Čtvrtek 8. června 2023
Svátek slaví Medard, zítra Stanislava
Oblačno, bouřka 21°C

Bidenův muž šikanoval podřízené ženy. Prezident vědce ale neodvolá

Autor: ČTK - 
7. února 2022
21:55

Molekulární biolog a genetik Eric Lander, který působí jako vrchní vědecký poradce amerického prezidenta Joea Bidena, podle výsledků interního vyšetřování Bílého domu neuctivým a ponižujícím způsobem jednal se svými podřízenými. Prezidentská kancelář dnes tato zjištění potvrdila poté, co o nich informoval web Politico. Lander se svým spolupracovníkům omluvil, administrativa jej podle všeho plánuje ve funkci ponechat.

Uznávaný vědec, který před dvěma lety obdržel čestný doktorát Univerzity Karlovy, aktuálně v Bílém domě vede oddělení vědecké a technologické politiky (OSTP) a je také členem Bidenova kabinetu. Loni v září si na jeho chování podle informací webu Politico stěžovala jeho tehdejší právní poradkyně Rachel Wallaceová, načež Bílý dům ve věci zahájil vyšetřování.

To podle oficiálních prohlášení odhalilo důkazy o tom, že Lander porušil pracovní řád prezidentského úřadu. Politico uvádí, že tyto důkazy mimo jiné svědčily o „šikaně“ Wallaceové, která je úřednicí americké vlády od časů prezidentství Billa Clintona. Na „ponižující“ Landerovu komunikaci si údajně stěžovaly i jiné ženy, podle Bílého domu jej ale vyšetřování neusvědčilo z diskriminace na základě pohlaví.

Omluva přišla, důsledky nikoli

V pátek Lander svým spolupracovníkům v OSTP adresoval omluvu, přičemž přiznal, že s kolegy mluvil ponižujícím a neuctivým způsobem, uvádí agentura AP. „Mé chování mě velmi mrzí,“ uvedl. „Obzvláště bych se chtěl omluvit těm z vás, se kterými jsem jednal špatně, nebo kteří u toho tehdy byli přítomni,“ dodal.

AP připomíná, že prezident Biden ihned po nástupu do funkce deklaroval, že od vládních pracovníků očekává „čestnost a slušnost“ a že „na hodinu“ propustí kohokoli, kdo ukáže neúctu vůči kolegům. Lander nicméně na svém postu zůstává i poté, co vyšetřování přesně takové chování odhalilo. „Vedení Bílého domu se setkalo s Dr. Landerem, aby probralo závažnost této věci a prezidentovo očekávání, že budou veškeré interakce mezi personálem vedené s úctou,“ komentoval záležitost Bílý dům.

Lander, který patří k průkopníkům ve výzkumu lidského genomu, působil i ve vládě bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy a Politico jej označuje za jednoho z Bidenových „důvěrníků“. Minulý týden vědec stál po boku prezidenta, když Biden ohlašoval oživení federálního programu boje proti rakovině.

Video  Přísaha Joea Bidena  - Reuters
Video se připravuje ...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa