Neděle 5. prosince 2021
Svátek slaví Jitka, zítra Mikuláš
Zataženo, déšť se sněhem 2°C

Zemřel první korejský prezident (†88) z přímé volby. Za puč a korupci šel do vězení

Autor: ČTK - 
26. října 2021
09:40

Ve věku 88 v úterý zemřel bývalý jihokorejský prezident Ro Tche-u, který byl ve funkci v letech 1988 až 1993. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na soulskou národní univerzitní nemocnici.

Nemocnice neuvedla příčinu úmrtí, sdělila, že se u ní bývalý státník léčil s blíže neupřesněnou chorobou. Ro Tche-u měl zdravotní problémy od roku 2002, kdy podstoupil operaci kvůli rakovině prostaty. V posledních letech byl opakovaně hospitalizován.

Ro Tche-u stál v roce 1979 u krvavého vojenského převratu, díky kterému se stal prezidentem jeho přítel Čon Du-hwan. Puč a následný masakr civilistů při prodemokratických demonstracích v Kwangdžu v roce 1980 patří k nejtemnějším kapitolám moderních jihokorejských dějin.

Prezidentem byl zvolen ve volbách v roce 1987 a úřad oficiálně převzal na počátku roku 1988. Byl prvním státníkem v zemi, kterého do úřadu vynesla přímá volba.

Ro Tche-u zaznamenal v úřadě úspěchy na mezinárodní diplomatické scéně, podařilo se mu navázat oficiální vztahy s Ruskem a Čínou, bývalými nepřáteli z dob studené války. V roce 1991 se zasadil o přijetí Jižní Koreje do Organizace spojených národů.

Válečný veterán se po opuštění prezidentského úřadu přiznal k přijetí mnohamilionových úplatků. Soud jej kvůli tomu a také za využití výjimečného stavu k provedení převratu odsoudil k 17 letům odnětí svobody. Po dvouletém věznění za zločiny proti státu a za korupci byl díky amnestii propuštěn na svobodu v roce 1997.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa