Neděle 24. září 2023
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Zataženo 17°C

Při požáru bytovky zemřelo 13 lidí, další bojují o život. Selhaly hlásiče kouře, tvrdí hasiči

Aktualizováno -
5. ledna 2022
17:56
Autor: ČTK, sova - 
5. ledna 2022
17:44

Při požáru domu v americké Filadelfii ve středu zahynulo 13 lidí, mezi nimiž je sedm dětí. Dva lidé byli hospitalizováni. V objektu selhaly detektory kouře a příčina požáru zatím není jasná, informovali hasiči. Stanice ABC uvedla, že oba hospitalizovaní jsou v kritickém stavu a jedno z nich je dítě. Hořet začalo ráno místního času v prvním patře třípodlažního domu v blízkosti kuchyně.

Dům je jednou z řady městských budov, patří městu a podle amerických médií byl legálně upraven na dvě bytové jednotky.

„Bylo to hrozné. Pracuji tady 35 let, ale toto byl jeden z nejhorších požárů, u kterého jsem byl,“ prohlásil na tiskové konferenci zástupce hasičů Craig Murphy.

Čtyři detektory kouře, ale ani jeden nefungoval

Starosta Jim Kenney řekl, že „jde bezpochyby o jednu z největších tragédií města, kdy tolik lidí přišlo o život tak tragickým způsobem“. „Smrt tolika dětí je hrozná, myslete na ně ve svých modlitbách,“ řekl Kenney.

Na místě, které se nachází zhruba čtyři kilometry od městského centra, jsou podle stanice CNN policisté a stále i hasiči. Na televizních záběrech bylo vidět žebříky opřené o přední stranu domu a zčernalá okna.

Na prvním a druhém podlaží objektu bydlelo osm lidí a na třetím osmnáct. Budova měla čtyři detektory kouře, ale ani jeden z nich nefungoval. Přitom byly podle ABC instalovány roce 2019 a inspektoři dům kontrolovali o rok později.

Hasiči na místo dorazili v 06:40 místního času (12:40 SEČ); silný požár dostali pod kontrolu za padesát minut.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud