Středa 21. února 2024
Svátek slaví Lenka, zítra Petr
Oblačno, déšť 9°C

Nečekaný vánoční dárek: Exprezidentka odsouzená za korupci dostala milost

Autor: ČTK - 
24. prosince 2021
07:51

Jihokorejský prezident Mun Če-in udělil milost bývalé prezidentce Pak Kun-hje, která byla odsouzena za korupci. S odkazem na dnešní oznámení jihokorejského ministerstva spravedlnosti o tom informuje agentura Reuters.

Omilostnění exprezidentky má podle ministerstva spravedlnosti za cíl posílit národní jednotu v době pandemie. Agentura Reuters připomíná, že zemi v březnu čekají prezidentské volby.

Pak byla zatčena a poslána do vězení v roce 2017 poté, co byla zbavena funkce po korupčním skandálu, který vyvolal měsíce masivních pouličních protestů.

Jihokorejský nejvyšší soud letos lednu exprezidentce pravomocně potvrdil 20letý trest odnětí svobody kvůli zneužití pravomocí, korupci a vydírání.

V centru korupčního skandálu, který vypukl v roce 2016 a v březnu 2017 Pak připravil o prezidentský úřad, stála prezidentčina blízká přítelkyně Čche Son-sil. Ta byla v únoru 2018 potrestána dvaceti lety odnětí svobody. Byla uznána vinnou z toho, že využívala mimo jiné svých styků s prezidentkou a nutila jihokorejské firmy, například společnost Samsung, aby darovaly miliony dolarů jejím nadacím. Exprezidentku soud shledal kromě jiného vinnou z toho, že své důvěrnici prozrazovala obsah důležitých dokumentů ze své kanceláře.

Pak je dcerou zesnulého vojenského diktátora Pak Čong-hie, do úřadu nastoupila v roce 2013 jako první prezidentka Jižní Koreje. Stala se prvním demokraticky zvoleným člověkem ve funkci jihokorejského prezidenta, který byl z úřadu odvolán.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi