Úterý 26. října 2021
Svátek slaví Erik, zítra Šarlota
Oblačno 13°C

Severokorejská „princezna“ vzkázala Jižní Koreji: Na ukončení války nejsou vhodné podmínky

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
24. září 2021
09:50

Za předčasnou označila KLDR výzvu k oficiálnímu ukončení korejské války, kterou tento týden přednesl na Valném shromáždění OSN jihokorejský prezident Mun Če-in. Severní Korea uvedla, že nemá záruky, že USA přestanou s nepřátelskou politikou vůči Pchjongjangu, uvedla agentura Reuters. Sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una Kim Jo-čong uvedla, že KLDR chce vést konstruktivní jednání se sousedním státem. Korejská válka trvala na asijském poloostrově v letech 1950 až 1953, konflikt ale nikdy neuzavřela mírová dohoda, ale jen smlouva o klidu zbraní. KLDR a Jižní Korea jsou tak stále ve válečném stavu.

„Prohlášení o záměru ukončení války je zajímavý a obdivuhodný nápad… Ale je nezbytné podívat se na to, zda je na to správný čas a zda jsou pro to vhodné podmínky,“ agentura KCNA citovala Kim Jo-čong.

„Předsudky, projevy nepřátelství a pokrytectví, to jsou činy a chování, kterými si nás znepřátelují. Za takových podmínek nedává smysl vyhlašovat konec války, když věci, které v první řadě válku vyvolaly, přetrvávají,“ dodala Kim.

Kim Jo-čong, mladší sestra severokorejského diktátora Kim Čong-una. Kim často působí jako bratrovova velvyslankyně. Kim Jo-čong, mladší sestra severokorejského diktátora Kim Čong-una. Kim často působí jako bratrovova velvyslankyně. | Reuters

KLDR chce konec nepřátelské politiky

Podle KLDR by prohlášení o ukončení války nyní neprospělo k stabilizaci Korejského poloostrova. Podle Pchjongjangu je nutné, aby USA přestaly se svou nepřátelskou politikou. Tím Severní Korea míní americké sankce proti KLDR či přítomnost amerických vojsk v Jižní Koreji. USA ale podmiňují jakékoliv vstřícné kroky vůči Severní Koreji zastavením jejího jaderného programu.

Sestra a blízká poradkyně severokorejského vůdce Kim Čong-una dodala, že mírovou dohodu bude možné uzavřít, až se nepřátelské politiky vzdá i Soul.

Soul chce dohodu

Jihokorejská vláda uvedla, že se bude i nadále snažit o dosažení dohody. Jihokorejský prezident prohlásil, že si podle něj KLDR uvědomí, že je v jejím zájmu jednat s USA. Dodal ale, že si není jistý, že se tak stane do konce jeho mandátu v roce 2022.

Vojenské napětí mezi Soulem a Pchjongjangem vzrostlo minulý týden, kdy obě země oznámily, že uskutečnily testy svých balistických raket. Již dříve severokorejský vůdce Kim Čong-un pohrozil, že jeho země zavede nové zbraně a posílí svůj vojenský arzenál.

Video Kuřák Kim to nevydržel, zastavil vlak a dal si cigaretu - Reuters, TBS

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa