Středa 26. ledna 2022
Svátek slaví Zora, zítra Ingrid
Oblačno, déšť se sněhem 3°C

Prchl prezident s miliony dolarů před Tálibánem? Útěk Ghaního budou šetřit i v USA

Autor: ČTK - 
7. října 2021
21:35

Spojené státy se budou zabývat obviněními vůči bývalému afghánskému prezidentovi Ašrafu Ghanímu, podle nichž při srpnovém útěku ze země ukradl miliony dolarů ze státní kasy. Podle agentury Reuters to prohlásil Šéf nezávislého úřadu amerického zvláštního generálního inspektora pro obnovu Afghánistánu (SIGAR) John Sopko. Ghaní opustil Afghánistán poté, co povstalecké hnutí Tálibán dosáhlo předměstí Kábulu. Obvinění, že si s sebou vzal velké obnosy peněz, odmítá.

„Zatím jsme to neprokázali. Zabýváme se tím,“ řekl Sopko a upřesnil, že tím jeho úřad pověřil jeden z výborů Sněmovny reprezentantů.

SIGAR již delší dobu vyšetřuje podvody a plýtvání s americkými prostředky směřujícími do Afghánistánu za 20 let přítomnosti armády USA v zemi, která skončila v srpnu chaotickým ovládnutím Kábulu Tálibánem.

Sopko sdělil jednomu z podvýborů Sněmovny, že selhání snah USA o vybudování demokratického zřízení v Afghánistánu není překvapivé vzhledem k bující korupci a špatnému řízení a hospodaření. „Korupce se stala natolik všudypřítomnou, že nakonec ohrožovala bezpečnost a rekonstrukční misi v Afghánistánu,“ řekl Sopko.

Se zprávou o Ghaního úprku s velkým množstvím peněz původně přišli ruští diplomaté. Někteří afghánští činitelé následně exprezidenta obvinili z krádeže 169 milionů dolarů (3,7 miliardy korun) ze státní pokladny, bývalý prezident však obvinění popírá. Ghaního útěk ze země řada lidí v Afghánistánu ostře kritizuje, exprezident však prohlašuje, že odešel, aby zabránil krveprolití.

Video Co je hnutí Talibán? - Videohub

tomik007 ( 8. října 2021 02:59 )

PROHLASIL ZE TO JE UCELOVKA - a ze ty desítky milionu jsou zcela čisté...🤷‍♂️

Zobrazit celou diskusi
Další videa