Úterý 28. května 2024
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Oblačno, bouřka 23°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Šílenství v Rakousku: Spadlo přes 60 lavin. Zabily devět lyžařů, další oběti stále přibývají

Aktualizováno -
5. února 2022
19:40
Autor: ČTK - 
4. února 2022
14:54

Počet obětí pátečních lavin na západě Rakouska se zvýšil ze šesti na osm, informovala dnes rakouská tisková agentura APA. Další dvě oběti - 61letou ženu a 60letého muže, kteří se nevrátili z výletu na lyžích na horu Breitenegg a přestali se blízkým hlásit, záchranáři objevili už mrtvé z helikoptéry při noční pátrací akci. Vypjatá situace v Rakousku v sobotu pokračovala, odpoledne se v Tyrolsku strhla další lavina, při které zemřela jedna osoba. 

V Tyrolsku přežil páteční sesuv laviny pouze jeden člověk v šestičlenné skupině lyžařů. O život přišli čtyři jeho švédští krajané ve věku 43 až 47 let i dvaačtyřicetiletý rakouský horský průvodce.

Asi 400 metrů široká masa sněhu se nad lyžaři uvolnila v otevřeném terénu, když kolem poledne sjížděli z hory Unterer Malfragkopf u švýcarských hranic. Přeživší byl zasypán jen částečně a dokázal zavolat přes mobilní telefon příteli do Švédska, díky němuž byla o lyžařích pod lavinou informována policie. Rakousko i Švýcarsko na místo vyslaly vrtulníky. Záchranáři dorazili na místo během krátké doby, pět lyžařů už ale bylo mrtvých.

Freerider, který se stal obětí laviny ve Vorarlbersku, sjížděl s dalšími třemi lidmi včetně certifikovaného průvodce na snowboardu přes otevřený terén k dolní stanici lanovky v Alboně. Všichni čtyři lidé ve skupině byli podle policie zkušení a měli lavinové vybavení. Díky tomu se trojici již po několika málo minutách podařilo pomocí sond lokalizovat zasypaného kamaráda a brzy ho s pomocí záchranného týmu, který dorazil vrtulníkem, vyprostit z hloubky asi dvou metrů. Záchranáři začali zasypaného lyžaře oživovat již asi 20 minut po pádu laviny, lékař ale nakonec musel konstatovat jeho smrt.

Nejhroší den v zimní sezóně

Další velká lavinová nehoda se v pátek udála u tyrolského Söldenu. Masa sněhu tam zasypala pět nadšenců zimních sportů. Všech pět lidí bylo ze sněhu vyproštěno a čtyři převezeni se zraněními do nemocnice.

Kvůli velkému množství nově napadaného sněhu se během čtvrtka a pátku v Rakousku podle lavinové služby utrhlo téměř 60 lavin. Pátek byl co do tragických důsledků lavin nejhorší v dosavadní zimní sezoně, uvedla DPA.

„Je mi z toho smutno, ale jsem také otřesen a mám vztek, že varování nepomáhají,“ řekl šéf tyrolské lavinové služby Rudi Mair. Už několik dní záchranáři upozorňují na kritické podmínky.

Další lavina v sobotu

Zlé podmínky v sobotu skutečně pokračovaly, v Tyrolsku na západě Rakouska zahynul pod lavinou jeden člověk. Čtyři další se podařilo vyprostit a převézt do nemocnice, sdělila podle agentury APA policie. 

Neštěstí se stalo u obce Schmirn pod horou Gammerspitze v Tuxských Alpách, podle stanice ORF je obětí 58letá osoba z Rakouska. Záchranná akce byla podle policie krajně obtížná s ohledem na přetrvávající lavinové nebezpečí v místě neštěstí.

Horská služba dnes zasahovala také poblíž Schwendau v Zillertalských Alpách, kde člověka zasáhla lavina mimo sjezdovku. Vyproštěn byl živý. O štěstí mohou hovořit také dva horolezci, které lavina strhla při túře poblíž tyrolské vesnice Gries im Sulztal. Z masy sněhu se dostali sami.

V italském Bergamu v sobotu odpoledne zemřel třiadvacetiletý snowboardista, kterého zavalila lavina nedaleko horského střediska Livigno v Lombardii. Díky rychle přivolané pomoci se ho záchranářům podařilo vyprostit ze sněhu živého, zemřel ale několik hodin po převezu do nemocnice, uvedla agentura ANSA.

miro 49 ( 5. února 2022 16:09 )

A nám budou vyčítat nebezpečnost jaderných elektráren.

Zobrazit celou diskusi