrnutí jeho posledního projevu v severokorejských médiích však neobsahuje vyjádření o USA ani o jednáních ohledně denuklearizace Korejského poloostrova. Objevila se pouze letmá zmínka o blíže neupřesněných diskusích ohledně mezikorejských vztahů a „vnějších záležitostí“. Většinu projevu Kim věnoval domácím otázkám - od ambiciózního plánu rozvoje venkova až po stravování lidí či školní uniformy.

Zaměření projevu na domácí dění tak zdůraznilo ekonomické problémy země, která je kvůli uzavření hranic v souvislosti s pandemií covidu-19 ještě izolovanější než dříve. Mezinárodní humanitární organizace přitom varují před možným nedostatkem potravin a humanitární krizí v Severní Koreji.

Podle japonské tiskové agentury Kjódó severokorejský vůdce slíbil posílení obranných schopností země. Ticho v souvislosti se severokorejskou diplomatickou politikou pro tento rok naznačuje, že se Pchjongjang stále snaží vyvíjet nové zbraně a zároveň se chce vyhnout další eskalaci napětí ve vztazích s USA a Jižní Koreou, píše Kjódó s odvoláním na politology.

Video  2019:KLDR otestovala novou raketu  - Reuters
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi