Pondělí 22. dubna 2024
Svátek slaví Evženie, zítra Vojtěch
Oblačno 7°C

Severokorejská „princezna“ se opřela do Bidenovy administrativy, kritizovala vojenské cvičení

Autor: ČTK - 
16. března 2021
08:10

V úterním prvním komentáři Severní Koreje na adresu administrativy amerického prezidenta Joea Bidena vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una kritizovala Spojené státy a Jižní Koreu za jejich společné vojenské cvičení. Američanům vzkázala, aby se vyvarovali dalších provokací, pokud si přejí „dobře spát“, informovaly agentury Reuters a AP.

Prohlášení sestry severokorejského vůdce Kim Jo-čong přichází v den, kdy americký ministr zahraničí Antony Blinken a ministr obrany Lloyd Austin zahajují cestu po Asii, během níž budou s americkými spojenci Japonskem a Jižní Koreou hovořit o KLDR a dalších regionálních záležitostech. V úterý mají na programu jednání v Tokiu a ve středu se setkají s jihokorejskými představiteli v Soulu.

Americký ministr zahraniční Anthony Blinken a ministr obrany Lloyd Austin na jednání v Japonsku se svými protějšky Tošimitsuem Motegim a Nobuoem Kišim. Americký ministr zahraniční Anthony Blinken a ministr obrany Lloyd Austin na jednání v Japonsku se svými protějšky Tošimitsuem Motegim a Nobuoem Kišim. | Reuters

Kim Jo-čong: Varování před šířením smradu

„Využíváme této příležitosti, abychom varovali novou americkou administrativu, která se bude snažit šířit v naší zemi smrad,“ uvedla Kim ve svém poselství citovaném státní zpravodajskou agenturou KCNA. „Pokud chce (americká administrativa) v příštích čtyřech letech spát v klidu, měla by se v první řadě vypouštění tohoto smradu vyvarovat.“

Bidenova vláda se podle vysoce postaveného činitele v únoru několika způsoby pokusila se Severní Koreou navázat kontakt, aby „snížila riziko eskalace“. Pchjongjang však až dosud na americké snahy nereagoval.

Vůdce KLDR Kim Čong-un se dvakrát setkal s americkým exprezidentem Donaldem Trumpem, v roce 2018 v Singapuru a rok poté ve Vietnamu. Nedokázali se však shodnout na podmínkách odvolání amerických sankcí a Pchjongjang od té doby uskutečnil řadu zkoušek raket krátkého doletu.

KLDR vadí vojenské cvičení USA a Jižní Korey

Jihokorejští a američtí vojáci v uplynulých dnech zahájili společné jarní vojenské cvičení, které se nicméně kvůli riziku koronaviru i snaze udržet při životě dialog mezi Jižní a Severní Koreou omezuje na počítačové simulace.

„Manévry a nepřátelství nikdy nemohou jít v ruku v ruce s dialogem a spoluprací,“ sdělila Kim Jo-čong, která se v poslední době stala hlasitým kritikem Soulu ve zprávách vysílaných severokorejskými médii.

Video  „KLDR musí podniknout věrohodné kroky." Podle koreanisty dřív k podepsání míru s USA nedojde  - Markéta Volfová, Jan Jedlička
Video se připravuje ...

pfoto1 ( 16. března 2021 17:42 )

Nepsalo se už i na blesku, že je roztrhaná psy?

PPP150W ( 16. března 2021 13:47 )

Jste si jist, že pohnutky Kimova lidu se odvíjejí skutečně od touhy udržet si odstup od USA? Předpokládám, že vaše pohnutky takové jsou, ale nemáte se komu klanět.

manunu ( 16. března 2021 11:52 )

flesch2z:

Zobrazit celou diskusi