Pátek 28. ledna 2022
Svátek slaví Otýlie, zítra Zdislava
Zataženo, déšť se sněhem 4°C

Kim v KLDR zakázal Hru na oliheň. Studenta, který seriál propašoval z Číny, čeká poprava

Autor: Darina Jíchová - 
28. listopadu 2021
05:10

Jihokorejský seriál Hra na oliheň se stal hitem, oblíbili si ho lidé po celém světě, kteří ho měli možnost vidět na Netflixu. V Severní Koreji tolik fanoušků nemá, vláda diktátora Kim Čong-una totiž zakazuje všechny západní a jihokorejské vlivy, mezi něž Netflix a Hra na oliheň spadají. V asijském tisku se navíc objevily zprávy o tom, že student, který seriál propašoval z Číny do KLDR, byl odsouzen k trestu smrti, uvedl list Daily Mail.

Mladík podle všeho seriál do země dostal na USB flash disku, kopie pak prodával. Díky svému „byznysu“ byl i dopaden. Cenzoři odhalili skupinu studentů, kteří seriál sledovali, přes ně se následně dopátrali i mladého Severokorejce. Student má být podle dostupných informací zastřelen popravčí četou.

Zprávy o popravách v KLDR jsou časté, v některých případech se však domnělý odsouzený po čase ukáže na veřejnosti. Je otázkou, jak je to v případu nešťastného studenta, jenž do země přivezl populární seriál z produkce Jižní Korey.

Kvůli seriálu padaly přísné tresty

Informace o studentovi přinesla stanice Radio Free Asia, k zatčení došlo v provincii Severní Hamgjong, která sousedí s Čínou. Student dostal trest smrti zastřelením, stejně byly zabity i některé postavy seriálu. Dalších pět osob, které cenzoři přichytili při sledování Hry na oliheň, dostalo trest pět let v pracovním táboru. Objevily se také zprávy o tom, že několik učitelů dostalo výpověď, případně byli odesláni na práce do dolů.

„Celý incident začal minulý týden, když středoškolský student tajně propašoval USB flash disk z Číny domů a spolu s kamarády si ve třídě pustili jihokorejské drama Hra na oliheň,“ sdělil tisku zdroj s vazbami na policii a cenzory. Kamarádi pak seriál prodali dalším spolužákům. Podle zpráv jihokorejský seriál mezi studenty žijícími pod severokorejskou diktaturou silně rezonoval.

Studenty však dopadli cenzoři, podle zdroje šlo o udání. Celkem bylo zadrženo sedm studentů. Je to poprvé, co byl „zákon o eliminaci zpátečnického myšlení a kultury“ uplatněn v případu nezletilých. Jedná se o tažení Kim Čong-una proti západním a jihokorejským vlivům. Komukoliv, kdo bude přichycen při sledování, distribuci či pouhém vlastnění médií z kapitalistických zemí, hrozí trest smrti.

Severokorejci žijí ve strachu

Potrestáni podle zdroje nebyli jen studenti, režim podle všeho „bere případ velmi vážně“. „Ústřední výbor strany propustil ředitele školy, tajemníka i třídního učitele, všichni tři byli také vyhozeni ze strany. Měli by být posláni na práce do dolů, udělají z nich odstrašující případ pro další učitele,“ komentoval pro Radio Free Asia zdroj. „Rezidenti provincie žijí ve strachu, bojí se, že budou nelítostně potrestáni za nákup flash disků,“ dodal další zdroj.

Video Blesk Podcast: Vražedná vybíjená. Proč Hru na oliheň nelze nedokoukat? - Jiří Marek

dynaty ( 28. listopadu 2021 10:03 )

bohatí se baví tím, že ty nejchudší zvou na přísně utajené hry.
V každém kole si zahrají nějakou dětskou hru, např.Oliheň,kdo
neuspěje je zlikvidován
uvádí NETFLIX

sorgedoktor ( 28. listopadu 2021 09:27 )

Navic, ja uplne nevim o co v tom serialu jde...

sidneyfoster ( 28. listopadu 2021 08:13 )

Darebák. To už je tento týden čtvrtý student.

dynaty ( 28. listopadu 2021 06:59 )

škoda že nejsou informace co na tom seriálu Kimovi vadí, obsah a nebo že je západní?

Zprávy o popravách v KLDR jsou časté, v některých případech se však domnělý odsouzený po čase ukáže na veřejnosti

Zobrazit celou diskusi
Další videa