Pátek 31. května 2024
Svátek slaví Kamila, zítra Laura
Oblačno, déšť 21°C

Kimova sestra se čílí: „Sebezničující krok a zrádné chování!“ Varovala nepřátele KLDR

Aktualizováno -
10. srpna 2021
15:04
Autor: ČTK - 
10. srpna 2021
07:07

Pokud Jižní Korea a USA nyní uskuteční plány na společné vojenské cvičení, budou čelit ještě závažnější bezpečnostní hrozbě, prohlásila dnes Kim Jo-čong, sestra a blízká poradkyně severokorejského vůdce Kim Čong-una. Spojené státy a Jižní Korea začnou s přípravou na cvičení již dnes, napsala v pondělí jihokorejská agentura Jonhap, a to i přes opakovaná varování KLDR. Severní Korea později přestala odpovídat na rutinní hovory skrze komunikační linky, které země nedávno obnovily, uvedla agentura Reuters.

Společné cvičení podle Pchjongjangu poškodí pokrok dosažený ve zlepšujících se mezikorejských vztazích. Je totiž „nevítaným, sebezničujícím krokem“, který ohrožuje severekorejský lid a zvyšuje napětí na Korejském poloostrově, oznámila Kim Jo-čong v prohlášení zveřejněném severokorejskou státní agenturou KCNA.

„USA a Jižní Korea budou ignorováním našich opakovaných varování ohledně podstoupení nebezpečného válečného cvičení čelit mnohem závažnějším bezpečnostním hrozbám,“ dodala poradkyně severokorejského diktátora. Soul se podle ní dopouští „zrádného chování“, jelikož obě Koreje nedávno obnovily dlouho přerušené komunikační linky.

Později přišla z Jižní Koreje zpráva, že KLDR přestala na rutinní hovory skrze tento komunikační kanál odpovídat. Země se přes horké linky spojují obvykle dvakrát denně a severokorejští představitelé ještě ráno reagovali, později odpoledne zůstalo volání z jihu bez odezvy, uvedl Soul. Komunikační linky mezi oběma Korejemi byly přerušené zhruba rok, v červenci Pchjongjang souhlasil s jejich obnovením. Zatím však není jasné, zda KLDR komunikační kanál znovu přerušila, podotkla agentura AP.

Jihokorejské ministerstvo obrany v pondělí uvedlo, že načasování, rozsah a podoba cvičení ještě nejsou finalizovány. Americké síly v Jižní Koreji odmítly podrobnosti vzhledem k vnitřním pravidlům komentovat. Agentura AP s odvoláním na jihokorejská média uvedla, že dnes má začít předběžný výcvik a samotné vojenské cvičení by mělo trvat od 16. do 26. srpna.

Spojené státy mají v Jižní Koreji okolo 28.500 vojáků, což je dědictví korejské války z let 1950 až 1953. Americká a jihokorejská armáda pořádají manévry v srpnu pravidelně a opakovaně tím vyvolávají rozhořčené reakce Severní Koreje, která tato cvičení považuje za přípravu invaze do KLDR. V loňském roce byl rozsah cvičení omezený kvůli pandemii nemoci covid-19.

V posledních letech nicméně Jižní Korea a Spojené státy společná vojenská cvičení omezily, aby usnadnily rozhovory, jejichž cílem je přesvědčit Pchjongjang, aby zrušil svůj jaderný a raketový program výměnou za zmírnění amerických sankcí, poznamenala agentura Reuters. Jednání ovšem v roce 2019 zkrachovala. A byť KLDR i USA tvrdí, že jsou otevřeny diplomacii, obě strany zároveň očekávají první krok od druhé strany.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi