Neděle 24. září 2023
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Oblačno 18°C

Rakousko navzdory rekordním číslům ukončí lockdown pro neočkované. Už nemá smysl, tvrdí experti

Autor: ČTK - 
26. ledna 2022
13:03

Rakousko příští pondělí ukončí plošnou uzávěru pro lidi neočkované proti covidu-19. Oznámili to dnes podle agentury APA kancléř Karl Nehammer a ministr zdravotnictví Wolfgang Mückstein. Experti z krizové koordinační skupiny (Gecko) už podle nich opatření nepovažují za smysluplné. Devítimilionové Rakousko přitom zaznamenalo poprvé více než 30.000 nově nakažených za 24 hodin. Oficiálně jich úřady hlásí 34.011. Podle Nehammera jsou nynější počty nakažených v souladu s předpovídanými čísly.

Neočkovaní v Rakousku v uplynulých více než dvou měsících prakticky nesměli opouštět domov bez vážného důvodu. Od pondělí už toto přísné pravidlo nebude platit, nakupovat budou smět ale neočkovaní nadále jen v obchodech prodávajících zboží denní potřeby. Uvolnění je podle vlády možné díky tomu, že navzdory vysokým počtům infikovaných nehrozí přetížení jednotek intenzivní péče v nemocnicích.

„Dospěli jsme k závěru, že lockdown pro neočkované v Rakousku je ospravedlnitelný jen v případě bezprostřední hrozby přetížení kapacit intenzivní péče,“ řekl Mückstein na tiskové konferenci. Ministr však zdůraznil, že během zimních svátků lockdown zafungoval.

V Rakousku má dokončené očkování 75,4 procenta obyvatel. Sedmidenní incidence přesahuje 2000 nově nakažených na 100.000 obyvatel. Experti podle Nehammera očekávají, že v příštích dvou týdnech budou denní počty nově nakažených dosahovat až 40.000.

Jakmile pátá koronavirová vlna dosáhne vrcholu, tedy podle prognóz zhruba za dva týdny, rozhodne vláda podle kancléře o uvolnění restrikcí. Mezi ty sporné patří už nyní povinnost gastronomických podniků zavírat ve 22:00. Kontroverzní je také návrh rakouské vlády zavést od 1. února povinnost očkování proti covidu-19. Jinak v rozsáhlých oblastech veřejného života nadále platí povinnost prokazovat se dokončeným očkováním nebo proděláním nemoci.

Video  Konec covidu v Česku: Konvalinkův optimistický scénář o letošním podzimu a účinných lécích  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

slafa ( 27. ledna 2022 02:03 )

Vsechno pada a ockovaci HOAX konci,pravnici po celem svete podali zaloby a ockovaci centra jsou zruseny a opasane zlutou policejni paskou.Propagatori virusu a ockovani berou roha.

panda82 ( 26. ledna 2022 19:08 )

Nemá smysl a je to drahé, od února povinné, jinak velké pokuty, nemohou konat násilí, kam bychom došli, že jo

ivanka2013 ( 26. ledna 2022 13:14 )

Vždyť se nic nezměnilo, neockovani nesmí nakupovat (kromě zboží denní potřeby), nesmí do restaurace, ke kadeřnikovi, prostě nikam. Smí jen vyjít z domu bez udání důvodu.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud