Čtvrtek 2. prosince 2021
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Oblačno, déšť se sněhem 4°C

Mark měl rakovinu prsu a pomáhá s osvětou. Onkoložka: Muži změny v oblasti bradavek ignorují

Autor: tsv - 
17. října 2021
16:50

Rakovina prsu je jedním z nejčastějších typů rakoviny, v  roli pacienta ovšem většina z nás automaticky vidí ženu a uvažovat o muži nás ani nenapadne. Stejně o nemoci smýšlel i Brit Mark James (79), který se o možnosti rozvinutí tohoto typu karcinomu u mužů dozvěděl až po vlastní diagnóze. Nyní bojuje proti stigmatu, kterému musí muži s rakovinou prsu čelit každý den.

„Mnoho mužů netuší, že mohou dostat rakovinu prsu,“ řekl pro server BBC Mark. „Já o tom neslyšel, dokud jsem to sám nedostal.“ Špatnou zprávu mu lékař oznámil před 36 lety, tedy čtyři roky poté, co si jeho manželka Pat vyslechla tu samou diagnózu.

U obou manželů se podařilo nemoc odhalit velmi brzy. Pat tak stihla podstoupit svou operaci ještě dlouho předtím, než si Mark poprvé všiml bouličky u levé bradavky. K lékaři šel o až pár týdnů později, i přesto se ale nádor povedlo včas podchytit.

„Muži se nad rakovinou prsu ani nezamýšleli,“ vzpomíná Pat. „Byl to šok, ale bylo důležité nemoc rychle diagnostikovat.“

Častá u žen, vzácná u mužů

Podle dat z Británie se každý rok rozvine rakovina prsu u 370 mužů, což je velmi malé číslo v porovnání s ženami, kterých je ročně diagnostikovaných 56 tisíc. Na jednoho muže s karcinomem prsu denně připadá přibližně 150 nemocných žen.

Rakovina prsu ve většině případů postihuje muže starší padesáti let. Momentálně pro ně však neexistují žádné pravidelné preventivní kontroly. „Na rakovinu prsu u žen se hodně upozorňuje a většina z nich o tom ví,“ konstatovala onkoložka Judi Rhysová. „Ale muži ne, a to jednoduše proto, že se o tom nemluví.“

„Když dojde k nějakým změnám v oblasti jejich bradavek, muži to ignorují a myslí si, že o nic nejde. Nemoc má pak čas se rozvinout, a proto se u nich rakovina prsu většinou odhalí pozdě,“ dodala Rhysová.

„Kdyby se jim na hrudi dělo něco zvláštního, mnoho mužů by netušilo, že může jít o rakovinu prsu,“ souhlasí s expertkou Mark. „My jsme měli štěstí, protože nás na to upozornili a jednali jsme tak, aby se s tím něco udělalo,“ vzpomínal. „Jde o diagnózu, diagnózu a diagnózu. Prostě o to se té prokleté věci bavit.“

Návod na samovyšetření prsu, který je platný také pro muže. Návod na samovyšetření prsu, který je platný také pro muže. | Thomayerova nemocnice

Stejná tkáň nehledě na pohlaví

Onkoložka a plastická chirurgyně z velšské nemocnice Zoe Barberová vysvětlila, že „muži mají úplně stejnou prsní tkáň jako ženy“. „Jen není tak velká a neovlivňují ji stejné hormonální změny, ke kterým dochází s věkem. I léky mohou změnit mužská prsa a i muži si musí na změny dávat pozor. Stejně jako ženy,“ apelovala Barberová.

„Muži mohou také podstoupit mastektomii, což je operace, během které odebereme veškerou prsní tkáň, obvykle i s bradavkami a dvorci. Je to běžná operace s účelem vyléčit rakovinu prsu u mužů i u žen,“ dodala lékařka.

Mark musí i 36 let po diagnóze brát léky a docházet na pravidelný mamogram, kdy přístroj skenuje prsní tkáň způsobem podobajícím se rentgenu. Kvůli zdravotní historii rodiny musí jeho děti podstupovat stejné preventivní prohlídky.

Ty máš rakovinu prsu? Vždyť jsi chlap…

Kvůli minimálnímu povědomí o rakovině prsu u mužů se musí diagnostikovaní pacienti potýkat s velkou dávkou stigmatu. „Některé konverzace, které jsem vedl, mi naprosto vyrazily dech,“ vzpomíná Mark a dodává: „Když jsem chlapům řekl, že mám rakovinu prsu, nerozuměli tomu.“

„Navíc je tu ten názor, že když má muž rakovinu prsu, tak nějakým způsobem už není chlap. Je to blbost. Já měl rakovinu prsu, no a co?“ řekl a dodal: „Muži dokonce nepoužívají slovo prs kvůli respektu vůči sobě samému.“

Podle Pat by některým diagnostikovaným pacientům pomohla změna způsobu, jak se o nemoci mluví. „Myslím, že muži by tomu měli říkat rakovina hrudi,“ řekla novinářům. „To je něco, čemu by mohli víc rozumět,“ uzavřela.

Video 13. říjen - Mezinárodní den bez podprsenek - Videohub

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa